0
02143000313

متاپروگرام و نقش آن در ان‌ال‌پی (بخش اول)

متاپروگرام چیست؟ در سال۱۹۵۶ جرج میلر کشف کرد که ذهن آگاه انسان در هر لحظه می‌تواند چیزی بین ۵ تا ۹ قطعه اطلاعات را پردازش کند. این یعنی میزان زیادی از اطلاعاتی که انسان‌ها دریافت می‌کنند فیلتر می‌شود. در این مقاله می‌پردازیم به متاپروگرام‌ها و اینکه چه تاثیری می‌توانند در ارتباطات ما داشته باشند.

مطالعه کنید: فیلترهای ذهنی


برنامه‌های ماورایی برخی از این فیلترهای ناخودآگاه هستند که تعیین می‌کنند به چه چیزهایی توجه کنید، چه اطلاعاتی را توسط ذهن آگاه‌تان دریافت کنید و چگونه این اطلاعات را منتقل کنید. هنگامی که با برنامه های ذهنی فرد مقابل خود آشنا می‌شوید، این فرصت در اختیار شماست که از همان عبارات و کلمات فرد مقابل استفاده کنید.
افراد مختلف برنامه‌های ذهنی‌شان را به شکل ناخودآگاه به کار می‌برند و در بسیاری موارد از آن‌ها آگاهی ندارند. زمانی که خود را با این برنامه‌ها هماهنگ می‌کنید آنچه می‌گویید به ارتباطتان با ذهن ناخودآگاه و همزمان ذهن آگاه آن‌ها عمق می‌بخشد.

اصول اولیه برنامه‌های ذهنی

در کودکی برنامه‌های ذهنی خود را از پدر و مادرتان، معلم‌ها و فرهنگی که در آن بزرگ شده‌اید، کسب می‌کنید. این برنامه‌های ذهنی در طول زندگی‌تان ثابت نخواهد ماند و نسبت به شرایط موجود ممکن است تغییر کند. تعدادی از این برنامه‌های ذهنی که کسب کرده‌ایم عبارتند از:

  • کنش/ واکنش
  • به‌طرف/ دور از
  • انتخابی/ عملکردی
  • کلیات/ جزئیات
  • همانندی/ تفاوت
  • دورنمای زمانی

برنامه‌های ذهنی و الگوهای زبانی

لسلی کامرون– بندلر به همراه راجر بیلر متوجه شدند افرادی که از الگوهای زبانی شبیه به هم استفاده می‌کنند، الگوهای رفتاری شبیه به هم دارند. آشنایی با برنامه‌های ذهنی این فرصت را در اختیارتان قرار می‌دهد تا از نقشه‌های ذهنی دیگران برای یافتن مسیر مناسب در موقعیت‌های مختلف آگاهی پیدا کنید. هر برنامه‌ی ذهنی، رفتارها و انتخاب‌هایی منحصر به فرد دارد. با شناخت برنامه‌ی ذهنی‌ای که توسط دیگران استفاده می‌شود. می توانید از همین برنامه‌ی ذهنی برای ایجاد شباهت با آن‌ها استفاده کنید. به این شکل هنگام ارتباط با این افراد آن‌ها نیز ساده‌تر پیام‌تان را دریافت می‌کنند.

الگوهای زبانی
افرادی که الگوهای زبانی شبیه هم دارند می‌توانند الگوهای ذهنی مشابه داشته باشند

متاپروگرام کنش-واکنش

اگر فردی هستید که بیشتر علاقه دارید کاری انجام دهید تا اینکه منتظر بمانید، در این صورت برنامه‌ی ذهنی شما کنشی است. اما اگر دوست دارید منتظر بمانید و ببینید چه اتفاقی رخ می دهد، احتمالا شما فردی واکنشی هستید.

مقایسه متاپروگرام واکنشی و کنشی

افراد کنشی کار را خودشان شروع می‌کنند و به نتیجه می‌رسند در حالی که افراد واکنشی ممکن است به سرنوشت و تقدیری که برای آن‌ها پیش آمده باور داشته باشند و آن را بپذیرند. یکی دیگر از ویژگی این دسته از افراد این است که منتظر می‌مانند تا دیگران کار را شروع کنند و فقط هنگامی که زمان مناسب فرا برسد، آن کار را انجام می‌دهند. یا می‌توان به‌نوعی گفت خطر پذیرفتن ریسک را نمی‌پذیرند.


می‌توان تفاوت بین افراد واکنشی و کنشی را از طریق زبان بدن‌شان نیز متوجه شد. حرکات بدن افراد کنشی سریع‌تر و با نشانه‌های بی‌صبری همراه است. این افراد در حالی که شانه خود را کمی به عقب می‌دهند و سینه‌های خود را جلو می‌دهند، کاملا صاف و آماده می‌ایستند. می‌توان این حالت را یک حالت افرادی با اعتمادبه‌نفس مناسب دانست. افراد واکنشی آرام‌تر حرکت می‌کنند و این عادت را دارند که سر خود را همیشه رو به پایین نگه دارند. اصولا نیز شانه‌های خمیده‌ای دارند.

برای کشف اینکه فردی کنشی است یا واکنشی می‌توانید از او سوال کنید.

  • آیا شروع کاری در موقعیتی جدید بدون مطالعه برای تو ساده است؟ یا حتما باید زمانی را صرف مطالعه و شناخت موقعیتی که در آن قرار داری انجام بدهی؟
  • چقدر برای انجام کاری می‌توانی صبر کنی؟ یا دوست داری که کار سریع پیش برود؟
  • و..

5/5 - (2 امتیاز)
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!