0
02143000313

جملات چه تاثیری می‌توانند بر افزایش اعتماد به نفس ما بگذارند

نیمی از جملات و کلماتی که ما در طول روز استفاده می‌کنند بدون آنکه متوجه‌اش شویم بر زندگی ما تاثیرگذار هستند و کسی نمی‌تواند این موضوع را رد کند. برخی بر این باورند که عمل انسان باعث تحقق برخی از اهداف می‌شود اما توضیح می‌دهیم که چگونه جملات می‌توانند بر افزایش و یا کاهش اعتمادبه‌نفس ما اثر بگذارند.

در هر جایگاهی که از زندگی هستیم برای اینکه بتوانیم به مسیر خود ادامه دهیم و پیشرفت را در خودمان حس کنیم نیازمند اعتماد به نفس هستیم. تصور کنید قرار است برای جمعیتی بیش از ۲۰ نفر سخنرانی کوتاه بین ۵ الی ۱۰ دقیقه داشته باشید. اگر تمام نکاتی که باید درباره آن صحبت کنید را از قبل مرور کرده باشید و شیک‌ترین لباس ممکن را هم بر تن داشته باشید اما اعتماد به نفس برای صحبتی کوتاه را نداشته باشید عملا هیچ موفقیتی کسب نکرده‌اید.

جملات و تاثیر آن‌ها

زمانی که درباره موضوعی صحبت می‌کنیم در واقع در حال تخلیه‌ی باورهای خودمان نسبت به آن موضوع هستیم. اگر باورهای ما درست شکل گرفته باشد می‌توانیم یک گام مثبت به سمت بالا بردن اعتمادبه‌نفس برداشته باشیم. خوش‌بین بودن یکی از نکاتی است که افراد همیشه از آن غافل می‌شود. حتما دیده‌اید زمانی که با شخصی بدبین صحبت می‌کنید میزان ترس، استرس یا بینش شما نسبت به آن موضوع برای لحظاتی تغییر می‌کند. زمانی که زمانی که صحبت‌های شما سرشار از مثبت‌اندیشی و خوش‌بینی باشد اعتمادبه‌نفسی که از جملات خود دریافت می‌کنید بیش از قبل خواهد بود.

کلماتی که استفاده می‌کنیم بیانگر شخصیت و میزان قدرتی است که ما نسبت به خودمان داریم. زمانی ممکن است پیش بیاید از کلماتی مانند نمی‌توان یا نمی‌شود استفاده می‌کنیم و مدام افعال منفی را برای خود تکرار می‌کنید. تکرار کلماتی مانند بالا ضمیر ناخودآگاه شما را برای ضعیف دانستن شما آماده می‌کند. استفاده از کلماتی مانند می‌توانم یا می‌شود نوعی خوش‌بینی نسبت به موضوعات و حس توانستن و قدرت به شما می‌دهد.

افزایش انگیزه

کلمات دارای قدرت بسیار زیادی هستند. طی تحقیقی که پروفسور آئین مورین استاد دانشگاه مونت رویال کانادا انجام داده است تایید می‌کند که کلماتی که ما استفاده می‌کنیم در واقع بخشی از انگیزه‌ ما را برای انجام کاری فراهم می‌سازد. دقیقا زمانی که نیاز به افزایش انگیزه دارید با کلماتی که استفاده می‌کنید آن را محقق می‌سازید. در یک بررسی بر روی ۳۲ تنیسور متوجه شدند همه‌ی افراد زمانی که امتیاز از دست می‌دهند با صدای بلند با خود صحبت می‌کنند تا انگیزه‌ی خود را مجدد به‌دست بیاورند.

قدرت جملات
کلمات انگیزه‌ی ما را برای انجام کاری می‌تواند افزایش یا کاش دهد

گفتگو با افراد

خب این سوال ممکن است برای شما پیش بیاید که اگر گفتگو و بیان جملات می‌تواند بر اعتماد به نفس‌مان تاثیرگذار باشد باید با چه کسانی صحبت کنیم. پاسخ ساده است، خودتان! زمانی که با خودتان صحبت می‌کنید نوعی از گفتگوی درونی شکل می‌گیرد و بهتر می‌تواند به تحلیل آن چیزی که قرار است رخ دهد یا رخ داده است بپردازید. گفتگوی درونی باعث می‌شود حس بهتری نسبت به خودمان داشته باشیم و اعتمادبه‌نفس برای انجام چالش‌های سخت کسب کنیم. با بهبود نوع کلمات هنگام گفتگوی درونی به نحوی در حال افزایش اعتماد به نفس خود هستید.

میزان تکرار کلمات

دانشمند فرانسوی به نام امیل کوئه بر روی ۱۰ نفر تحقیقاتی انجام داد که ۵ نفر از آن‌ها وظیفه داشتند هر روز جمله‌ی «من می‌توانم هر روز بهتر شوم» را بگویند و ۵ نفر دیگر وظیفه داشتند جمله‌ی «من نمی‌توانم بهتر از گذشته باشم» را هر روز تکرار کنند. نتیجه‌ی این آزمایش برای گروه اول که افراد منفی‌گرایی بودند کاملا بیان جملات دیدگاه آن‌ها را تغییر داد و در گروه دوم که افرادی با انگیزه و مثبت‌گرا بودند نتیجه‌ای کاملا یعنی تبدیل به افرادی شدند که نظرات روزانه‌شان بر رفتار و اعتماد به نفس‌شان تاثیر منفی گذاشت.

جملات نقش بزرگی را در زندگی ما ایفا می‌کنند، برخی از جمله‌هایی که ما می‌گوییم می‌توانند مسیر زندگی خودمان یا شخص مقابل را تغییر دهند. در کارما هر کاری که می‌کنیم به خودمان بر می‌گردد. این قانون در گفتگوهای ما نیز وجود دارد. پس مهم است چه می‌گوییم و چه چیزی را می‌شنویم.

چه امتیازی می دهید؟
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.