0
02143000313

داستان زندگی سم والتون، کارآفرینی که والمارت را تاسیس کرد

سم والتون را می‌توان یکی از افرادی دانست که دنیای تجارت را تغییر داده است و همواره از او به عنوان کارآفرینی تکرار نشدنی یاد می‌شود.

زمانی که از خرده فروشی نام برده می‌شود، همواره نام دو شرکت بزرگ بر سر زبان‌ها می‌آید. شاید شرکت والمارت و وب‌سایت ای‌بِی (Ebay) شرکت‌هایی هستند که در این حوزه بسیار موفق عمل کرده‌اند. اما هدف از معرفی این دو شرکت رسیدن به نامی بود که سم والتون آن را تاسیس کرد. والمارت یکی از بزرگترین فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ در دنیا نام دارد که موسس آن سم والتون می‌باشد. در این مقاله‌ نگاهی داریم به بیوگرافی زندگی این شخص و اینکه چگونه او به یکی از بزرگترین کارآفرینان تاریخ تبدیل شده است.

تولد او در یک خانواده کاملا معمولی

سام والتون در ۲۹ مارس ۱۹۱۸ در ایالت اوکلاهما به دنیا آمد. پدر او، توماس گیبسون، کشاورز بود، اما هنگامی که رکود بزرگ اقتصادی در آمریکا به اوج خود رسید، همین موضوع باعث شد که خانواده‌ی او به مکانی دیگر نقل مکان کنند و مجبور شوند زمینی را برای زراعت اجاره کنند. وقتی سم هنوز جوان بود، خانواده او به میزوری ( ایالتی در آمریکا ) نقل‌مکان کردند. سام با برادر کوچک‌ترش، جیمز، در میزوری بزرگ شد.

دوران جوانی سم والتون
عکس جوانی و نوجوانی سم والتون

دوران جوانی سم والتون پر از سختی و چالش بود، چالش‌های اقتصادی که زندگی او و خانواده‌اش را به مشکل انداخته بود. او برای اینکه بتواند از این مشکل عبور کند به همراه دوست خود مشغول به نامه‌رسانی شد. علاوه بر کاری که مشغول به انجام آن بود، در مدرسه نیز به خوبی کار می‌کرد و عملکرد قابل قبولی را داشت، او عضوی از تیم منتخب فوتبال در مدرسه بود.

پس از پایان دوران دبیرستان او تصمیم گرفت به دانشگاه میزوری ( در همان ایالتی که زندگی می‌کرد ) برود. همزمان که در حال تحصیل بود، برای اینکه بتواند مخارج خود را تامین کند به کار نیمه وقت مشغول شد. سرانجام او در سال ۱۹۴۰ با مدرک لیسانس فارغ‌التحصیل شد.

سم والتون و ورود به دنیای کسب و کار

با توجه به اینکه او به تازگی از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده بود، در شرکت جی سی پنی (J. C. Penney) که یک شرکت خرده فروشی در آمریکا بود. شاید این مرحله از زندگی والتون نقطه عطفی بر کسب تجربه و جرئقه‌ای برای ایجاد فروشگاه‌های خرده فروشی بوده باشد.

جنگ جهانی دوم زندگی زندگی سم والتون را هم تحت تاثیر قرار داد. او پس از ماه‌ها فعالیت در شرکت جی سی پنی مجبور شد برای پیوستن به ارتش آمریکا کار خود را رها کند. پس از حضوری سه ساله در ارتش ایالات متحده آمریکا سرانجام تصمیم گرفت ادامه‌ی زندگی خود را در همان شغلی که داشت ادامه دهد.اما نه در مکان قبلی! بلکه تصمیم به اجاره گرفت و یکی خرده فروشی‌های بزرگ را نیز به مدت 5 سال اجاره کرد.

البته در این بین با هلن والتون ازدواج کرد. رشد و پیشرفت والتون در اداره‌ی خرده فروشی بسیار چشم‌گیر بود و او تصمیم گرفت یک خرده‌فروشی دیگر را نیز در همان ایالت اجاره کند. مشکلی که برای والتون ممکن بود پیش بیایید و به آن برسد عدم تمدید قرارداد او با شرکتی بود که برای آنها کار می‌کرد.

سم والتون و همسرش
سم والتون و همسرش

سم والتون تا سال ۱۹۵۴ یعنی زمانی که 36 ساله بود مشغول اجاره فروشگاه‌های بزرگ در سرتاسر آمریکا بود و به درآمد خوب و قابل توجه‌ای هم رسیده بود. اما این موضوع که میزان کاری که می‌کند که آن درآمد کافی که مد نظرش است را ندارد. اما او ایده‌ای جدید را مطرح کرد که تخفیف‌های بیشتری را بر روی محصولات اعمال شود تا میزان فروش آنها بالاتر برود. والتون ابتدا این ایده را با مسئولان شرکت‌هایی که با آنها کار می‌کرد درمیان گذاشت اما پاسخ منفی دریافت کرد.

تاسیس والمارت

رد پیشنهاد سم والتون یکی از دلایلی بود که باعث شد او به تنهایی ایده‌ی خود را اجرایی کند. سال ۱۹۶۲ اولین فروشگاه والمارت تاسیس شد. همانطور که انتظار می‌رفت محصولات با تخفیف قابل توجه‌ای به مردم عرضه میشد و یکی از هدف‌های سم والتون از راه‌اندازی والمارت عرضه محصولاتی بود که در آمریکا تولید شده بود.

سم والتون

سیاستی که در والمارت وجود داشت، باعث شد استقبال از آنها زیاد شود و سم والتون در سال ۱۹۶۴ دومین فروشگاه خود و در سال ۱۹۶۶ تاسیس کرد. موفقیت این فروشگاه روز به روز اضافه میشد و تنها در 6 سال ۲۴ فروشگاه والمارت وجود داشت. این درحالی بود که شرکت‌های رقیب والمارت همچون کی‌مارت و وولکو با سرمایه و شعب بالاتر در حال فعالیت بودند.

والمارت در سال ۱۹۸۷ به عنوان یکی از سه شرکت برتر خرده‌فروشی در آمریکا محسوب میشد. والتون در سال ۱۹۸۸ از سمت مدیرعاملی والمارت استعفا داد و به هیئت مدیره‌ی والمارت رفت. هم‌اکنون شرکت والمارت 11,501 شعبه درسرتاسر دنیا دارد و به عنوان بزرگترین خرده‌فروشی آمریکا محسوب می‌شود.

همچنین مطالعه کنید: بیوگرافی لری الیسون ؛ بنیانگذار شرکت اوراکل

زندگی شخصی و حرفه‌ای سم والتون

حاصل ازدواج با هلن والتون ۳ پسر و یک دختر بود که همه‌ی آنها راه پدر خود را ادامه می‌دهند و هر کدامشان مشغول مدیریت بخشی از شرکت والمارت می‌باشند. سم والتون در سن ۷۲ سالگی بر اثر سرطان درگذشت و این پایانی بر داستان زندگی مردی بود که توانست فرهنگ خرید کردن آمریکایی‌ها را در طی چندین سال تغییر دهد. در سال ۱۹۸۵ مجله‌ی فوربز که لیست ثروتمندان جهان را معرفی می‌کند، سم والتون را ثروتمندترین مرد آمریکا معرفی کرد.

نکات قابل توجه درباره سم والتون

  • تفریح مورد علاقه‌ی او «شکار» بود.
  • با اینکه جز ثروتمندان آمریکا محسوب می‌شد اما همیشه یک وانت قرمز معمولی داشت.
  • سال آخر دبیرستان تصمیم به انصراف از تحصیل بود که دوستانش او را منصرف کردند.
  • حدود 35 میلیون نفر روزانه از فروشگاه‌‌های والمارت در سرتاسر دنیا خریداری می‌کنند.
  • او همچنین نشان افتخار آزادی رئیس جمهوری را در سال ۱۹۹۲ دریافت کرده است.
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *