0
02143000313

آموزش ارتباط موثر و جلب اعتماد دیگران با استفاده از تکنیک های ان ال پی

برای اینکه در زندگی موفق و اثرگذار باشیم و با دیگران به درستی تعامل کنیم، باید اصول ارتباط موثر را بیاموزیم. ان ال پی دانش برقراری ارتباط موثر را به ما می‌آموزد. به کمک ان ال پی می‌توانیم به راحتی اعتماد دیگران جلب کنیم و در روابط خود موفق باشیم. در این مقاله راز و رمز برقراری ارتباط موثر و جلب اعتماد دیگران را به شما می‌آموزیم.

برای ایجاد ارتباط موثر ابتدا باید از اینکه دیگران معنی پیام ما را متوجه شده‌اند اطمینان حاصل کنیم. چگونه می­توانید مطمئن شوید که دیگران معنی و منظور پیام شما را به درستی درک کرده‌­اند؟ از پاسخ شما و عکس العملی که از آن‌ها دریافت می‌کنید متوجه می‌شوید تا چه اندازه در انتقال پیام موفق بوده‌اید.

ان ال پی توانایی ارائه پاسخ موثر به دیگران و همچنین احترام به مدل ذهنی آن‌هاست. به کمک آموزش‌های ان ال پی، متوجه می‌شوید که میزان موفقیت در ارتباط را، از پاسخی که دریافت می‌کنید باید درک کنید. کشف معنی اصلی پیام افراد از روی پاسخ آن‌ها کلید رسیدن به ارتباط موثر است.

ما دائما از مهارت‌های ارتباطی خود برای تاثیرگذاری روی دیگران استفاده می‌کنیم. در همین امور زندگی خود، در درمان، در مدیریت ، در تحصیل و…  تحت تاثیر مستقیم مهارت‌های ارتباطی هستیم.

این که بخواهیم با سو استفاده از مهارت‌های بدست آمده از طریق ان ال پی، یک ارتباط منفی ایجاد کنیم و شخص را مجبور کنیم برخلاف میل خود کاری را انجام بدهد، با واقعیت ان ال پی در تضاد است. هدف اصلی آموزش‌های ان ال پی رسیدن به ارتباط موثر است.

در ان ال پی ارتباط موثر، پیروزی شخص نیست بلکه اصل ارتباط موثر بر رابطه برد- برد است. تکنیک‌های ان ال پی بی‌طرف و خنثی هستند. مثل اینکه یک نفر می‌تواند از یک اتومبیل استفاده مفید یا مضر داشته باشد. این بستگی به مهارت و دید شخص از رانندگی و اتومبیل دارد.

چگونه شما به یک حلقه ارتباطی دست می‌یابید؟

چگونه شما به یک حلقه ارتباطی دست می‌یابید؟
ارتباطات مانند یک حلقه است

ارتباطات مانند یک حلقه است. در عین حال که روی شخص دیگر تاثیرگذار هستید خودتان هم تحت تاثیر شخص دیگری قرار دارید. ولی شما فقط می‌توانید مسئول قسمت خودتان در حلقه باشید. چگونه می‌توانید دیگران را درک کنید و با احترام به اصول ذهنی آن‌ها و حفظ صداقت خود، به یک ارتباط موثر برسید؟

راپورت (حالت پذیرش) برای ایجاد یک محیط قابل اعتماد و ایجاد مشارکت ضروری است. راپورت در مشاوره، درمان، فروش، تحصیلات و حرفه مورد استفاده قرار می‌گیرد. چگونه ما می‌توانیم با دیگران به راپورت برسیم و یک ارتباط موثر، قابل اعتماد و طولانی مدت داشته باشیم؟

برای رسیدن به جواب عملی و فراتر از جواب‌های تئوری سوال را طور دیگری مطرح می‌کنیم.

چگونه می‌توانید تشخیص دهید که دو نفر در ارتباط موثر هستند؟

چگونه می‌توانید تشخیص دهید که دو نفر در ارتباط موثر هستند؟
افرادی که در ارتباط موثر به سر می‌برند تمایل دارند از لحاظ وضعیت ایستادن و حالات بدن بصورت آیینه و یا هماهنگ با هم رفتار کنند

وقتی که در یک رستوران، اداره و یا هر جای دیگری هستید (حتی پشت چراغ قرمز!) که مردم همدیگر را ملاقات کرده و با هم صحبت می‌کنند می‌توانید متوجّه شوید که افراد در راپورت با هم هستند یا نه.

اگر وضعیت بدن و حرکات‌شان مشابه هم بوده و طرز نگاه کردنشان یکسان باشد در راپورت هستند. زیرا افرادی که در ارتباط موثر به سر می‌برند تمایل دارند از لحاظ وضعیت ایستادن و حالات بدن بصورت آیینه و یا هماهنگ با هم (دقیقا مانند خود شخص) رفتار کنند. مانند رفتار و حرکات دو نفر در رقص، که واکنش­هایشان دو طرفه و زبان بدن‌شان مکمل یکدیگر است.

انواع ارتباط و اثرگذاری آن‌ها در ایجاد ارتباط موثر

انواع ارتباط و اثرگذاری آن‌ها در ایجاد ارتباط موثر
ارتباط به دو نوع کلامی و غیر کلامی تقسیم می‌شود

انواع ارتباطات همانطور که قبلا گفتیم به طور کلی به دو قسمت تقسیم می‌شود. ارتباط کلامی که شامل محتوای کلام، چگونگی شروع صحبت و نحوه طبقه بندی مطالب می‌شود. ارتباط غیر کلامی شامل تن صدا، آهنگ صدا، تماس چشمی، حالات چهره، ژست‌ها و حالات بدنی می‌شود.

ارتباط غیر کلامی بسیار موثرتر از ارتباط کلامی است. ارتباط غیر کلامی 93% بر مخاطب تاثیر می‌گذارد. اما زمانی که افراد در راپورت نیستند واکنش بدن آن‌ها (اگرچه با هم حرف می‌زنند) در هماهنگی با یکدیگر نیست. آن‌ها مانند شریک‌های رقص نیستند و شما می‌توانید این مساله را فورا تشخیص دهید. هماهنگی حرکات بدن، مانند آیینه بودن، در ارتباطات تفاهم‌آمیز صورت می‌گیرد، گرچه شاید افراد از آن بی خبر باشند و به­صورت ناخود آگاه صورت گیرد.

راپورت یا ارتباط موثر در کودکان
این رفتار بنظر می‌رسد که بصورت ذاتی در حرکات بچه‌هایی که تازه متولد شده‌اند با اطرافیان‌شان اتفاق می‌افتد

آیا تا حالا پیش آمده که در یک مکالمه لذت بخش با شخصی قرار گرفته باشید و متوجه بشوید که حالات بدن‌تان کاملا شبیه هم است؟ هرچند که در راپورت‌های عمیق‌تر هماهنگی‌های بیش‌تر و عمیق‌تری صورت می‌گیرد.
این رفتار بنظر می‌رسد که بصورت ذاتی در حرکات بچه‌هایی که تازه متولد شده‌اند با اطرافیان‌شان اتفاق می‌افتد. احساس همدردی از نخستین سال‌های زندگی در افراد شکل می‌گیرد اما مقدار آن در افراد متفاوت مختلف است.

راهکار ان ال پی برای رسیدن به ارتباط موثر

ان ال پی می‌گوید برای رسیدن به یک رابطه سازنده، در هر شرایطی، چه مساعد چه نامساعد، باید حرکات بدن‌تان را با حرکات بدن طرف مقابل تطبیق دهید. این تطبیق حرکات می‌تواند به صورت آیینه وار صورت گیرد یا اینکه عینا مانند او رفتار کنید.

شما می‌توانید خیلی سریع و با هر کسی که مایلید با استفاده از این هماهنگی‌ها به راپورت برسید:

 • هماهنگی بدن: وضعیت بدن، حالات بدن، حرکات سر، دست‌ها، پاها، زاویه قرارگیری سر، نفس کشیدن، حالات چهره
 • هماهنگی صدا: سرعت حرف زدن، شدت صدا، ریتم صدا
 • هماهنگی واژگان: تکیه کلام‌ها، عبارات، واژه‌ها و استعارات

هماهنگی تنفسی یکی از راهای قدرتمند برای رسیدن به راپورت است که معمولا در راپورت کامل و عمیق اتفاق می‌افتد. هماهنگ‌سازی صدا شبیه پیوستن به صدای شخص دیگر یا موزیکی است که با او یکی می‌شوید. شما می‌توانید از هماهنگ‌سازی صدا در مکالمه تلفنی برای رسیدن به راپورت استفاده کنید.

هماهنگی‌هایی که ایجاد می‌شود تقلید نیست که جلب توجه کند یا اغراق آمیز باشد و بدون اینکه اهانت آمیز باشد انجام می‌گیرد. همه این هماهنگی‌ها به این دلیل است که همه مردم، افراد شبیه خود را دوست دارند.

احترام و درک الگوی ذهنی دیگران کلید رسیدن به ارتباط موثر

احترام و درک الگوی ذهنی دیگران کلید رسیدن به ارتباط موثر
ما باید به چارچوب‌های ذهنی دیگران احترام بگذاریم

هر کدام از ما بر اساس تجربیات و باورهای خود دید متفاوتی نسبت به اتفاقات اطراف خود داریم. بنابراین الگوهای ذهنی متفاوتی وجود دارد. ما باید به چارچوب‌های ذهنی دیگران احترام بگذاریم و خودمان را به چهارچوب ذهنی آن‌ها نزدیک کنیم تا بتوانیم از دیدگاه آن‌ها به پدیده‌های اطراف نگاه کنیم و درکشان نماییم.

برای نزدیک شدن به چهارچوب‌ّهای ذهنی دیگران و درک آن‌ّها از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • استفاده از تکیه کلام‌ها و کلماتی که شخص هنگام صحبت کردن استفاده می‌کند.
 • حالت بدن خود را شبیه حالت بدن مخاطبتان نمایید ، هر قدر دو نفر حالت‌شان بیش‌تر شبیه باشد رابطه موثرتری صورت می‌گیرد.
 • سرعت تنفس خود را به مخاطب‌تان هماهنگ کنید.
 • تن صدای خود را از لحاظ بلندی و پایینی تن صدا و سرعت حرف زدن با مخاطب‌تان هماهنگ کنید.
 • سعی کنید مطالبی که شما عنوان می‌کنید با زمینه‌ای که شخص در آن صحبت می‌کند هماهنگ باشد.

موقع همگام‌سازی (رعایت اصول شبیه‌سازی فیزیکی و کلامی) چه احساسی ممکن است داشته باشید؟ در هنگام همگام‌سازی ممکن است احساس ناخوشایند و ناراحتی داشته باشید. زیرا احتمال دارد رفتارهایی وجود داشته باشد که برای شما خوشایند نباشد. یا مثلا شاید شما نتوانید با سرعت کسی که سرعت تنفسی یا کلامی بالایی دارد هماهنگ شوید. در این صورت شما می‌توانید حرکات و رفتارهای ظریف‌تری انتخاب کنید و انجام دهید.

در صورتی که در مکالمه‌ای گیر افتاده‌اید، قطع ادامه راپورت یک ابزار قدرتمند و راه حلی قوی برای خاتمه دادن به آن مکالمه است. شما می‌توانید با تغییر صدا و سرعت حرف زدن راپورت را قطع کنید، این مهارت مهمی در تمام کردن مکالمات تلفنی است که گاهی خیلی مشکل بنظر می‌رسد.

هدایت و راهبری مخاطب پس از رسیدن به ارتباط موثر

هدایت و راهبری مخاطب پس از رسیدن به ارتباط موثر
راپورت به شما اجازه می‌دهد یک پل بین خودتان و طرف مقابل بسازید

راپورت به شما اجازه می‌دهد یک پل بین خودتان و طرف مقابل بسازید. بعد از ایجاد راپورت شما می‌توانید تغییر رفتارتان را شروع کنید. با این تغییر رفتار، می‌توانیدرفتار طرف مقابل را نیز تغییر دهید. زیرا بعد از شکل‌گیری راپورت، مخاطب شما مانند شما عمل کرده و دنباله‌رو شما می‌شود. در این حالت حتی می‌توانید آن‌ّها را به مسیر دیگری هدایت کنید.

بهترین معلم‌ها کسانی هستند که بعد از ایجاد راپورت، مطالب را به یادگیرنده منتقل می‌کنند. بنابراین در آموزش مناسب عمل کرده و یادگیری دانش‌آموزان‌شان افزایش می‌یابد.

همدلی، ایجاد پل از طریق راپورت و احترام است و راهبری، تغییر رفتار افرادیست که دنباله روی می‌کنند. راهبری بدون همدلی بوجود نمی‌آید. شما نمی‌توانید یک شخص را برای عبور از پل راهبری کنید تا زمانی که پلی نساخته‌اید.

وقتی کسی که دوستش داریم ناراحت است ما می‌توانیم از روش همدردی استفاده کنیم. ولی اگر با صدای بلند تشویقش کنیم احتمالا احساس او را بدتر می‌کنیم. حتی با وجود اینکه تشویق کردن نوعی توجّه مثبت است اما کارساز نخواهد بود.

انتخاب بهتر این است که ابتدا در وضعیت آیینه‌وار یا هماهنگی نسبت به شخص قرار بگیرید و بعد از اطمینان از راپورت به­ تدریج او را تغییر دهیم. هنگامی که در هماهنگی با شخصی قرار دارید اگر همچنان بتوانید هماهنگی خود را حفظ کنید کم کم از شخص جلوتر افتاده و فراتر می‌روید. در این لحظه می‌توانید با تاثیرگذاری روی شخص مقابل او را به سمتی که مدنظر دارید هدایت کنید.

استفاده عملی از راپورت برای رسیدن به اهداف

استفاده عملی از راپورت برای رسیدن به اهداف
در ابتدا سعی کنید به شخص نزدیک شوید و بعد از نزدیک شدن از او جلو بزنید

اگر دوندگان یک مسابقه دو استقامت را تماشا کنید، می­بینید که دونده جلویی سرعت مسابقه را تعیین می‌کند. بقیه دوندگان همچنان از آن سرعت پیروی می‌کنند تا که یکی از دوندگان تلاش بیش‌تری کرده و از او جلو می‌زند. در اینجا هم شیوه کار به همین شکل است .

در ابتدا سعی کنید به شخص نزدیک شوید و بعد از نزدیک شدن از او جلو بزنید. سپس شما سرعت را تعیین می‌کنید.

برای این کار باید تمام توجّه‌تان به شخص مقابل باشد تا بتوانید به وضعیت و حالت بدن او آگاه شوید. سرعت کلام، تن صدا و حرکات چشم او را کاملا در نظر بگیرید. سپس با آن هماهنگ شده و هماهنگی را حفظ کنید تا بعد از مدتی از شخص فراتر بروید. حالا می‌توانید شخص را هدایت و رهبری کنید تا به هدف مورد نظرتان دست یابید. با در نظر گرفتن قاعده برد – برد حتی از این روش می‌توان برای آرام کردن افراد خشمگین و عصبانی هم استفاده کرد.

همدلی و راهبری در ان ال پی بسیار کاربرد دارند و جزء اصول اساسی ان ال پی هستند. همدلی و راهبری مواردی هستند که به وسیله راپورت رخ می‌دهند. برای  رسیدن به همدلی و راهبری باید به مدل ذهنی اشخاص احترام گذاشت. این یک توجه مثبت و راهی قوی برای حرکت به سوی توافق یا اشتراک‌گذاری نتایج است .

به منظور همدلی و هدایت موفق شما نیاز دارید که توجه زیادی به اشخاص داشته باشید و به اندازه کافی در رفتار خود برای پاسخ به چیزی که می‌شنوید و چیزی که می‌بینید انعطاف‌پذیر باشید.

ان ال پی هنر ارتباطات دلپذیر، لذت بخش و بسیار تاثیرگذار است.

فرشید پاکذات

دیدگاه کاربران
 • علی 28 بهمن 1400

  درود و عرض ادب
  ممنون بابت آموزش واقعا کاردبریتون

  • فرشید پاکذات 28 بهمن 1400

   خواهش میکنم
   خوشحالیم که برای شما مفید بوده

 • ماریا 22 مهر 1398

  بسیارزیبا ودلچسب بود.ممنون

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *