0
02143000313

چرا یک کسب‌وکار شکست می‌خورد؟ دلایل شکست کسب‌وکارها

ورشکسته شدن یک کسب‌وکار موضوعی نیست که بگوییم نادر است و کم رخ می‌دهد و این روزها بیشتر شاهد این اتفاق هستیم.

برخی از دلایل وجود دارند که باعث می‌شوند که کسب‌وکارها ورشکسته شوند و شاید برخی از آنها طبق شنیده‌های خود بدانید. اما در این مقاله می‌خواهیم به موضوعاتی اشاره کنیم که باعث ورشکستگی کسب‌وکارها می‌شود.

۱- بودجه یکی از مهم‌ترین عوامل است

سرمایه‌گذاری یکی از چالش‌هایی اصلی است که تجارت‌ها با آن مواجه هستند. بسیاری از صاحبان تجارت‌های کوچک وام می‌گیرند تا به تامین مالی مورد نیاز خود برسند. ممکن است ایده‌ی مناسب برای شروع یک کسب‌وکار منابع مالی خوبی را از سرمایه‌گذاران جذب کند. اما پس از مدتی، انتظاری که سرمایه‌گذار از سرمایه‌ی خود در این کسب‌وکار داشته است برآورده نشده است و در ادامه با مجموعه همکاری نمی‌کنند. همین موضوع باعث از دست رفتن بودجه و پس از مدتی از بین رفتن کسب‌وکار می‌شود.

۲- بازار هدف

بازار هدف بسیار مهم است. ممکن است شرایط به نحوی پیش برود که بازار برای هر دو کسب‌وکار کوچک و بزرگ خوب پیش برود. اما به دلایلی قدرت خرید مردم کاهش یابد و طبعا فروش آنها در بازار هدف متحمل ضرر می‌شود. معمولا کسب‌وکارهای نوپا و جدید بیشتر در خطر ورشکستگی این مورد قرار می‌گیرند، به این دلیل که پشتوانه‌ی مالی برای عبور از بحران را ندارند.

۳- نبود تخصص کافی

عدم آمادگی و تفکر در این سطح ممکن است منجر به نتیجه‌گیری‌های عجولانه و در نهایت تبدیل به شکست کسب و کار شود. به عنوان مثال، صاحب یک شرکت ممکن است زمان و هزینه را صرف ایجاد محصولی کند که در آن فکر می‌کند می‌تواند موفق ظاهر شود اما این کار طبعا بدون رفتار شناسی و شناخت بازار با شکست همراه است،

۴- نبود بازاریابی قدرتمند

بازاریابی را می‌توان یکی از عوامل مهم در موفق شدن یک مجموعه دانست. در واقع شرکت‌ها اکثر تلاش خود را می‌کنند تا با بازاریابانی کار کنند که قوی‌ترین عملکرد را دارند. هر شخصی که در حوزه کسب‌وکار فعالیت دارد ممکن است تعریف خاصی از بازاریابی داشته باشد اما تعریفی که می‌توان از این کلمه داشت اینگونه است:

بازاریابی فرآیندی است که شرکت‌ها محصول جدید و یا حتی قدیم خود را به مردم عرضه می‌کنند. ممکن است هدف از این کار فروش باشد و یا برندینگ. بازاریابی مفهوم پیچیده‌ای است که شامل تکنیک‌ها و روش‌هایی است که هر مجموعه با توجه به سیاست‌های خود آن را تدوین می‌کند.

بازاریابی قدرتمند

۵- ایده‌های منجر به شکست

کسب‌وکارها در حوزه ایده‌پردازی ۳ روش معمول را دنبال می‌کنند. دسته‌ی اول مجموعه‌هایی هستند که ایده‌پرداز هستند و همیشه به دنبال راهی هستند که با ایده‌های جدید خود سودآوری بیشتری را داشته باشند. دسته‌ی دوم مجموعه‌‌هایی هستند که ایده‌هایی که قبل‌تر اجرا شده‌اند را تکرار می‌کنند که اگر در صورت اجرای درست آن به موفقیت‌هایی نیز خواهند رسید و دسته‌ی سوم کسب‌وکارهایی است که ایده‌‌های آنها بسیار بد و نسنجیده است. یعنی اینکه این ایده‌ها نه تنها یک کسب‌وکار را موفق نمی‌کند بلکه ممکن است آن کسب‌وکار را به سمت شکست هدایت کند.

همچنین مطالعه کنید: چطور ایده‌های تکراری ما را به موفقیت می‌رساند؟

دلایل زیادی وجود دارد که می‌تواند باعث شکست یک کسب‌وکار شود، موارد ذکر شده صرفا مواردی هستند که مدیران در ابتدا با آن درگیر شوند. شما چه عوامل دیگری را باعث شکست در کسب و کار می‌دانید؟

چه امتیازی می دهید؟
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!