0
02143000313

7 کاری که باعث پیشرفت شغلی شما می‌شود را بشناسید

اگر جزو افرادی باشید که خواهان پیشرفت هستید، قطعا به این مورد توجه کرده‌اید که برخی از افراد و همکارانتان بیشتر از بقیه ترفیع می‌گیرند و یا اینکه چرا با داشتن مهارت و توانایی یکسان نسبت به بقیه دستمزد بیشتری دریافت می‌کنند؟

اما با توضیحات بالا چرا باید اینگونه باشد؟ با وجود اینکه افراد دیگری هستند که شاید به ظاهر تلاش بیشتری می‌کنند ولی در اصل از بقیه جا می‌مانند! مشکل کار کجاست؟ واقعیت این است که تنها زمان بیشتری اختصاص دادن، یا تلاش بیشتری انجام دادن به خودی خود منجر به موفقیت نمی‌شود! تلاش بیش از حد و شتابزده برای رسیدن به این اهداف، نه تنها عموماً با شکست مواجه می‌شود، بلکه تصویر خوبی را هم از ما در نهایت نخواهد ساخت. در ادامه به ۷ اصل که باعث موفقیت شغلی ما می‌شود اشاره می‌کنیم.

1- بازخوردها را جدی بگیرید

یکی از موارد بسیار تاثیر گذار بر پیشرفت شغلی، توجه کردن به بازخوردها و درک کردن موقعیت‌هایی‌ است که رخ می‌دهد. بدین صورت که مدام به بازخوردهایی که به شما داده می‌شود توجه کرده و نقاط ضعف خود را اصلاح کنید .

یکی از موارد که شاید در مطرح شدن بسیار مهم و حائز اهمیت باشد و نقطه آغاز آن به شمار می‌آید، افزایش کفایت و تبحر است. اکنون موقع توجه کردن است؛ اینکه دقت کنید که در کار شما کدام قسمت مهم‌تر و تاثیرگذار است و بیشترین اهمیت و توجه را در سازمان و یا شرکت شما دارد؟ و بعد تصمیم بگیرید که سطح خود را در آن مورد بالاتر ببرید و در ان زمینه با مهارت و صلاحیت ظاهر شوید.

بازخورد گرفتن

این کار با سرعت زیادی توجه ها را به سمت شما می‌برد، و فرصت های مناسبی را در اختیارتان قرار می‌دهد به شرط اینکه دریافت خوبی داشته باشید واز فرصت ها استفاده کنید. این برای برتری در کارتان لازم است، اما کافی نیست.

2- داشتن ظاهری مناسب

نکته دیگر، ظاهر مناسب شماست؛ نتایج یک بررسی نشان داد که تصمیم به استخدام فرد، در همان ۳۰ ثانیه اول اتخاذ می‌شود. برخی دیگر نیز به این اعتقاد دارند که تنها ۴ ثانیه اول برای تصمیم گیری کافی است! چه بسیار افراد با مهارت و صلاحیت بالا که تنها به خاطر نداشتن پوشش مناسب، رد صلاحیت شده‌اند.

بسیاری از افراد بر این باورند که نحوه پوشش و ظاهر شخص نمادی از نحوه نگرش درونی شخص نسبت به خود است، هنگامی که شخص تصویری مثبت و واضح از خود و صلاحیت‌های خود دارد سعی می‌کند ظاهر خارجی خود را نیز با درون خود همسو نماید. نکته مهم و قابل توجه دیگر سازگاری نوع پوشش با نوع فعالیت و سازمان است. نگاه، عمل و پوشش خود را متناسب با شغلی که دارید انتخاب کنید.

3-فعالیت خود را افزایش دهید

از روش‌های دیگر مطرح شدن این است که به یک یا دو نهاد مرتبط با کار یا فعالیت مرتبط با شرکت یا سازمان ملحق شوید. این کار را با حضور بعنوان مهمان در جلسات شرکت شروع کنید، تا افراد کلیدی را شناسایی کنید و قسمت‌هایی که بیشترین فعالیت و نفوذ را دارند پیدا کنید. بهترین جایی که می‌توانید زمان، مهارت و انرژی خود را در آن بکار گیرید پیدا کنید. ارتباطات خود را در داخل و خارج از شرکت بهبود بخشید.

4- مسئولیت پذیر باشید

پذیرش مسئولیت یکی از سخت‌ترین کارها است و بدون آن نیز موفقیت امکان پذیر نیست. اگر مسئولیت پذیر نباشید و مسئولیت‌های خود را به سایر افراد بسپارید، شخصیت و اراده شما ضعیف نشان داده می‌شود و اهمیت و ارزش شما را کم می‌کند. کسانی که از همه چیز و همه اشخاص شکایت می‌کنند و آنها را به باد انتقاد می‌گیرند و بهانه تراشی می‌کنند در نهایت نه تنها موفقیت و سعادت کسب نمی‌کنند بلکه منجر به فاجعه در زندگی شخصی و حرفه‌ای خواهند شد.

مسئولیت پذیر

5- قابل اعتماد باشید

زمانی که کاری به شما سپرده می‌شود، سعی کنید اطلاعات کامل به دست آورید تا بتوانید آن کار را به بهترین شکل انجام دهید وسعی کنید با صداقت کامل کار کنید، وقتی هیچ ابهامی باقی نماند، کم کم تضمین کار خود را بالا برده و رئیستان می تواند بدون دغدغه، کارهای اصلی را به شما بسپارد، و این در نهایت خیلی زود باعث پیشرفت شما می گردد.

6- بالا بردن مهارت‌ها

از موارد دیگر، ارتقای دائمی مهارت و سطح اطلاعات و آگاهی است، و رئیس‌تان و همکاران‌تان باید از این ارتقاء آگاه باشد، دوره‌های آموزشی مرتبط با حرفه‌تان، موجب تقویت و بهبود در کارتان خواهد شد، گاهی نیز می توانید از شرکت و یا سازمان بخواهید که هزینه آنها را تقبل کند، در این صورت شما باید آنها را مطمئن سازید که در این دوره ها شرکت می‌کنید وسازمان از مزایای آن دوره بهره‌مند خواهد شد.

برای نتیجه بهتر گرفتن می‌توانید ابتدا از رئیس خود سوال کنید که چه مهارت‌ها و توانائی‌هایی برای سازمان و یا شرکت ضروری و تاثیرگذار است، می‌توانید در این موارد با او مشورت کنید و حتی از او کتاب و برنامه‌های صوتی و یا ویدیوئی درخواست کنید. افرادی که تشنه یادگیری هستند بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند. وقتی رئیس‌تان ببیند تا چه حد مشتاق یادگیری و پیشرفت هستید، همواره همچون یک راهنما به شما کمک خواهد نمود. انجام منظم این کار، پیشرفت درحرفه‌ی شما را تسریع خواهد کرد.

7- داشتن نگرش مثبت

با دیگران دوستانه و صبور رفتار کنید و همیشه از حرف‌های خوب و مثبت برای گفتگو با همکاران‌تان استفاده کنید، لبخند بزنید و پرانرژی باشید و تا جایی که از دست‌تان برمی‌آید به همکاران‌تان کمک کنید، در مقابل آنها نیز به شما کمک می‌کنند. دقیقا همان چیزی که کارما به آن اشاره ‌می‌کند.

افراد همیشه به دنبال ارتقا جایگاه شغلی خود هستند و این یکی از ویژگی‌های انسان است که جاه‌طلب باشد. شما تا چه حد از شغل و وضعیتی که در آن جایگاه دارید راضی هستید؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *