0
02143000313

آیا مشکلات زندگی ثروتمندان که از آن‌ها رنج می‌برند را می‌دانید؟

فکر می‌کنید زندگی ثروتمندان بدون مشکل هست؟ امروز در این مقاله مشکلی از زندگی ثروتمندان رو توضیح میدیم که شاید هیچ وقت بهش فکر نکرده باشید. این مشکلی هست که در زندگی اکثر ثروتمندان وجود داره و باعث رنج خیلی از اون‌ها میشه. همین مسئله حتی باعث میشه بعضی‌ها در ناخودآگاه‌شون تمایلی به ثروتمند شدن نداشته باشند و هیچ وقت نتونند به ثروت برسند.

توقع اطرافیان، یکی از بزرگترین مشکلات زندگی ثروتمندان

حتما این ضرب المثل رو شنیدید: «هر که بامش بیش برفش بیشتر». این ضرب المثل دقیقا زندگی ثروتمندان رو توضیح میده. ورود ثروت به زندگی هر کسی مشکلاتی رو به همراه داره. یکی از این مشکلات توقع اطرافیان، دوستان و فامیل هست.

وقتی کسی به ثروت می‌رسه، این توقع در اطرافیان بوجود میاد که به قول معروف دست اون‌ها رو هم بگیره. خیلی از دوستان توقع دارند وقتی با مشکل مالی برخورد کردند، از طرف دوست ثروتمندشون به سرعت کمک مالی دریافت کنند. تصور اطرافیان این هست که وقتی دوست یا فامیل‌مون ثروتمند شده، دیگه باید راحت به ما کمک کنه.

یکی از دلایل این تفکر اینه که اون‌ها اطلاعی از قواعد مدیریت پول ندارند. اکثر افرادی که نتونستند ثروتمند بشن، در واقع در مدیریت پول مشکل دارند و نمی‌دونند که اگه دوست یا فامیل ثروتمندشون بخواد از مدیریت پول فاصله بگیره، احتمالا به زودی ثروت و دارایی‌هاش رو از دست میده.

اگه با اصول و قواعد مدیریت پول آشنایی ندارید این مقاله رو حتما مطالعه کنید: «چطور با مدیریت پول از انسانی فقیر تبدیل به آدم پولداری شویم؟». خوندن این مقالات هم می‌تونه به شما در ثروتمند شدن کمک کنه: «سواد مالی چیست و چرا بیشتر از پول به ثروتمند شدن شما کمک می‌کند؟»

چرا توقع اطرافیان برای زندگی ثروتمندان مشکل ایجاد می‌کند؟

در صورتی که مقالات با رو مطالعه کنید یا با مباحث مدیریت پول و هوش مالی آشنایی داشته باشید، می‌دونید نه تنها برای مردم عادی، بلکه حتی برای ثروتمندان هم امکان‌پذیر نیست که در هر زمان و هر شرایطی و به هر میزانی به دوستان و آشنایان کمک مالی بکنند.

وقتی که دوستان، فامیل و اطرافیان این موضوع رو درک نکنند، ناراحتی‌های بوجود میاد و فرد ثروتمند از نظر روحی تحت فشار قرار می‌گیره. ممکنه احساس کنه دوستان و اطرافیان اون رو تنها گذاشتند. حتی ممکنه دوستان از اطرافش پراکنده نشن، اما این حس در فرد ثروتمند بوجود میاد که این دوستان دیگه دوستان سابق نیستند.

در شرایطی که توقعات اطرافیان به فرد ثروتمند فشار وارد میکنه، این حس درون شخص ایجاد میشه که حضور اطرافیان در کنارش دیگه به خاطر خودش نیست. اون نگاه‌های گرم رو دیگه نمی‌بینه. صمیمیت سابق رو دیگه احساس نمی‌کنه. همه این موارد باعث میشه فرد ثروتمند، حتی اگه افراد زیادی در اطافش حضور داشته باشند، باز هم احساس تنهایی کنه. ترس از تنها موندن به خاطر ثروتمند شدن، می‌تونه مانع ثروتمند شدن خیلی‌ها بشه!

چرا ترس از تنهاییِ بعد از ثروتمند شدن، مانع ثروتمند شدن می‌شود؟

بعضی از افراد این مشکل در زندگی ثروتمندان رو دیدند و اون رو درک کردند. بعضی‌ها هم که در مسیر رسیدن به ثروت حرکت می‌کنند، در افکار خودشون به این نتیجه می‌رسند که بعد از ثروتمند شدن، دوستان و اطرافیان‌شون از اون‌ها توقعات مختلفی دارند و درک می‌کنند که این توقعات در نهایت می‌تونه باعث تنها موندن اون‌ها بشه.

وقتی این احتمال به ذهن فرد برسه، ممکنه دچار ترس بشه. ترس از تنها موندن بعد از ثروتمند شدن، به طور ناخودآگاه تبدیل میشه به ترس از ثروتمند شدن. همونطور که اشاره کردیم این ترس روی ناخودآگاه فرد اثر میذاره. در این شرایط ضمیر هوشیار یا خودآگاه فرد برای رسیدن به ثروت تلاش می‌کنه، اما ضمیر ناهوشیار یا ناخودآگاه فرد برای رسیدن به ثروت مقاومت میکنه.

ترس از پول

این وضعیت باعث میشه فرد به یک تعارض درونی برسه که حتی ممکنه خودش هم ازش آگاهی نداشته باشه. این تعارض درونی باعث میشه فرد هیچ وقت نتونه در زندگی به ثروت برسه. یکی از راه‌های رسیدن به ثروت، برنامه‌ریزی ضمیر ناخودآگاه برای کسب ثروت هست. این احساس ترس در واقع ضمیر ناخودآگاه رو برای نرسیدن به ثروت برنامه‌ریزی می‌کنه.

در خصوص برنامه‌ریزی ضمیر ناخودآگاه برای کسب ثروت در این مقاله توضیحاتی داده شده: «جذب ثروت به زندگی را با این ۲ راهکار کاملا کاربردی تجربه کنید!». حالا راه حلِ اینکه زندگی ثروتمندان تحت تاثیر این مشکل قرار نگیره یا این مشکل مانع رسیدن به ثروت نشه چیه؟

چه کار کنیم که توقعات اطرافیان یا ترس از تنهایی برای زندگی ما مشکل ساز نشود؟

فرد ثروتمند یا کسی که داره برای رسیدن به ثروت تلاش می‌کنه، باید به این نکته توجه کنه که پول دادن به دوستان و آشنایان فقط مشکل رو به صورت موقتی حل میکنه. در واقع پول دادن و کمک مالی، مشکل هیچ کسی رو حل نمی‌کنه. هر کس برای اینکه از سد مشکلات زندگی‌ش رد بشه باید مهارت‌های لازم رو یاد بگیره. برای رد شدن از سد مشکلات مالی هم باید مهارت‌های لازم رو یاد گرفت.

پس میشه گفت کمک مالی به دوستان و آشنایان برای حل مشکلات مالی، مثل ماهی دادن به آدم گرسنه هست. اگر کسی می‌خواد گرسنگی‌ش برطرف بشه باید ماهیگیری یاد بگیره. برای حل مشکلات مالی هم باید مهارت‌های لازم رو یاد گرفت.

نکته بعدی که باید بهش توجه کرد اینه که هر کس مسئول زندگی خودش هست. تا کسی خودش نخواد تغییری در زندگی‌ش ایجاد نمیشه. با کمک مالی هم که نمیشه به طور اساسی گره‌ای از مشکلات کسی باز کرد. بنابراین هر کسی بخواد شرایط زندگی‌ش بهتر بشه باید خودش این رو بخواد، براش تلاش کنه و سعی کنه آموزش‌های لازم رو دریافت کنه.

بعد از اینکه به این باور رسیدیم که ما مسئول زندگی دیگران نیستیم، چطور باید در مقابل توقعات دوستان و آشنایان مقاومت کرد؟ چه نوع برخوردی درسته؟

مهارت نه گفتن راه حل مشکل زندگی ثروتمندان

بهترین راه برخورد با توقعات اطرافیان اینه که مهارت نه گفتن رو یاد بگیریم. نه گفتن یکی از مهارت‌های مهم زندگی هست. این مهارت رو از حدود ۲ سالگی میشه به فرزندان‌مون آموزش بدیم. آموزش مهارت نه گفتن به فرزندان رو می‌تونید در این مقاله مطالعه کنید: «۷ راه آموزش شجاعت و مهارت نه گفتن به کودکان برای افزایش اعتماد به نفس».

نه گفتن می‌تونه فرصت‌های بهتری در زندگی برای ما بوجود بیاره. بیل گیتس در جایی گفته، درس مهمی که از وارن بافت گرفتم مهارت نه گفت هست. چون با نه گفت می‌تونیم فرصت‌های کم اهمیت رو رد کنیم و به فرصت‌های بهتر در زندگی‌مون برسیم.

خیلی از اطرافیانِ یک فرد ثروتمند ممکنه توقعات بی‌جایی ازش داشته باشند. این توقعات از راه‌های مختلفی، زندگی ثروتمندان رو تحت تاثیر قرار میده. تنها راه و اصولی‌ترین راهی که میشه در این شرایط ازش استفاده کرد، نه گفتن هست. چون هیچ کس نمی‌تونه تمام توقعات دیگران رو برآورده کنه.

اگه شما به عنوان یک ثروتمند شروع کنید به جواب مثبت دادن به توقعات دوستان و آشنایان، ممکنه بعد از مدتی متوجه بشید که این توقعات هیچ وقت تمام شدنی نیست و هر وقت که بخواید در برابر این توقعات مقاومت کنید، ممکنه با بی‌مهری اطرافیان‌تون مواجه بشید. بنابراین بهتره حتی پیش از ثروتمند شدن، مهارت نه گفتن رو در خودتون تقویت کنید تا با این مشکل بزرگ در زندگی ثروتمندان روبرو نشید.

گروه آموزشی پژوهشی فرشید پاکذات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *