0
02143000313

عوامل محرک چیست و چه نقشی در ان‌ال‌پی دارد

عوامل محرک در زندگی روزمره به سادگی شما را به منابع ناخودآگاهتان مرتبط می‌کنند. عامل محرک چیزی است که با ایجاد حالتی مثبت در ذهن سبب تغییر رفتار شما می‌شود. عوامل محرک در زندگی روزمره به وفور وجود دارند. اما این تکنیک‌ها چطور در ان‌ ال پی باعث آرامش می‌شوند؟

این عوامل بر اثر ابراز احساسات شدید شما نسبت به یک تجربه ایجاد می‌شوند و وقتی در پایان روز دوباره عوامل محرک ایجاد شده را در ذهن‌تان مرور کنید دوباره با همان خاطره مرتبط می‌شوید و بطور دقیق آن را حس می‌کنید. اگر احساسی که از خود بروز داده‌اید خیلی شدید باشد، به فوبیا تبدیل می‌شود.

روان‌شناسان رفتاری معتقدند، رفتا‌رهای ما از عوامل محرک سرچشمه می‌گیرند. در زندگی روزمره آن‌قدر عوامل محرک طبیعی زیاد هستند که روحیه‌ی ما را لحظه به لحظه تغییر می‌دهند.

نوع خاص صحبت، حالت صورت یا حرکت بدنی ممکن است عاملی برای عصبانیت یا ناراحتی شوند و این احساسات اغلب، غیر عقلانی به نظر می‌رسند، زیرا تجربه‌ای در گذشته شما عامل محرک احساس منفی برای تجربه‌های فعلی‌تان شده است از آزمایش شرطی سازی پائولوف می‌توان فهمید که ما هم قادر هستیم تا محرک خاصی را برای هر تجربه‌ی جدید به‌کار برد و آن دو را با هم مرتبط کرد.

محرک‌ها و حس‌ها

محرک‌ها هر روز در هر پنج حس(حواس پنجگانه) بینایی، شنوایی، لامسه، چشایی و بویایی تاثیر می‌گذارند. به عنوان مثال اگر بویی را استشمام کنید که شما را به یاد کسی بی‌اندزدکه از قبل به او علاقه‌مند بودید، در شما احساس خاص به‌وجود می‌آید .

حس‌ها و عوامل تحرک
با حواس ئنجگانه می‌توان به محرک‌ها رسید و ما هر روز آن‌ها را درک می‌کنیم

برخی از محرک‌ها ممکن است در بیش از یک سیستم بازنمودی تاثیر بگذارند. به‌طور مثال، مزه، دیدن و حس سیگار همگی ممکن است عوامل محرک‌های خاطره‌ای باشند. محرک‌های منبع محرک‌هایی هستند که برای تغییر حالت احساسی خود مد نظر قرار می‌دهید و باعث ایجاد حالت مثبت در موقعیت مورد نظرتان خواهد شد.

تکنیک‌ها

  1. حالتی مثبت را انتخاب کنید پرانرژی، شاد یا هر حسی که بتواند حس مثبت به شما دهد.
  2. به حالتی فکر کنید که می‌خواهید محرک شما شود ( به زمانی بی‌اندیشید که به‌طور عادی و طبیعی این احساس را در خود داشتید و آن را شرح دهید.
  3. زمانی که آن احساسات را دوباره مثل همان موقع احساس کردید، محرکی را در حداکثر اندازه در نظر آورید.
  4. از حالت فعلی با فکر کردن به چیز دیگری به مدت چند ثانیه خارج شوید و ذهن خود را تغییر دهید.
  5. در مرحله بعد ببینید با با لمس انگشت خود، این محرک‌ها در شما به‌کار می‌افتد یا خیر؟
  6. اگر در خود تغییر ایجاد شده را احساس کردید بنابراین کار شما درست بوده. در غیر این‌ صورت باید به عقب برگردید و حالات مختلفی را در خود ایجاد کنید.

تا زمانی که این احساس خوب در شما ثبیت گردد، این تکنیک را تکرار کنید و بعد از تثبیت، در مواقعی که نیاز به احساس خوب داشتید می‌توانید از این لنگرها و یا شرطی‌ها استفاده کنید.

با استفاده از لنگرها احساسات‌تان را با موقعیتی که قرار است با آن روبه‌رو شوید، هماهنگ کنید. با قرار گرفتن در حالتی مناسب توانایی بهترین عملکرد و بهترین انتخاب برای رسیدن به بهترین نتایج را خواهید داشت.

چه امتیازی می دهید؟
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!