0
02143000313

چگونه می‌توانیم وابستگی عاطفی خود را کنار بگذاریم

وابستگی عاطفی و عشق اغلب شبیه هم هستند و در اغلب افراد این یک موضوع بزرگی است که با آن مواجه هستند. وابستگی یکی از مواردی است که می‌تواند باعث تخریب روحیه افراد شود.

طبیعی است که زمانی درگیر رابطه‌ی احساسی با فردی هستید این دو را به‌طور همزمان تجربه کنید اما اگر این مقدار وابستگی به حدی تبدیل شود که حس کنید بدون آن شخص نمی‌توانید زندگی کنید می‌تواند به شما و رابطه‌ای که دارید آسیب بزند.

در ویدئویی که استاد فرشید پاکذات در مورد وابستگی و کنار گذاشتن آن منتشر کردند، به‌طور کلی راجع به آن صحبت شد، اما در این مقاله می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که چگونه می‌توان احساس وابستگی را کنار گذاشت. اما ابتدا به این سوال پاسخ دهیم که چرا وابسته می‌شویم؟

علت وابستگی چیست؟

یکی از مهم‌ترین دلایلی که می‌توان برای به‌وجود آمدن وابستگی عنوان کرد، ترس از تنهایی و شکست می‌باشد. این دلیل می‌تواند ریشه در کودکی و یا تجربیات اخیر ما در زندگی ما باشد که همواره باعث می‌شود با وابسته شدن به دیگران آنها را جبران کنیم. فرد به این باور می‌رسد که ترک او باعث می‌شود به انزوا برود و نتواند زندگی سالمی را ادامه دهد. به طور مثال در دوران کودکی والدین بیش از حد به کودک نزدیک می‌شوند و این موضوع در ضمیر ناخودآگاه او شکل می‌گیرد که بدون حضور والدین یا افراد دیگر نمی‌تواند کاری را به سرانجام برساند. اما چگونه می‌توان وابستگی را کنار گذاشت؟

۱- ترس‌های خود را شناسایی کنید

ترس‌های خود را شناسایی کنید. بیشتر اوقات، احساس وابستگی ریشه در ترس دارد. به این فکر کنید که اگر به فردی وابسته هستید چه احساسی در عمق این وابستگی دارید. از خودتان بپرسید ترس از حس کردن نبودن این شخص در زندگی‌تان به چه علت شکل گرفته است. گاها برخی از افراد ترس‌هایی را در پشت افکار خود دارند که باعث می‌شود این حس وابستگی همیشه در آنها وجود داشته باشد.

وابستگی

۲- مقداری تنهایی بد نیست!

زمان‌هایی را به تنهایی سپری کنید. مکانی را برای خود پیدا کنید که کسی مزاحم تنهایی شما نشود و برای مدتی کوتاه با خودتان خلوت کنید. به این موضوع توجه کنید که ذهن شما کجا می‌رود و چه چیزی از شما را به آن ترغیب می‌کند. ممکن است برخی الگوهای فکری و یا عادت‌هایی را پیدا کنید که قبلا متوجه آن نشده باشید.
با چک کردن گوشی خود و یا مواردی که حواس شما را پرت می‌کند تا نتوانید این تمرین را به درستی انجام دهید را کنار بگذارید و تمام کانون توجه خود را به درون‌گرایی خود بگذارید، حتی اگر انجام چنین کاری در ابتدا برای شما سخت باشد.

۳- سعی در کنترل دیگران نداشته باشید

سعی نکنید که دیگران را کنترل کنید. زمانی که بیش از حد به دیگران وابسته هستید، ممکن است سعی کنید آن‌ها را کنترل کنید یا احساس خوبی نسبت به اینکه نمی‌توانید بر آن‌ها نظارت کنید نداشته باشید. قبول کنید که دیگران حق دارند افکار، احساسات و انتخاب‌های خود را داشته باشند و درک کنند که اینها همیشه شامل شما و نظرات‌تان نخواهند بود.
به عنوان مثال احساس خوبی به دوست دختر/پسر خود بابت اینکه می‌خواهد زمانی را در کنار دوستان خود سپری کند نداشته باشید. سعی نکنید این موضوع را برای خود بیش از حد بزرگ کنید و بپذیرید که افراد می‌توانند دوستانی داشته باشند که زمان‌هایی را با آنها سپری کنند.

۴- اهداف خود را فراموش نکنید

زمانی که دچار وابستگی شدید می‌شوید تقریبا تمرکز بر روی اهداف و رسیدن به آنها را از دست می‌دهید. یکی از بهترین روش‌ها برای ترک وابستگی تمرکز بر روی اهداف می‌باشد. ابتدا سعی کنید با کوچک‌ترین کار شروع کنید تا بتوانید از دنیای وابسته بودن خارج شوید.

مطالعه کنید: راه‌هایی برای افزایش انگیزه و تمرکز برای رسیدن به اهداف

۵- روابط اجتماعی خود را افزایش دهید

معمولا افرادی که به شخصی وابسته هستند حلقه‌ی روابط اجتماعی بسیار گسترده‌ای ندارند و اگر هم ارتباطی با دوستان خود داشته باشند به زمان کوتاهی محدود می‌شود. ارتباط خود را با خانواده بیشتر کنید و سعی کنید با دوستان بیشتری در ارتباط باشید. هر مقدار دایره روابط شما با دیگران بزرگتر و البته صحیح باشد بهتر می‌تواند از وابسته بودن خارج شوید.

وابستگی را می‌توان کنار گذاشت اما در شرایط‌هایی کار ممکن است سخت و یا پیچیده شود که به مرور زمان قابل حل است. شما چه راه‌کارهایی را برای ترک وابستگی پیشنهاد می‌کنید؟ با ما درمیان بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *