0
02188915009

سوالات ساده که افراد موفق روزانه از خود می‌پرسند

سوال یا سوالات ساده‌ای هستند که افراد موفق روزانه از خود می‌پرسند و این کار آنها باعث می‌شود بازده‌ای بیشتری در طول روز داشته باشند و به اصطلاح کاری که در طول روز انجام می‌دهند بیهوده نباشد. در مقاله‌ای مشابه نوشته‌ایم که افراد ثروتمند چه سوالاتی را در طول روز از خود می‌پرسند که مطالعه‌ی آن خالی از لطف نمی‌باشد.

مطالعه کنید: ۳ سوالی که افراد ثروتمند از خود می‌پرسند

استیو جابز در سخنرانی که برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه استنفورد داشت جمله‌ی به یادماندنی و مهمی برای حاضرین جمع عنوان کرد:

هفده سالم بود که یک نقل قول خواندم و آن هم این بود که جوری زندگی کنید که انگار آخرین روز عمرتان است و چون ما نمی‌دانیم آخرین روز کی خواهد بود باید این جمله را تبدیل به الگوی زندگی خود کنیم. وقتی هر روز به آینه نگاه می‌کنم از خود می‌پرسم اگر آخرین روز عمرم باشد کارهایی که همیشه انجام می‌دادم را مجدد انجام می‌دهم؟

هنگامی که می‌گوییم افراد موفق سوالات و موضوعاتی را در طول روز از خود می‌پرسند به معنای داشتن روزمرگی و زندگی روتین این افراد نیست و تنها این سوالات باعث می‌شود بتوانند وضعیت را ارزیابی کنند و در صورت مشکل آن را برطرف کنند.

استیو جابز در دانشگاه استنفورد
سخنرانی استیو جابز در دانشگاه استنفورد

در جایگاه مناسبی از زندگی قرار دارم؟

اگر به کار خود علاقه‌ای ندارید یا انگیزه‌ی کافی برای انجام آن ندارید و یا اینکه فکر می‌کنید مسیر درستی را طی نمی‌کنید حتما نیاز است تا از خود بپرسید آیا زندگی من جایگاه مناسبی دارد؟ اگر پاسخ‌تان خیر باشد باید به‌ دنبال راه‌هایی باشید که شما را یک قدم از جایی که هستید دور کند. شما حتما می‌دانید چه مسیرهایی شما را به جایگاه واقعی‌تان در زندگی خواهد رساند. آنها را یادداشت کنید و سعی کنید ساده‌ترین آن را انجام دهید.

کتاب ان ال پی

اگر پاسخ‌تان برای این سوال مبهم بود با خود فکر کنید که چه اهدافی داشته‌اید و چقدر آن محقق شده است؟ همه‌ی آن یا بخشی از آن؟ چقدر از آن چیزی که سال قبل به آن فکر کرده‌اید تبدیل شده‌اید؟ این سوالات باعث می‌شود شما مسیر را شناسایی کنید و شوق و انگیزه‌ای که نیاز است را در خودتان بسازید.

از اشتباهات خود درس می‌گیریم؟

مسیری که به سمت رشد و پیشرفت شخصی باشد ساده نیست و دچار شکست‌هایی است که متحمل می‌شویم. حتی اگر به مانند افرادی مثل استیو جابز یا آرش فردوسی باشیم. اما دو نکته‌ی بسیار مهم است که باید آنها را بدانید. اول اینکه ما همیشه در حال تلاش برای به ثمر رساندن برنامه‌هایی که برای موفقیت و کسب ثروت داریم می‌باشیم و همان‌طور که گفته شد ممکن است دچار اشتباهاتی شویم. اما نکته‌ی دوم این موضوع را بیان می‌کند که ما از این اشتباهات درس می‌گیریم یا همان مسیر تکراری را انجام می‌دهیم؟ اگر کاری را ۱۹۹ بار انجام داده‌اید و شکست خورده‌اید مطمئن باشید در ۲۰۰ مرتبه هم اگر تغییر سبک برای انجام آن ندهید شکست خواهید خورد. هدف از پرسش این سوال این است که به هر شکست خود فکر کنید و نکته‌های مثبتی که برای تلاش بعدی‌تان وجود دارد را استخراج کنید.

تجربه شکست کاری
شکست را نوعی تجربه می‌دانید یا مسیری که در آن موفق نبوده‌اید؟

برنامه من برای رسیدن به اهدافم چیست؟

در اینجا منظور از برنامه داشتن یک برنامه نیست. زیرا که همه‌ی افراد موفق برنامه‌ای برای رسیدن به آنچه که می‌خواهند دارند. هدف از پرسش این سوال بررسی برنامه‌هایی است که این افراد را زودتر از دیگران یا رقبای خود به موفقیت می‌رساند. تلاش و مهم‌تر استراتژی شما مشخص می‌کند چه زمانی به اهداف‌تان خواهید رسید.

هنوز به خودم باور دارم؟

اگر بهترین برنامه‌ها و سخت‌ترین تلاش‌ها را برای رسیدن به موفقیت داشته باشید اما به خودتان باور و اعتماد نداشته باشید نمی‌توانید هرگز به آن برسید. ایمان داشتن به خودتان جزئی از موفقیت است. اگر باور داشته باشید می‌تواند فلان کار را انجام دهید حتی با سخت‌ترین راه‌هایی ممکن که نیز می‌توانید به آن برسید.

در چالش قرار گرفته‌ام یا خیر؟

مایکل ساول دل مدیرعامل شرکت Dell می‌گوید:

دوست ندارم کارهایی را انجام بدهم که به آنها علاقه‌مند هستم، کارهایی را دنبال می‌کنم که باعث موفقیت شرکت شود. پس مجبور به این هستم کارهایی را که علاقه‌مندی زیادی به آنها دارم را زیاد دنبال نکنم!

جمله‌ی بالا به این معناست که مدیرعامل شرکت Dell به کارهایی اشاره می‌کند که هیچ علاقه‌ای به آنها ندارد اما انجام دادن آن باعث می‌شود خود و شرکتی که دارد موفق شود. دقیقا کارهایی که از دید دیگران یا حتی خودتان بسیار سخت به نظر می‌رسند پذیرش چالشی است که نهایت شما را به موفقیت خواهد رساند. این برنامه‌ای که به ظاهر علاقه‌ای به آن ندارید چگونه شما را به موفقیت خواهد رساند و در صورت پذیرش چطور می‌توان ساده‌تر آنها را انجام داد. این منطقی است که باید درباره‌ی پذیرش کارهایی که به آن علاقه ندارید بپذیرید. احتمالا نوشتن این کارها برای شما در دفتر هدف گذاری بسیار سخت خواهد بود!

چه امتیازی می دهید؟
دیدگاه کاربران
  • محسن سعیدی 8 اکتبر 2019

    سلام.آقا ی پاکزاد نزدیک به یکسال هستش که پکیچ شما را تهیه کردم.منتها نمیدونم چرا نمیتونم مداوم دنبالش کنم.علارغم اینکه میدونم چاره ای ندارم بجز این.فراموشکار شدم.یادم میره دنبال کنم تمرینات شمارو.با سپاس فراوان از تیم بزرگ و موفق گنجینه سعادت.

    • فرشید پاکذات 9 اکتبر 2019

      سلام دوست عزیز، درصورت تهیه کردن پکیج یک پیام به این شماره ۰۹۰۵۰۹۴۷۳۹۵ ارسال کنید تا عضو گروه VIP مشتریان شوید و می‌تونید در اون گروه سوالات خودتون رو مبنی بر پکیج ارسال کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.