لوگو ان اب پی استاد فرشید پاکذات
021-43000313

قدرت هیپنوتیزم

power of hypnosis

مطالعات نشان می دهد که قدرت هیپنوتیزم در درمان انواع مشکلات از درد های مزمن گرفته تا عدم تمرکز در مطالعه بسیار زیاد می باشد.

نمونه یک جلسه هیپنوتراپی:

صندلی خود را در زاویه 90 درجه نسبت به صندلی که بیمار جوانم در آن نشسته بود قرار دادم. از نانسی خواستم به سقف نگاه کند، جایی که چهار کاشی متخلخل در یک نقطه مرتب قطع شده اند. (من هنوز با هیپنوتیزم کننده ای روبرو نشده ام که از یک ساعت جیبی طلایی تاب دار استفاده کند. من نیز چنین روشی ندارم ولی در عوض، از مشتریان می خواهیم که به یک جسم ثابت خیره شوند تا جلوی محرک های بصری منحرف کننده را بگیریم.)
به نانسی گفتم:
“به نقطه روی سقف خیره شوید و اجازه دهید تنفس شما آهسته و عمیق شود. اجازه دهید بدن شما شروع به شل شدن کند، از ماهیچه های پا و انگشتان پا شروع کنید. اجازه دهید ران های شما شل شوند، اجازه دهید تمام تنش ها از پاهای شما خارج شود.”

در حین صحبت کردن، به تدریج صدایم را آهسته کردم تا نفس او را آرام کند. همانطور که به نقطه روی سقف خیره می شوید، پلک های شما سنگین تر می شوند، گویی وزنه ای به آن چسبیده است و به آرامی آنها را به سمت پایین می کشد. ممکن است متوجه شوید که چیزی در تصویر حرکت می کند یا تغییر رنگ می دهد؛ این نشانه این است که شما در حال هیپنوتیزم شدن هستید.

هر بار که پلک می زنید، باز کردن چشمان شما سخت تر می شود. به زودی آنها به طور کامل بسته می شوند و شما در یک حالت آرام و خواب آلود فرو می روید.

قدرت هیپنوتیزم

” نانسی خواب آلود به نظر می رسید و چشمانش شروع به بسته شدن کردند. در آن نقطه نگاهی به هانتر انداختم تا ببینم نظر او در مورد القاء چیست. بدترین واکنشی که تخیل ناامن من می‌توانست القا کند، مخالفت خفیف بود، اما چیزی که دیدم بی‌نهایت ناامیدکننده‌تر بود: ناظر بزرگ و بداخلاق من روی صندلی خود نشسته بود. چشمانش بسته بود، عضلاتش شل شده بود، نفس کشیدن به سختی قابل تشخیص بود. در حالی که فکر می کردم بعد از آن چه کار کنم متوقف شدم. فقط میتونستم ادامه بدم اما من نمی دانستم چگونه هانتر ، یک غیرسیگاری، به دستورات من در مورد سیگار کشیدن نانسی پاسخ می دهد. اگر از خواب بیدار شود، فکر کند سیگار کشیده است؟ تصمیم گرفتم هم نانسی و هم هانتر را از حالت خلسه بیرون بیاورم. او به تدریج چشمانش را باز کرد و چشمانش باز شد. پس از یک لحظه سردرگمی، او به سرعت بر روی بی توجهی اغراق آمیز تأثیر گذاشت. با نانسی قرار دیگری گذاشتم و او به راهش رفت. “تو بیرون سرد بودی!” لحظه ای که در پشت سر او بسته شد به هانتر اعلام کردم. دوباره متحیر به نظر می رسید. “فکر می کنم چرت زدم. یادم می آید گفتی چشمانم بسته می شود، یعنی چشمان او بسته می شود. شاید من هیپنوتیزم شده بودم.”

آیا می توان هیپنوتیزم شد؟ اکثر مردم دوست دارند فکر کنند که نمی توانند. اغلب این ظن وجود دارد که هیپنوتیزم شدن می تواند آنها را ضعیف، ساده لوح یا بی هوش کند. اما در واقع، تحقیقات مدرن نشان می دهد که هیپنوتیزم پذیری با هوش و تمرکز در ارتباط است. هیپنوتیزم یک پدیده صفر یا صد نیست، بلکه یک پدیه ادامه دار است. بیشتر مردم را می توان تا حدی هیپنوتیزم کرد – اما سوال این است که تا کجا؟

قدرت هیپنوتیزم

تفاوت هیپنوتیزم با دارو

خلسه هیپنوتیزمی به خودی خود درمان نیست، اما پیشنهادات و تصاویر خاصی که به مراجعان در حالت خلسه داده می شود می تواند عمیقاً رفتار آنها را تغییر دهد. همانطور که آنها روش های جدیدی را فکر و احساس کنند و تمرین کنند، زمینه را برای تغییرات قدرتمند در تصمیمات آینده خود فراهم می کنند.

تشویق در هیپنوتیزم برای ترک سیگار

به عنوان مثال در هیپنوتیزم، من اغلب به افرادی که سعی می کنند سیگار را ترک کنند می گویم که ساعت ها بدون فکر کردن به یک سیگار می گذرد و یا اگر روشن کنی، سیگار طعم وحشتناکی خواهد داشت و آنها می خواهند فوراً آن را خاموش کنند. من از طریق تصورات غیرسیگاری بودن با آنها صحبت خواهم کرد – ترکیبی از این که نفس راحت‌تر می‌کشند، انرژی بیشتری برای ورزش دارند، دوباره از طعم‌ها و بوی‌های لطیف لذت می‌برند، حتی صرفه جویی در پول سیگار یا هر چیز دیگری که آن فرد را به ترک سیگار تشویق می کند.

آرامش عمیق خلسه هیپنوتیزمی نیز به طور کلی مفید است زیرا بسیاری از بیماری ها، چه روانی و چه فیزیکی، با اضطراب و تنش عضلانی تشدید می شوند. تحقیقات در 40 سال گذشته نشان می دهد که چنین تکنیک های هیپنوتیزمی بی خطر و موثر هستند. علاوه بر این، تعداد فزاینده ای از مطالعات نشان می دهد که هیپنوتیزم می تواند سردرد را درمان کند، درد زایمان را کاهش دهد، به ترک سیگار کمک کند، تمرکز و عادات مطالعه را بهبود بخشد، فوبی های جزئی را از بین ببرد و به عنوان بیهوشی عمل کند – همه بدون دارو یا عوارض جانبی.

ما همچنین می دانیم که هم عوامل بیولوژیکی و هم عوامل محیطی در اینکه فرد تا چه حد عمیق به خلسه می رود تاثیر زیادی دارند. دوقلوهای همسان که از هم جدا می شوند اغلب پاسخ های بسیار مشابهی به هیپنوتیزم دارند. به عنوان مثال، بیهوشی می تواند فعالیت کورتکس در مناطقی از مغز که با درد همراه است را غیرفعال کند.

خود هیپنوتیزم

تجربیات نخستین سال های زندگی نیز نقش زیادی در هیپنوتیزم پذیری دارند. به عنوان مثال، کودکانی که تشویق می‌شوند در بازی‌های تخیلی و فعالیت‌های خلاقانه شرکت کنند، معمولاً خیلی خوب به هیپنوتیزم پاسخ می‌دهند.

تحقیقات نشان می‌دهد که دو گروه از مردم راحت‌تر هیپنوتیزم می‌شوند: خیال‌پردازان و تفکیک‌کنندگان. در حالی که این گروه‌ها تنها 5 درصد از جمعیت عمومی را تشکیل می‌دهند، به قدری قابل هیپنوتیزم هستند که اگر فردی حتی با تعداد کمی از ویژگی‌های آنها شناسایی شود، احتمالاً کاندیدای خوبی برای هیپنوتیزم است.

در سال 1981، دکتر شریل ویلسون و دکتر تد باربر از بنیاد مدفیلد، با گروهی از افراد بسیار هیپنوتیزم پذیر درباره دوران کودکی و تجربیات فعلی مصاحبه کردند. آنها این افراد را “خیال پرداز” نامیدند. این سوژه‌ها می‌گفتند تخیلاتشان به اندازه واقعیت زنده است.

در مطلب به توضیح بیشتر این تحقیق و ویژگی های افراد خیال پرداز خواهیم پرداخت.

مطالب دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *