0
02186035730

روابط زناشویی و مارپیچ‌های موجود در زندگی

روابط انسان‌ها در عین حال که می‌تواند آرام و لذت بخش باشند از طرفی می‌تواند بسیار شکننده و آسیب پذیر باشد. بسیاری از ازدواج‌ها موفق نیستند و در هر جامعه‌ای بسته به نوع شرایط موجود مانند اقتصاد، فرهنگ و.. آمار طلاق متفاوت است. با این تعریف می‌توان نتیجه گرفت که زندگی دارای نقطه اوج و نقطه‌ی فرود می‌باشد که برایان تریسی نام آن را مارپیچ موفقیت در ازدواج گذاشته است و قصد داریم این مارپیچ‌ها را بررسی کنیم.

مارپیچ‌های زندگی

گاهی در زندگی احساس شاد بودن یا داشتن اعتماد به ‌نفس می‌کنید و میزان روابط‌‌تان با همسرتان بسیار عالی می‌باشد و آن چیزی که از زندگی مشتر مدنظرتان بود به خوبی محقق شده است. در این حالت می‌گوییم در مارپیچ صعودی زندگی قرار گرفته‌اید.
اما در نقطه مقابل مارپیچ صعودی، مارپیچ نزولی قرار دارد و این حس را به شما می‌دهد که فشار عصبی ناشی از دعواها و جر و بحث‌ها پیش می‌آید. زندگی آنگونه که می‌خواستید پیش نمی‌رود. چطور می‌توان مارپیچ نزولی را به‌طور کامل شناخت؟

شناخت مارپیچ‌های نزولی

نمی‌توان این موضوع را کتمان کرد که زندگی همیشه بر وفق مُراد ما نیست. زمانی که درگیر چنین مارپیچی از زندگی می‌شویم یعنی اینکه مشکلی در زندگی زناشویی وجود دارد که هر دو طرف به آن بها داده‌اند. زمانی که رابطه را آغاز کرده‌اید بسیار به شخص مقابل‌تان علاقه‌مند هستید و همه چیز به طرز عجیبی برای‌تان عالی پیش می‌رود. اما پس از مدتی مشکلات به‌وجود می‌آیند. مشکل از کجاست؟ به این دلیل می‌تواند باشد مشکلاتی که اکنون وجود دارد جایگزین احساسات روزهای اول رابطه شده و بر آن غلبه کرده است.

بیشتر بخوانید  فرمول دارن هاردی برای زندگی بهتر

چگونه این مشکل را برطرف کنیم؟

برای اینکه بتوانید این مشکل را بازسازی کنید نیاز است مراحلی که باعث رخ دادن چنین اتفاقی شده است را در ذهن‌تان بازسازی کنید. بهتر است بدون هیچ قضاوتی نسبت به اتفاقات رخ داده، در این مرحله فقط تجسم کنید از کجا مشکل شروع شد و چه عاملی باعث بیشتر شدن آن شده است. هنگامی که منشا آن را پیدا کردید می‌توانید راه حل‌هایی در کمال آرامش برای برطرف سازی مشکل پیدا کنید.

مارپیچ‌های زناشویی
برای اینکه مشکلی را برطرف کنید ابتدا نیاز است منشا و عامل به‌وجود آمدن آن را پیدا کنید

آگاهی و تاثیرات آن

مردم به دلایل گوناگونی نمی‌خواهند مارپیچ‌های نزولی که راه‌حل‌اش را عنوان کردیم را انجام دهند. تفکر درباره پیدا کردن مشکل این قدرت را به شخص می‌دهد تا بتواند بر احساسات خود غلبه کند و تصمیمی منطقی اتخاذ کند. زمانی که فکر کردید در مارپیچ نزولی قرار دارید سعی کنید ذهن خود را استراحت دهید و به مرور به پیدا کردن منشا مشکل فکر کنید.

شناخت مارپیچ صعودی

زمانی می‌توان متوجه شد که رابطه پیشرفتی داشته است یا خیر که اکثر اوقات در حالت مارپیچ صعودی قرار بگیریم و از آن چیزی که قبل‌تر بوده‌ایم (مارپیچ‌های نزولی) فراتر رفته‌ایم. به ذهن خود رجوع کنید و با خود فکر کنید چه عواملی را انجام داده‌اید که به این مرحله از زندگی خود رسیده‌اید. هنگامی که برنامه‌ریزی دقیقی برای زندگی خود تهیه کرده‌اید یا اینکه در برابر خطرات موجود در زندگی به بهترین شکل ممکن مقابله داشته‌اید؟
هنگامی که جزئیات بهتر شدن رابطه را بررسی می‌کنید شیوه‌های جدیدی برای داشتن رابطه‌ای بهتر از آنچه که هست برای خود به‌وجود بیاورید. زیرا دانستن اینکه چه عاملی موثر و چه عاملی مضر است از ورود شما به مارپیچ نزولی جلوگیری می‌کند.
عادت کنید که در زمان بروز مشکلات هر دو مارپیچ را به خودتان یادآوری کنید تا با نکاتی که ذکر شد بتوانید زندگی خود را روز به‌روز شیرین‌تر کنید.

بیشتر بخوانید  زندگی هدفمند چیست و چطور یک زندگی هدفمند داشته باشیم
نوشته‌های تازه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *