0
02143000313

مدیریت استرس با ان‌ال‌پی

استرس یا فشار روانی دارای ابعاد مختلفی است که تاثیر روحی و فیزیکی بر انسان می‌گذارد. اما برای کاهش استرس و مدیریت آن چه باید کرد؟ عوامل زیادی برای ایجاد استرس دخیل هستند که می‌توان به مشکلات کاری. مشکلات درسی. مشکلات خانوادگی و.. اشاره نمود.

عده‌ای از افراد به سراغ درمان استرس می‌روند اما می‌توان با علم ان ال پی استرس خود را علاوه بر درمان ، مدیریت کرد. اما چگونه با استفاده از ان‌ال‌پی استرس را مدیریت کنیم؟ به کمک روش‌هایی که در این مقاله گفته شده می‌توانید استرس خود را مدیریت کنید.

مدیریت استرس

ابتدا باید بررسی کنیم تا متوجه شویم استرس از چه موضوعی به ما تحمیل می‌شود. پس از اینکه متوجه آن شدیم نوبت به بررسی شرایط درونی می‌رسد. این سوال را از خودتان بپرسید که ما چقدر در ایجاد استرس فعلی نقش داشته‌ایم و چطور اجازه رشد آن را داده‌ایم. گام بعدی نوشتن مواردی هستند که فکر می‌کنید استرس را بر روی شما ایجاد کرده‌اند. اگر در نوشتن استرس‌های موجود شک دارید کمی فکر کنید و بعد آن‌ها را با توجه به اولویت میزان فشار بر روی شما یادداشت کنید. مراحلی را که انجام دادید تنها شناسایی استرس بود اما برای مدیریت استرس چه باید کرد؟

کاهش استرس
استرس می‌تواند تمام سیستم فیزیکی و ذهنی شما را درگیر کند

استرس کاری

طبق تحقیقات موسسه سلامت و ایمنی شغلی (NIOSH) حدود ۴۰ درصد از افرادی که در آمریکا شاغل هستند با استرس بیش ازحد محیط کاری مواجه‌اند. برای اینکه بتوانید در محیط کاری استرس خود را مدیریت کنید سعی کنید یک برنامه‌ی روزانه ازکارهایی که قرار است در آن روز انجام دهید را برای خود یادداشت کنید. توصیه می‌شود ابتدا کارهایی را انجام دهید که زمان زیادی را باید صرف آن کنید. مواردی که انجام آن‌ها در محیط کار می‌تواند باعث مدیریت و کاهش استرس شود:

  • لیست کلیه‌ی فعالیت روزانه
  • زمان‌بندی برای انجام کارهای ثبت شده
  • ثبت کارهای انجام شده

قضاوت کردن

قضاوت و ترس از قضاوت شدن، خود نوعی استرس محسوب می‌شود. یک قانونی وجود دارد آن هم این است که قضاوت کردن دیگران استرس به‌وجود می‌آورد و آن هم ترس از قضاوت شدن است. اجازه نفوذ به استرس را زمانی می‌دهیم که تمامی صحبت‌های اطرافمان را درمورد خودمان بپذیریم. اگر قضاوت بر استرس شما تاثیرگذار است جملات زیر را برای خود تکرار کنید:

  • قضاوت‌ها تاثیری بر زندگی من ندارد
  • من هدف زندگی خود را دنبال می‌کنم و به نظرات مثبت دیگران احترام میگذارم
  • فقط نقد‌های سازنده را می‌پذیرم

سلامت

گاها پیش آمده که از یک بیماری هراس داریم و استرس آن بیماری در وجود ما شکل می‌گیرد. یا حتی بیماری که قبلا در خودمان یا یک عضو از خانواده‌ی ما بوده باز هم به سراغ ما بیاید. این نوع استرس از بدترین موارد استرس می‌باشد که سلامت فکری و ذهنی ما را نیز به خطر می‌اندازد. در این استرس که منشا ذهنی دارد اغلب ترس از دست دادن می‌باشد که نوع وابستگی ما را به اطرافیان و خودمان نمایش می‌دهد.

صبر وحوصله

روش کاهش استرس
استرس می‌تواند بر فرد به راحتی غلبه کند اگر آن را با روش درست مدیریت و کاهش ندهیم

از دیگر عوامل به‌وجود آمدن استرس می‌توان به صبر کم در افراد اشاره کرد که نبود هر یک موجع به‌وجود آمدن محیط تنش‌زا پس از هر اتفاق و ایجاد عصبانیت می‌شود. برای افزایش صبر و بردباری سعی کنید نکات مثبت اتفاقی که پیش آمده را قبل از عصبانیت در ذهن خود مرور کنید. دقت کنید این‌کار با یک بار تمرین ساده انجام نمی‌شود و نیازمند بارها تکرار است.
مواردی که گفته شد صرفا جهت مدیریت و کنترل استرس بوده و نه کاهش قطعی و کامل استرس. اگر شما روش‌های دیگری را برای مدیریت استرس انجام می‌دهید با ما درمیان بگذارید.

گروه آموزشی پژوهشی فرشید پاکذات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *