لوگو ان اب پی استاد فرشید پاکذات
021-43000313

برای داشتن یک ذهن قوی باید این ۱۷ ویژگی را داشته باشید!

برای داشتن یک ذهن قوی باید این ۱۷ ویژگی را داشته باشید!

هیچ کس با ذهن قوی به دنیا نمیاد. اما داشتن ذهن قوی برای رسیدن به موفقیت در زندگی الزامی هست. چطور میشه ذهن‌مون رو قوی کنیم؟ افراد موفق، افرادی که دارای ذهن قوی هستند، ویژگی‌های مشترکی دارند. با شناخت این ویژگی‌ها می‌تونیم ذهن خودمون رو قوی کنیم. در این مقاله ۱۷ ویژگی افرادی که دارای ذهن قوی هستند رو معرفی می‌کنیم.

۱- استقبال از چالش‌ها به پشتوانه ذهن قوی

افرادی که ذهن قوی دارند از چالش‌ها فرار نمی‌کنند. برعکس به استقبال چالش‌ها میرن و همین کار باعث قوی‌تر شدن ذهن‌شون میشه. این افراد سختی‌ها رو به چشم فرصتی برای قوی‌تر شدن می‌بینند. در نقطه مقابل افرادی که نمی‌تونند در زندگی به موفقیت برسند، از چالش‌ها فراری هستند.

۲- پذیرش ریسک

پذیرش ریسک
بدون ریسک کردن، موفقیت خاصی در زندگی بدست نمیاریم

یکی از ویژگی‌های افرادی که ذهن قوی دارند اینه که در زندگی ریسک پذیر هستند. در نقطه مقابل افراد ناموفق اعتقاد دارند آدم عاقل ریسک نمی‌کنه. البته ریسک پذیری افراد موفق به این معنا نیست که هر ریسکی رو قبول می‌کنند. بلکه به خاطر داشتن ذهن قوی توانایی تحلیل ریسک رو دارند.

افراد موفق ابتدا ریسک رو تحلیل می‌کنند و بعد از اینکه جوانب کار رو بررسی کردند، ریسک انجام اون کار رو قبول می‌کنند. به طور کلی یکی از تفاوت‌های چشمگیر افراد موفق و افراد عادی در این هست که افراد عادی تمایل دارند در ناحیه امن زندگی کنن، اما افراد موفق از مرزهای ناحیه امن رد میشن و ریسک می‌کنند.

پیشنهاد می‌کنم اگه دوست دارید صاحب یک ذهن قوی بشید، این مقاله درباره خروج از ناحیه امن و پذیرش ریسک در زندگی رو مطالعه کنید: «۱۰ گام تا موفقیت با خروج از ناحیه امن – موفقیت پشت درها در انتظار شماست».

۳- خلق فرصت به کمک ذهن قوی

خلق فرصت به کمک ذهن قوی
افراد موفق خودشون درهای موفقیت رو به روی خودشون باز می‌کنند

چند نفر رو می‌شناسید که منتظر هستند تا فرصتی در زندگی براشون پیش بیاد؟ چند نفر رو می‌شناسید که خودشون رو بد شانس می‌دونند و افرادی موفق رو خوش شانس تصور می‌کنند؟ این نوع نگاه نشون دهنده نداشتن ذهن قوی برای رسیدن به موفقیت هست.

افرادی که ذهن قوی دارند منتظر فرصت‌ها نیستند. بلکه خودشون تلاش می‌کنند تا برای خودشون فرصت خلق کنند. افراد موفق به جای اینکه در آرزوی این باشند که کسی چیزی به اون‌ها بده، خودشون آرزوها و رویاهاشون رو به واقعیت تبدیل می‌کنند و هر چیزی که می‌خوان رو در زندگی بدست میارن. پس برای رسیدن به ذهنی قوی می‌تونیم با تلاشی که می‌کنیم، فرصت‌ها رو برای خودمون خلق کنیم.

۴- قبول شکست به عنوان جزیی از مسیر موفقیت

قبول شکست به عنوان جزیی از مسیر موفقیت
شکست بخشی از مسیر رسیدن به موفقیت هست

افرادی که صاحب ذهن قوی هستند از شکست نمی‌ترسن. بلکه شکست رو جزیی از مسیر موفقیت می‌دونند. اون‌ها شکست رو به چشم پله‌هایی برای رسیدن به موفقیت نگاه می‌کنند. هر شکست رو فرصتی می‌دونند برای رسیدن به پیروزی. افرادی که ذهن قوی دارند درس‌هایی در هر شکست یاد می‌گیرند که به موفقیت اون‌ها کمک می‌کنه.

در عوض کسانی که ذهن قوی ندارند با هر شکست تغییر مسیر میدن و از این شاخه به اون شاخه می‌پرند. همین مسئله یکی از دلایل اصلی این هست که خیلی‌ها مدام تغییر شغل میدن. می‌تونید برای بدست آوردن نگاه درست به شکست، این مقاله رو مطالعه کنید: «چرا بعضی‌ها مدام تغییر شغل میدن و از این شاخه به اون شاخه می‌پرن؟».

۵- تمرکز بر مسائل قابل کنترل

تمرکز بر مسائل قابل کنترل
افراد موفق افسوس مسائلی که قابل کنترل نیست رو نمی‌خورند

همه اتفاقات زندگی تحت کنترل ما نیست. افرادی که ذهن قوی دارند توان و انرژی خودشون رو روی مسائلی میذارن که قابل کنترل هست. در نقطه مقابل افراد ناموفق معمولا انرژی خودشون رو در جهات مختلف تلف می‌کنند. همیشه در حسرت و اندوه مواردی هستند که در کنترل اون‌ها نبوده.

بنابراین اگه می‌خوایم قدرت ذهن خودمون رو برای رسیدن به موفقیت تقویت کنیم، باید تلاش کنیم تمرکزمون رو متوجه مواردی کنیم که قابل کنترل هستند و ذهن و انرژی خودمون رو زیاد درگیر مسائل غیر قابل کنترل زندگی نکنیم.

۶- تمرکز روی محدوده‌ی توانایی‌ها

کسانی که ذهن قوی دارند به خوبی با توانایی‌های خودشون آشنا هستند. به همین خاطر روی محدوده‌ای که توانایی دارند تمرکز می‌کنند تا مفیدتر باشند. در عوض افراد ناموفق به هر کاری سرک می‌کشن و به قول معروف همه کاره‌ی هیچ کاره هستند. بزرگی میگه: «کسی که به کارهای پراکنده بپردازد، از یافتن راه صحیح برای آن‌ها ناتوان می‌ماند».

پس برای داشتن ذهن قوی سعی کنیم محدوده توانایی‌هامون رو شناسایی کنیم و روی انجام اون کارها متمرکز بشیم تا هم بتونیم مفید باشیم، هم توانمندی خودمون در اون محدوده رو افزایش بدیم و به بالاترین حد خودمون در اون کار برسیم.

۷- اولویت دهی به کارها برای مصرف هوشمندانه انرژی

اولویت دهی به کارها برای مصرف هوشمندانه انرژی
با اولویت‌دهی به کارها، بیشترین انرژی رو برای مهم‌ترین کارها هزینه می‌کنیم

همونطور که گفتیم افراد موفق روی مسائل قابل کنترل و مسائلی که در محدوده‌ی توانایی‌هاشون هست تمرکز می‌کنند. علاوه براین، افراد موفق این موارد رو اولویت‌دهی می‌کنند. انجام این کار باعث میشه بیشترین بخش از انرژی و توان فکری‌شون رو برای مواردی هزینه کنند که اهمیت بیشتری داره.

پس می‌تونیم با تمرکز درست روی کارها و اولیت‌دهی اون‌ها انرژی‌مون رو هوشمندانه مصرف کنیم. فقط با انجام همین کار می‌بینید که چقدر توان ذهنی شما افزایش پیدا میکنه.

۸- تلاش هدفمند

یکی از مشخصه‌های افراد موفق و کسانی که ذهن قوی دارند اینه که اهداف‌شون رو واضح و شفاف تعیین می‌کنند. وقتی هم که اهداف رو واضح و شفاف تعیین کردند، تمام انرژی‌شون رو در مسیر رسیدن به اون اهداف هزینه می‌کنند.

افراد عادی نه تنها انرژی‌شون رو برای موارد غیر قابل کنترل هدر میدن و توان‌شون رو خارج از محدود توانایی‌هاشون هزینه می‌کنند، بلکه هدف شفاف و روشنی ندارند. به همین دلیل انرژی و توان ذهنی‌شون رو در جهات مختلف از دست میدن.

۹- کنترل افکار منفی

کنترل افکار منفی
افرادی که ذهنی موفق دارند اجازه نمی‌دن افکار منفی مانع پیشرفت اون‌ها بشه

یکی از مواردی که توان ذهنی ما رو از بین می‌بره، افکار منفی هست. کسی نیست که افکار منفی به سراغش نیاد. اما افرادی که ذهن قوی دارند، می‌تونند این افکار منفی رو مدیریت کنند. این اشخاص به جای اینکه با هجوم افکار منفی خسته و ناامید بشن، با صحبت‌های درونیِ سازنده‌ای که با خودشون دارند، به این افکار پاسخ میدن.

کسی که ذهن قوی داره، با استفاده از این توانایی ذهنی به خودش انگیزه میده. اگه در مواردی تصمیمات اشتباه گرفت، به جای اینکه افسوس بخوره و تحت کنترل افکار منفی قرار بگیره، از اشتباهاتش درس می‌گیره و همین درس براش انگیزه‌ی ادامه مسیر میشه.

۱۰- وفاداری به ارزش‌ها

چه چیزی باعث تلاش انسان‌ها میشه؟ ارزش‌ها یکی از عواملی هستند که باعث میشه هر کسی در زندگی تلاش کنه. انسان‌هایی که ذهن قوی دارند، ارزش‌های خودشون رو می‌شناسند و برای وفادار بودن به این ارزش‌ها تلاش می‌کنند. همین مسئله باعث میشه مدام در حال رقابت با خودشون باشند. این افراد هر روز از خودشون می‌پرسند: «آیا به ارزش‌های خودم وفادار بودم؟» مطرح کردن همین سوال هست که باعث میشه یک نفر هر روز بهتر از دیروز باشه و در زندگی پیشرفت کنه.

اما افرادی که در مسیر موفقیت حرکت نمی‌کنند، ارزش‌های خودشون رو به درستی نمی‌شناسند و در رقابت با سایرین هستند. این افراد مدام به دیگران نگاه می‌کنند و هدف‌شون در زندگی رقابت با هر کسی هست که در مسیر زندگی‌شون قرار می‌گیره. به همین دلیل مسیر واحدی رو برای رسیدن به موفقیت در پیش نمی‌گیرند.

۱۱- تلاش نکردن برای راضی نگه داشتن دیگران

افراد موفق توان و تلاش‌شون رو صرف راضی نگه داشتن دیگران نمی‌کنند. البته این حرف به این معنا نیست که برای موفق بودن باید خودخواه باشیم و به دیگران اهمیت ندیم. ما می‌تونیم مهربان و با انصاف باشیم و هر جا که تونستیم دیگران رو خوشحال کنیم. اما نباید از بیان دیدگاه خودمون به خاطر ناراحتی دیگران ترس داشته باشیم.

کسانی که در زندگی مدام برای بدست آوردن رضایت دیگران در تلاش هستند، هر لحظه به سمتی حرکت می‌کنند و همین باعث میشه نتونند به موفقیت برسند.

۱۲- آشتی با گذشته

کسانی که ذهن قوی دارند به جای پشیمانی و افسوس گذشته، از گذشته خودشون درس می‌گیرند. افراد عادی برعکس این عمل می‌کنند. همیشه چیزی برای ناراحتی در گذشته می‌تونه وجود داشته باشه. اما افراد موفق از اون درس می‌گیرند و افراد عادی دچار احساسات و افکار منفی میشن و در این احساسات و عواطف باقی می‌مونند.

قبول کردن گذشته و مخصوصا اعتراف به اشتباهاتی که در گذشته کردیم، نیاز به یک قدرت درونی و یک ذهن قوی داره. فقط انسان‌هایی که روح قدرتمندی دارند در افسوس ناکامی‌های گذشته غرق نمیشن. این افراد به جای افسوس گذشته، انرژی‌شون رو صرف ساختن آینده می‌کنند.

۱۳- ایجاد تعادل بین احساس و منطق

ایجاد تعادل بین احساس و منطق
کسانی که ذهنی قوی دارند می‌تونند بین احساس و منطق‌شون تعادل ایجاد کنند

خیلی از انسان‌ها یا بر اساس احساسات‌شون مطالب رو درک و رفتار می‌کنند یا بر اساس منطق‌شون. اما افرادی که ذهن قوی دارند، تحت تاثیر ترکیب احساسات و منطق رفتار می‌کنند. این افراد به تاثیر احساسات‌شون رو قضاوتی که می‌کنند آگاه هستند. افراد موفق با دقت بین احساس و منطق تعادل برقرار می‌کنند تا بهترین تصمیمات رو بگیرند.

می‌دونیم احساسات مربوط به نیمکره راست و منطق مربوط به نیمکره چپ مغز هست. کسانی که نمی‌تونند بین احساسات و منطق‌شون تعادل برقرار کنند، بیشتر تحت تاثیر یکی از نیمکره‌های مغزشون هستند. اما کسانی که می‌تونند بین احساسات و منطق تعادل برقرار کنند و از قدرت احساسات و منطق‌شون همزمان استفاده کنند، در واقع از توان هر دو نیمکره مغز استفاده می‌کنند.

اگه دوست دارید از قدرت هر دو نیمکره مغزتون استفاده کنید، این مقاله رو بخونید: «چطور قدرت خلاقیت خود را آزاد کنیم تا در حد نوابغ خلاق باشیم؟»

۱۴- اصلاح باورها

باورهای مختلف از راه‌های متفاوت ایجاد میشن. بعضی از باورها یاری رساننده و بعضی از باورها محدود کننده هستند. افرادی که ذهن قوی دارند باورهای محدود کننده رو شناسایی می‌کنند و اجازه نمیدن این باورها مانع پیشرفت اون‌ها بشه. افراد موفق به خوبی از این نکته آگاه هستند که باورها می‌تونند بهترین یار و یاور یا بدترین دشمن در مسیر رسیدن به موفقیت باشند. به همین خاطر برای اصلاح باورهاشون تلاش می‌کنند.

در این مقاله می‌تونید با ۳ باور محدود کننده آشنا بشید: «با ۳ مورد از باورهای تخریب کننده موفقیت آشنا شده و از آن‌ها دوری کنید».

برای آشنایی با باورهای افراد موفق می‌تونید این مقاله رو مطالعه کنید: «۷ باور موفقیت که انسان‌های موفق به آن‌ها اعتقاد دارند».

۱۵- شکرگزاری

به اطراف خودتون نگاه کنید، چند نفر هستند که مدام از شرایط شکایت دارند؟ شکایت از شرایط اقتصادی گرفته تا مثلا کارهایی که پدرشون می‌تونسته براشون انجام بده و نداده. تمام این افکار در درون ما احساسات منفی ایجاد می‌کنند و احساسات منفی روی فکر و حتی جسم ما اثر میذارن. احساسات منفی یکی از موانع ما برای رسیدن به موفقیت به حساب میان.

افرادی که ذهن قوی دارند و در مسیر موفقیت حرکت می‌کنند، به جای اینکه از نداشته‌ها شکایت کنند، بابت داشته‌هاشون شکرگزار هستند. حس قدرشناسی و شکرگزاری در وجود کسانی که ذهنی قدرتمند دارند کاملا درخشان هست. پس ما هم می‌تونیم با شکرگزاری و قدرشناسی قدرت ذهنی خودمون رو افزایش بدیم.

۱۶- شخصیت قوی برای دور کردن افراد مسموم

شخصیت قوی برای دور کردن افراد مسموم
افراد مسموم و منفی می‌تونند ما رو از اهداف‌مون دور کنند

افرادی موفق خیلی راحت کسانی که انرژی منفی دارند رو از خودشون دور می‌کنند و به اون‌ها اجازه‌ی دخالت در کارهاشون رو نمیدن. این افراد به خوبی بر اعمال و رفتار خودشون کنترل دارند و می‌تونند برخوردشون با دیگران رو به خوبی مدیریت کنند. بنابراین همیشه تلاش می‌کنند با استفاده از این توانایی، افرادی خوب رو دور خودشون جمع کرده و افراد منفی رو از خودشون دور کنند.

۱۷- اختصاص زمانی برای تنهایی و تفکر

جرج برنارد شاو، نمایش‌نامه‌نویس، منتقد ادبی و فعال سیاسی میگه: «عده‌ی کمی از مردم بیش از یک یا دو بار در سال فکر می کنند. من با یکی، دو بار فکر کردن در هفته برای خودم شهرتی دست و پا کرده‌ام». تمام افراد موفق زمان‌هایی رو اختصاص میدن برای اینکه با افکارشون تنها باشن. اون‌ها به خوبی می‌دونند این کار چه تاثیری در پیشرفت‌شون می‌تونه داشته باشه.

افراد موفق از زمان تنهایی‌شون برای بازنگری در اعمال و رفتارشون استفاده می‌کنند. در زمان تنهایی کارهاشون رو برنامه‌ریزی می‌کنند و از قدرت خلاقیت‌شون استفاده می‌کنند. در نتیجه باید قدر اوقات تنهایی خودمون رو بدونیم و ازش به بهترین نحو استفاده کنیم.

امیدواریم برای داشتن ذهنی قوی، تلاش کنید این ویژگی‌ها رو بدست بیارید تا در مسیر موفقیت قرار بگیرید و به خواسته‌ها و آرزوهاتون برسید.

گروه آموزشی پژوهشی فرشید پاکذات

مطالب دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *