0
02143000313

ان ال پی چگونه به سیستم تدریس معلمان کمک می‌کند؟

هر معلمی از سیستم تدریس خود استفاده می‌کند. برخی از معلمین با توضیحات زیاد سعی می‌کنند دانش‌آموزان را متقاعد کنند و برخی دیگر با توضیحات کوتاه. و پیچیده. ان ال پی چگونه می‌تواند به سیستم تدریس معلمین کمک کند؟ در این مقاله توضیح خواهیم داد.

این حالت را در نظر بگیرید که معلم از دانش‌آموزان می‌خواهد درباره آخرین سفرشان انشایی را بنویسند. طبعا چیزی جز اتفاقاتی که باعث شادی شما نخواهند بود. داستان دیدارتان با افراد یا اقوام را می‌نویسد. اما یک حالت دوم را در نظر بگیرید که معلم از دانش‌‌آموزان می‌خواهد درباره کارهایی که در آخرین سفرشان داشته‌اند انشا بنویسند. مطالب جالب توجه زیادی در مورد سفر وجود دارد. مانند مکان‌ها، مردم، کارهایی که انجام دادید و غیره.

معلم در حالت اول دانش‌آموزان را مشغول به نوشتن جزئیات می‌کند و در حالت دوم دانش‌‌آموزان تصورات خود نسبت به جایی که تجربه کرده‌اند را به دیگر دانش‌آموزان انتقال می‌دهد و این موضوع باعث افزایش خلاقیت دیگران و خود شخص می‌شود. در واقع استفاده از مدل میلتون این امکان را برای افراد به وجود می‌آورد که بیشتر فکر کنند و خلاق و مبتکر باشند و روش شخصی خود را در اقدامات خود لحاظ نمایند.

قانع کردن و اثرگذار بودن

در ان ال پی می‌توان از روش‌هایی استفاده کرد تا میزان تاثیرگذاری را بالا برد. زمانی که از تاثیرگذاری صحبت می‌کنیم برخی‌ها تصور می‌کنند که باید دیگران را به دروغ یا فریب قانع کرد اما در صورتی که می‌توان با روشی اخلاقی و درست میزان اثرگذاری را بالا برد. برخی از این مهارت‌ها برای قانع کردن دیگران و اثرگذار بودن را می‌توان این عناوین را معرفی کرد که یک به یک آنها را بررسی خواهیم کرد.

قانع کردن در سیستم تدریس
ان ال پی می‌تواند به سیستم تدریس معلمان کمک کند
  • استفاده از الگوهای برانگیزنده‌ی شخص دیگر جهت ساخت اعتبار و برانگیختن اشتیاق برای انجام کاری
  • تقویت پیام‌های کلامی به کمک عوامل غیر کلامی
  • استفاده از استعاره و ایجاد تفاهم در دیگران
  • هدایت مکالمات به سوی آینده
  • به کارگیری روش‌های ادراکی مرجع فرد برای تقویت پیام‌ها

استفاده از الگوهای وادار کننده

اینکه تشخیص دهیم چه چیزی دیگران را بر می‌انگیزد نکته‌ی بسیار مهمی در اثرگذار بودن دارد. یکی از روش‌هایی که می‌توان در این مورد استفاده کرد توجه به الگوهای زبانی است. در مواقعی که از عوامل یا الگوهای وادار کننده دیگران آگاهی داشته باشید می‌توانید از این الگوها برای تاثیر گذاشتن بر روی دیگران استفاده کنید.

برای مثال، اگر بدانید یک شخصی درونگر می‌باشد و یا برون‌گرا می‌توانید بر شخصی که درونگرا می‌باشد اینگونه تاثیر بگذارید: «اگر نیاز به صحبت داشتی می‌توانی بر روی کمک من حساب باز کنی» و یا اگر خواستید بر روی یک فرد برون‌گرا تاثیر بگذارید با گفتن جمله‌ی «معاشرت کردن با دیگران را بهتر از مجادله با آنها دوست دارم». در واقع شناسایی آنها خیلی بهتر می‌تواند کمک کند.

تقویت پیام‌های کلامی

سیستم برنامه‌ریزی عصبی کلامی(ان ال پی) عبارتی را برای ارائه غیرکلامی پیام‌ها در نظر گرفته است که به آنها علامت گذاری آنالوگ گفته می‌شود. ژست‌ها، تغییر آهنگ صدا، علامت گذاری آنالوگ را انجام می‌دهند. برای مثال استفاده درست و به‌جا از حرکات دست می‌تواند بر دیگران تاثیر مثبت بگذارد. روش دیگر آن تاکید بر روی بخشی از جمله با بیان محکم‌تر و یا تایید بر آن به صورتی است که نشان دهد اهمیت آن بسیار زیاد است.

سیستم تدریس معلمان می‌تواند به‌گونه‌ای باشد که از پیام‌های کلامی استفاده کنند

استعاره و درک کردن

ذهن ناخودآگاه ما معمولا توسط استعاره کار می‌کند. برای مثال در رویاهایی که داریم تمام ارتباطات ما با افرادی که می‌شناسیم و آنها را به خاطر داریم به قدری واضح و شفاف هستند که متوجه تمام نکات ریز آن می‌شویم. با استفاده از استعاره می‌توان در زمینه‌های بسیاری بر فرد تاثیرگذار بود و این کار در صورت امکان در ایجاد و هماهنگی میان استعاره‌های مورد استفاده خود آنها سودمند خواهد بود. اگر آشنایی با استعاره و نحوه عملکرد آنها ندارید مقاله‌ی زیر را مطالعه کنید.

مطالعه کنید: استعاره و مثال از دید ان ال پی

هدایت مکالمات

ارائه‌ی تجربیات مربوط به آینده به افراد، می‌تواند عامل تاثیرگذار و پرقدرتی باشد. اگر شما تجربیات مناسب خود را در اختیار دیگران قرار دهید مطمئنا می‌توانید با بیان درست آن بر افراد تاثیر بگذارید. خیلی ساده می‌توان از فعل‌های زمان آینده برای تاثیرگذاری استفاده کرد. برای مثال می‌توان از چنین جملاتی در مکالمات استفاده کرد:

  • وقتی از این استفاده کردی …
  • وقتی این کار را انجام دادی …

بکارگیری روش‌های ادراکی مرجع

بعضی از افراد از تمام حواس پنجگانه خود به میزان زیادی استفاده می‌کنند اما برخی دیگر از یک حس بیشتر استفاده می‌کنند. اگر در صدد آن هستید که فردی را توجیه کنید و بخواهید پیام شما را به درستی متوجه شود، بهتر است سعی کنید که ابتدا کانال ترجیحی شخص را پیدا کرده و از آن طریق وارد شوید. در بحث تدریس چون با افراد زیادی همزمان مواجه خواهید شد بهتر است همه‌ی سیستم‌های بازنمودی را تحت پوشش قرار بدهید.

به هنگام استفاده از مهارت های تاثیرگذاری، به نیازها و خواسته های دیگران، به اندازه‌ی نیازها و خواسته‌های خود توجه کنید. رسیدن به وضعیت‌های برد-برد برای هر دو طرف سودمند می‌باشد.

چه امتیازی می دهید؟
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.