0
02143000313

چطور می‌توان مسیر موفقیت را بوسیله قطب‌نمای اشتیاق شناسایی کرد؟

چقدر به موفقیت نزدیک هستید؟ آیا در مسیر درست حرکت می‌کنید؟ جواب این سوالات، در میزان اشتیاق شما برای رسیدن به موفقیت نهفته است. چرا که اشتیاق مانند قطب‌نمایی عمل می‌کند که نشان دهنده حرکت شما به سمت موفقیت است. در این مقاله با روش‌هایی برای افزایش اشتیاق در خود آشنا می‌شوید.

طبق لغتنامه، علاقه (شور و اشتیاق) احساسی قوی و نیرومند است، وقتی شما برای انجام کاری هیجان دارید در واقع برای رسیدن به نتیجه آن کار اشتیاق دارید. این کلمه از ریشه یونانی گرفته شده و در زبان یونانی به معنی الهام گرفتن از یکی از خدایان است. وقتی عاشق چیزی هستید، آن چیز افسار اختیار شما را در دست می‌گیرد و شما چاره‌ای جز دنبال کردن و انجام آن کار ندارید .

رالف والدو امرسون

رالف والدو امرسون فیلسوف و نویسنده آمریکایی می‌گوید

هرگز هیچ چیز بزرگی بدون اشتیاق به دست نیامده و یکی از راه‌های سنجش عشق این است که ببینید هنگام انجام آن کار چقدر انرژی دارید. اگر ترس‌تان آمیخته با هیجان است، تردید ندارم که آن همان چیزی است که باید دنبالش رفت.

به دنبال آرزوها و استعداد‌های دوران کودکی بروید

وارن بافت

وارن بافت (Warren Buffett) یکی از ثروتمندان دنیاست اگر زندگینامه او را بخوانید متوجه خواهید شد که روحیه کارآفرینی را از کودکی و نوجوانی داشته است.

اپرا وینفری، از مشهورترین مجریان دنیا، بعنوان یکی از موفقترین‌ها در دنیا است. با وجود کودکی سخت در بچگی عاشق سخنرانی و مصاحبه کردن بوده و استعداد و علایقش را در پی گرفته تا به درجه بالایی از موفقیت رسیده است.

پیام‌های منفی مانع اشتیاق

پیام‌های منفی مانع اشتیاق

چه چیزی مانع می‌شود که انسان‌ها علایق واقعی خود را بشناسند؟ خیلی چیزها! اما شاید شروع آن پیام‌هایی باشد که در کودکی از محیط دریافت می‌کنیم. به ما یاد داده‌اند کاری را که به ما می‌گویند انجام دهیم. خیلی از عقاید ما در کودکی شکل می‌گیرند. از رسانه‌ها موج منفی دریافت می‌کنیم یا معلم می‌گوید فلان کار را نمی‌توانید خوب انجام دهید.

تمام این پیام‌ها اعتقاد راسخی در شما بوجود می‌آورد که می‌تواند مانع از آن شود که به علایق‌تان بپردازد. یکی دیگر ازموانع این است که افراد فکر می‌کنند فقط باید یک انتخاب داشته باشند. ما می‌توانیم در طول زندگی‌مان علایق مختلفی را شناسایی کنیم و وارد مشاغل مختلفی شویم.

برای شناخت علایق چه روش‌هایی وجود دارد؟

برای شناخت علایق چه روش‌هایی وجود دارد؟

برای شناخت علایق، باید به خود و اطرافیان توجه کنید.

  • وقتی را به کار روی درون‌تان اختصاص دهید، در سکوت به خود بیندیشید و به این فکر کنید که اگر وقت داشتید و می‌توانستید هر کاری بخواهید انجام دهید چه کار می‌کردید؟
  • انجام چه کاری واقعا باعث افتخارتان می‌شود؟
  • از خانواده و دوستان خود بپرسید: فکر می‌کنید در چه کاری خوب و خاص هستم؟
  • از خود بپرسید چه می‌خواهم؟ و چطور می‌توانم بفهمم به آن چیز رسیده‌ام؟

انسان‌ها برای دنبال کردن کار مورد علاقه‌شان نیاز به یک هدایت‌گر دارند. این هدایت کننده باید شخصی خارج از شما باشد. این شخص نمی‌تواند از نزدیکان شما یا کسی که به درآمد شما وابستگی دارد باشد. باید سراغ افرادی غیر از همسر یا خانواده بروید. افرادی که بیطرفانه قضاوت می‌کنند، به ترس‌های شما گوش می‌دهند ( اما حواس‌تان باشد که رویاهایتان را بخاطر ترس‌شان پرپر نکنند).

لطفا از نعمت ارزشمند تفکر استفاده کنید. زمانی را به سفر به درون خود اختصاص دهید. زیرا دنیای درون‌تان است که دنیای بیرون‌تان را می‌سازد. از فرصت‌ها استفاده کنید و شجاع باشید .

تو یک انسان خاص هستی و چیزی داری که باید به دنیا عرضه کنی. پس آن را پنهان نکن و رهایش کن.

گروه آموزشی پژوهشی فرشید پاکذات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *