0
02143000313

۵ راه برای افزایش بهره‌وری و رسیدن به موفقیت

اگر چه رسیدن به موفقیت می‌تواند عوامل بسیار زیادی را شامل شود اما افزایش بهره‌وری در زندگی بسیار می‌تواند تاثیرگذار باشد.

بهره‌وری را شاید زیاد شنیده باشید، اما تعریف آن را ممکن است به‌طور دقیق مطالعه نکرده باشید. زمانی می‌توانیم بهره‌وری خود را به بالاترین حد خود برسانیم که دو عامل یعنی اثربخشی (کارهایی که طبق برنامه‌ریزی انجام می‌شود و نتیجه‌ی موفق دارد) و کارایی (استفاده حداکثری از منابع برای انجام کارها) را درست انجام دهیم. حال چطور می‌توان با افزایش بهره‌وری بهتر و سریع‌تر به موفقیت رسید.

۱- عادت‌های سالم برای خود ایجاد کنید

اغلب ما عادت‌های بد خود را نمی‌دانیم و حتی اگر آنها را شناسایی کنیم مدت‌ها طول می‌کشد که بتوانیم کنار بگذاریم. برای مثال شما از این موضوع مطلع هستید که ورزش کردن می‌تواند باعث لاغری شما شود اما انجام آن به‌طور مکرر و عادت کردن به آن سخت‌تر از آن چیزی است که فکرش را می‌کنید. برای خودتان مشخص کنید که کدام عادت سالم می‌تواند به شما و اهدافی که دارید کمک کند. در واقع این اهداف باید واقع‌گرایانه و عادت‌هایی که مشخص می‌کنید باید در جهت اهداف باشد.

۲- بدانید که چه زمانی نه بگویید

زمانی که به دنبال موفقیت می‌باشید تمام تصمیم‌های شما ارزشمند می‌شود و هر تصمیم اشتباهی می‌تواند شما را چندین مرحله از جایی که هستید عقب‌تر بیاندازد و بالعکس یک تصمیم درست می‌تواند شما را بیش از آنچه که باورتان شود به جلو پرتاب کند. زمانی که نیازمند این هستید تا تصمیمات مهم را بگیرید باید بدانید چه زمانی نه بگویید. بهتر است در این مواقع از خود سوال کنید که آیا این حرکت باعث پیشرفت شما در رسیدن به موفقیت می‌شود؟ چه استفاده‌هایی می‌توانم از این تصمیم داشته باشم. به اصطلاح این نوع صحبت‌ها را مشاوره با اهداف می‌گویند که شما با توجه به اهدافی که دارید سعی می‌کنید انتخاب‌های خود را داشته باشید.

نه بگویید

۳- برای کارهای خود برنامه‌ریزی داشته باشید

داشتن یک برنامه‌ی کامل و جامع برای کارهای روزانه کمک می‌کند تبدیل به فردی منظم شوید. احتمالا افرادی را دیده‌اید که با تعدد کارها مواجه هستند اما با برنامه‌ریزی دقیقی که دارند همه‌ی کارهای خود را مرتب و بدون هیچ وقفه‌ای انجام می‌دهند. اما هستند افرادی که با کمترین کار ممکن در طول روز همیشه دچار مشکل می‌شوند و به اصطلاحی در عین کار نداشتن سرشان شلوغ‌تر از دیگران است.

بیشتر بخوانید  نکاتی درباره تربیت فرزند مسئولیت پذیر که باید آن‌ها را بدانید

داشتن لیست وظایف روزانه به این کار بسیار کمک می‌کند. در این لیست می‌توانید لیست کارهایی که برای شما مهم هستند و باید در طول روز انجام دهید را یادداشت می‌کنید. توصیه می‌شود برای اینکه بتوانید بازدهی بهتری از این کار بگیرید ابتدا لیست کارهایی که مهم هستند را در اولویت قرار دهید و سپس کارهایی که معمولی و بعد از آن نیز کارهایی که هیچ اولویتی برای انجام آن وجود ندارد. برای درک بیشتر مقاله‌ی لیست وظایف روزانه را مطالعه کنید.

۴- چند کار را همزمان انجام ندهید

برخلاف تصور اکثر مردم که فکر می‌کنند اگر چندین کار را به‌طور همزمان انجام دهند بازدهی آنها بالاتر می‌رود، هرگز نباید چنین کاری را انجام داد. زیرا این کار نه تنها عملکرد شما را بهبود می‌بخشد، بلکه باعث می‌شود کمتر از آن چیزی که در تصور شماست بازدهی داشته باشد.

معمولا وقتی بر روی یک کار تمرکز می‌کنید شما فقط به آن کار فکر می‌کنید و نیروی فیزیکی و ذهنی خود را بر روی آن کار می‌گذارید. اما زمانی که بخواهید برای مثال ۳ کار را به‌طور همزمان انجام دهید نیروی ذهنی و فیزیکی شما به دو بخش تقسیم می‌شود که طبیعی است راندمان کاری شما کاهش یابد. البته شما چند کار را به پایان می‌رسانید اما میزان انرژی و زمانی که مصرف می‌کنید بیشتر از مواقعی است که بر روی یک کار متمرکز هستید.

۵- زمانی را برای استراحت دادن به خودتان تعیین کنید

هرچقدر هم عملکرد عالی و بی‌نظیری در طول روز داشته باشید نیاز به این دارید که زمانی را برای استراحت دادن به خودتان مشخص کنید. پس از ساعت‌ها کار، زمانی را برای استراحت دادن مشخص کنید. این کار باعث می‌شود آرامش مناسبی به شما منتقل شود. البته این کار با گوش کردن به موسیقی ملایم و یا انجام مدیتیشن تاثیر بیشتری بر ما خواهد گذاشت.

اینکه ما به دنبال بهره‌وری و موفقیت فردی باشیم موضوعی است که همه‌ی ما خواهان آن هستیم اما اینکه تا چه حد با کارهایی که ما را به این امر می‌رساند آشنا هستیم و چقدر آنها را انجام می‌دهیم نیز موضوع مهم‌تری است. توجه داشته باشید که مواردی که در بالا ذکر شد نیاز به تکرار و تمرین دارد. شما چه راه‌کارهایی را برای بالا بردن بهره‌وری و رسیدن به موفقیت پیشنهاد می‌کنید؟

چه امتیازی می دهید؟
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.