0
02186035730

ارتباط غیر کلامی چیست و چطور از این تکنیک استفاده کنیم

ارتباط غیر کلامی در ارتباطات، آموزش، خرید و فروش بسیار مهم‌تر از ارتباط کلامی است. شما با واژه‌هایی که بکار می‌گیرید و نیز لحن صدا و بدن‌تان ارتباط برقرار می‌کنید. اگر حتی کلمه‌ای نیز سخن نگویید باز هم پیامی از طرف شما در حال انتقال است.


شکل‌های مختلف صدای انسان مانند سرعت گفتار، تاکید کردن و یا حتی مکث کردن در زمانی که در حال صحبت هستیم نشان‌دهنده‌ی غیر فیزیکی ارتباطات هستند. شکل کلماتی که ما استفاده می‌کنیم در موقعیت‌های مختلف فرق خواهد داشت. مسلما زبان بدن و لحن صدا تفاوت قابل توجهی در تاثیر و معنای آنچه گفته می‌شود، به‌وجود می‌آورند. مارگارت تاچر اولین نخست وزیر تاریخ بریتانیا زمان و انرژی بسیاری را صرف تغییر قدرت صدای خود در سخنرانی‌ها می‌کرد تا بتواند مفهوم کلماتی که استفاده می‌کند را دقیق‌تر برساند.

زمانی که با یک شخصی در حال صحبت هستیم این لحن صدای ما مشخص می‌کند که نوع صحبت‌مان یک گفتگوی ساده می‌باشد یا یک نوع تهدید کردند. اگر واژه‌ها محتوای پیام را تشکیل می‌دهند، بنابراین وضعیت بدنی، ایما و اشاره‌ها، حالت چهره و لحن در پیام ما گنجانده می‌شود که مجموع این‌ها معنای ارتباط را تشکیل می‌دهند.

نوع ارتباط‌ غیر کلامی

ارتباط غیر کلامی همان‌طور که اشاره کردیم می‌تواند با توجه به موقعیت مکانی کاربردهای زیادی داشته باشد که به آن می‌پردازیم.

لحن صدا

زمانی که یک گفتگو آغاز می‌شود لحن صدا مهم‌ترین موضوعی است که اهمیت دارد. برای اینکه بیشتر متوجه این موضوع شوید جمله‌ی زیر را در حالات مختلف تمرین کنید.

  • نه این کار خوبی نیست (ترس)
  • نه این کار خوبی نیست(عصبانیت)
  • نه این کار خوبی نیست(دستوری)
بیشتر بخوانید  اهمیت داشتن ارتباط موثر در گفتگوها و دریافت پاسخ مناسب

آنچه که مشخص است اگر لحن صدای شما متفاوت باشد شنونده بیان شما را بهتر درک می‌کند. به عنوان مثال اگر در یک سخنرانی جمله‌ای را با صدای بلند و حالت دستوری بیان کنید مخاطب بیشتر با موضوعی که درباره آن صحبت می‌کنید درگیر می‌شود. در حقیقت لحن صدای شما مخاطب را از آنچه که می‌گویید آگاه می‌کند.

آموزش ارتباط غیر کلامی
لحن صدای شما مهم‌ترین عامل در ارائه مفهوم کلماتی می‌باشد که استفاده می‌کنید

زبان بدن

زمانی که در حال صحبت با افراد هستید نوع زبان بدن شما مانند حالت ایستادن، قرار گرفتن دست‌ها و پاها و حتی نحوه راه رفتن شما در کلام‌تان تاثیرگذار است. متخصصان زبان بدن معتقدند هر حرکت شما می‌تواند معنای خاصی را داشته باشد و نشان‌دهنده‌ی احساسات شما در موضوعی که دارید می‌باشد.

تماس چشمی

اغلب افرادی که به موضوع ارتباط غیر کلامی تسلط دارند در ارتباط‌ها و سخنرانی‌های خود از تماس چشمی استفاده می‌کنند. ارائه دهنده باید با هر شخصی به اندازه کافی تماس چشمی داشته باشد. هنگام صحبت یا ارائه‌ی مطلب در یک گروه توجه کنید که به همه‌ی افراد حاضر در جلسه سخنرانی نگاه کنید و فقط به یک سمت اتاق توجه نکنید زیرا تماس چشمی می‌تواند احساسات، عواطف، علاقه و صداقت سخنران یا معلم را به شنوندگان انتقال دهد. اساتید دانشگاه از ارتباط چشمی زیاد استفاده می‌کنند.

مطالعه کنید: چشم خوانی با ان‌ ال‌ پی

حرکات دست

حتما دیده‌اید افراد از حرکات دست خود در بیان مفهوم خود کمک می‌گیرند. حرکات دست باید طوری باشند که بهترین مفهوم را به مخاطب انتقال دهد و تحرکات زیادی دست‌ها باعث حواس‌پرتی می‌شود. سعی کنید از حرکات دست‌تان برای انتقال نکات کلیدی صحبت‌های‌ خود استفاده و از حرکاتی مانند شمارش اعداد با دست یا قفل کردن دستان‌تان استفاده کنید.

بیشتر بخوانید  اصلاح الگوی کلامی با ان ال پی: چطور انگیزشی صحبت کنیم؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *