0
02143000313

آیا بازی با پول را بلدید؟ مثل ثروتمندان با پول بازی می‌کنید یا مثل فقرا؟

آدم‌های ثروتمند و فقیر هر دو با پول بازی می‌کنند. اما ثروتمندان بازی با پول را بلد هستند. فکر می‌کنید شما هم بازی با پول را بلدید؟ این مقاله را مطالعه کنید تا به پاسخ این سوال برسید.

بازی با پول را از ثروتمندان بیاموزیم!

شاید با خود فکر می‌کنید چطوری می‌شود با پول بازی کرد؟ کسب درآمد و مخصوصا ثروتمند شدن شبیه یک مبارزه است. شما باید استفاده از سلاحی که دارید را به خوبی بلد باشید تا به حداکثر موفقیت برسید. بازی با پول دقیقا مثل استفاده از سلاح در نبرد است. در مسابقه‌ی کسب درآمد و ثروتمند شدن باید بازی با پول را به خوبی بلد باشید، وگرنه چاره‌ای جز بازنده بودند ندارید.

همانطور که گفتیم بازی با پول مثل استفاده از سلاح در یک نبرد است. این سلاح می‌تواند شمشیر و سپر باشد یا دست و پای شما در یک مسابقه رزمی. در یک مبارزه هم باید حمله کردن را بلد باشید و هم دفاع کردن را. اما این حملات شماست که شما را به یک برنده تبدیل می‌کند. پس برای برنده بودن باید بلد باشید چطور از سلاح خود به صورت تهاجمی استفاده کنید. اگر فقط به فکر دفاع کردن باشید، یقینا شکست می‌خورید. به قول اهالی فوتبال: «تیمی که گل نزنه گل می‌خوره».

شما می‌توانید بازی با پول را به صورت تهاجمی یا تدافعی انجام دهید. یکی از تفاوت‌های افراد فقیر و ثروتمند به نوع بازی با پول در آن‌ها برمی‌گردد. ثروتمندان معمولا بازی با پول را به صورت تهاجمی انجام می‌دهند و فقرا با پول به صورت تدافعی بازی می‌کنند.

تفاوت بازی با پول به صورت تدافعی و تهاجمی در چیست؟

برای اینکه تفاوت مدل تهاجمی و تدافعیِ بازی با پول را متوجه شوید دوباره از فوتبال مثال می‌زنیم. تیمی که به فکر نباختن است در لاک تدافعی فرو می‌رود. طبیعی‌ست وقتی یک تیم فوتبال مدام دفاع می‌کند، فرصت‌های کمتری برای گل زدن بدست می‌آورد و مدام انرژی خود را صرف گل نخوردن می‌کند. به نظر شما در این حالت شانسی برای پیروزی وجود دارد؟

بازی با پول

بازی با پول هم مثل همین مثال فوتبالی است. وقتی می‌گوییم افراد فقیر بازی با پول را به صورت تدافعی انجام می‌دهند یعنی آن‌ها از پول برای زنده ماندن و امنیت خاطر استفاده می‌کنند. هدف اصلی آدم‌های فقیر از ثروتمند شدن این است که از عهده هزینه‌ها بربیایند. همین که بتوانند مخارج ماهانه را به راحتی تامین کنند برای آن‌ها کافیست. مثل تیم فوتبالی که نباختن برای آن‌ها کافیست.

آدم‌هایی که از نظر مالی متوسط هستند کمی فرق دارند. آن‌ها یک گام جلوترند یعنی هدف آن‌ها راحت بودن در زندگی است. مثل اینکه در یک بازی فوتبال نه خیلی تهاجمی باشیم نه تدافعی. مثلا به ضد حمله‌ها دلخوش باشیم. شاید در این حالت بتوانیم گل بزنیم. شاید ببازیم. شاید مساوی کنیم. اما هرگز مثل یک تیم برنده بازی نمی‌کنیم.

ثروتمندان بازی با پول را مثل یک تیم برنده انجام می‌دهند. بازی آن‌ها تهاجمی است. نه اینکه اصلا به فکر دفاع کردن نباشند. اما هدف اصلی آن‌ها گل زدن و پیروزی است. به همین خاطر می‌توانند بیشترین فرصت‌ها را برای خود در زندگی خلق کنند. در فوتبال هم هر چه فرصت‌هایی که یک تیم برای خودش خلق می‌کند بیشتر باشد شانس پیروزی بیشتری دارد.

چطور می‌توان بازی با پول را مثل ثروتمندان به صورت تهاجمی انجام داد؟

برای اینکه بتوانید بازی با پول را به صورت تهاجمی انجام دهید نیاز به یک ترموستات مالی دارید. ترموستات وسیله‌ای است که دمای هوا را در یک محدوده، ثابت نگه می‌دارد. یعنی اگر هوا سرد شود دما را افزایش داده و اگر هوا گرم شود دما را کاهش می‌دهد.

شما هم نیاز دارید که متناسب با شرایط مالی مختلف، تصمیمات مالی و اقتصادی متفاوتی بگیرید. درست مثل یک تیم فوتبال. هیچ تیم برنده‌ای فقط و فقط حمله نمی‌کند. زمانی که نیاز باشد دفاع می‌کند. اگر فرصت ضد حمله وجود داشته باشد از آن فرصت استفاده می‌کند و در شرایط مناسب هم حمله می‌کند. داشتن ترموستات مالی به شما کمک می‌کند در هر زمانی تصمیم مناسب را بگیرید تا به یک تیم برنده تبدیل شوید.

چرا داشتن ترموستات مالی برای ثروتمند شدن ضروری است؟

توجه به یک نکته از اهمیت زیادی برخوردار است. اکثر افراد وقتی به مرحله کسب درآمد در زندگی می‌رسند، بعد از مدتی به یک طرح ذهنیِ مالی می‌رسند و این طرح ذهنی برای همیشه و بدون تغییر در ذهن آن‌ها حک می‌شود. یعنی اگر سوپر مارکت دارند، به یک مدل کاری می‌رسند و این مدل کاری به عنوان طرح ذهنی در فکر آن‌ها ثبت می‌شود و هیچ وقت به فکر تغییر آن برای افزایش درآمد نمی‌افتند.

ترموستات مالی

در واقع اکثر افراد به یک شیوه‌ی بازی با پول می‌رسند و دیگر آن را تغییر نمی‌دهند. این مورد هم یکی دیگر از تفاوت‌های افراد فقیر و ثروتمند است. ثروتمندان با داشتن ترموستات مالی می‌توانند طرح ذهنی و مدل کاری خود برای کسب درآمد را تغییر دهند. به این ترتیب می‌توانند مثل یک تیم فوتبال که به موقع دفاع می‌کند، به موقع از ضد حمله استفاده کرده و به موقع حمله می‌کند، تاکتیک‌های مناسبی را برای برد یا همان ثروتمند شدن در هر بازه زمانی انتخاب کنند.

چطور می‌توانیم برای خود ترموستات مالی ایجاد کنیم؟

برای اینکه بتوانید بازی با پول را بهتر انجام دهید به ترموستات مالی نیاز دارید و برای داشتن ترموستات مالی باید خودتان را بهتر بشناسید. به خودتان نگاه کنید و ببینید بیشتر کارهایی که می‌کنید بر چه اساسی است؟ چقدر براساس ترس‌ها و باورهایی که از قبل در ذهن شما ایجاد شده عمل می‌کنید؟ رفتارهای شما چقدر براساس عادت‌هایی که دارید انجام می‌شود؟ رفتارهای شما چقدر انتخاب شده هستند و چقدر بدون فکر؟

عملکرد اکثر افراد در زندگی بر اساس ترس‌ها و باورهای قدیمی (و اکثرا اشتباه) است. بیشتر افراد انتخاب‌های خود را بر اساس عادت و بدون فکر انجام می‌دهند. به همین دلیل نمی‌توانند بر اساس نیازی که در لحظه‌ی حال دارند تصمیمات درستی بگیرند. شما وقتی می‌توانید برای خود ترموستات مالی ایجاد کنید که به جای گرفتن برنامه زندگی خود از عادت‌های گذشته، تصمیمات خود را با فکر و بر اساس واقعیتی که در حال وجود دارد بگیرید.

بنابراین با غلبه بر ترس‌ها و تلاش برای تصمیم‌گیری درست، می‌توانید بازی با پول را به بهترین نحو ممکن انجام دهید.

گروه آموزشی پژوهشی فرشید پاکذات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *