0
۰۲۱۸۶۰۳۵۷۳۰

چگونه می‌توان استرس شغلی را تا حد ممکن کاهش داد

مهم نیست شغل شما چه باشد، استرس شغلی در همه‌ی حرفه‌ها وجود دارد حال میخواهد شغل‌تان انبارداری باشد یا طراح و یا برنامه‌نویس. تقریبا استرس در همه‌ی شغل‌ها وجود دارد. از رده‌ی پایین سازمان تا بالاترین رده یعنی مدیرعامل نیز درگیر این موضوع خواهند بود. در این مقاله می‌پردازیم به این موضوع که چطور می‌توان استرس شغلی را تا حد ممکن کاهش داد.

تحرک داشته باشید

اگر همه‌ی مقالات مرتبط با موضوع سلامت فیزیکی را مطالعه کنید متوجه این موضوع خواهید شد که تحرکات حتی بر روی فعالیت مغز نیز تاثیر می‌گذارد. در تحقیقی که دانشکده بهداشت هاروارد انجام داده است ثابت شده است که میزان فعالیت ورزش و تحرکاتی که شما دارید به‌طور مستقیم بر خلاف جهت استرس تاثیرگذار است.

به‌طور مثال زمانی که عجله ندارید می‌توانید برای رفتن به شرکت از پله به‌جای آسانسور استفاده نمایید یا در زمان استراحتی که برای صرف ناهار دارید مدت زمانی را برای پیاده روی اختصاص دهید. حتی اگر این پیاده‌روی کمتر از ۵ دقیقه باشد. انجام پیاده‌روی یکی از بهترین راه‌هایی است که می‌تواند فشارش استرس را کاهش دهید.

استراحت کاری
هنگام کار سعی کنید زمانی را برای استراحت کردن در نظر بگیرید تا استرس خود را کاهش دهید

کمی استراحت کنید

کار کردن بدون وقفه و استراحت باعث می‌شود تنش کارهایی که روی هم انباشته شده است به شما استرس وارد کنند. برای اینکه آرامش خود را حفظ کنید و استرس نداشته باشید، معمولا زمانی را برای صرف نوشیدنی داشته باشید و استراحت کنید یا یک مقاله مرتبط با کارتان که آموزشی می‌باشد مطالعه کنید و یا با همکاران خود صحبت کنید. به این ترتیب می‌توانید کمی استرس ناشی از کار را کاهش دهید.

زندگی شخصی را از کار جدا کنید

بسیاری از مردم زندگی شخصی خودشان را با مسائل کاری ترکیب می‌کنند و این کار باعث برهم خوردن هر دو موضوع می‌شود. برای اینکه بتوانید تعادل محیط کاری و محیط زندگی شخصی خود را حفظ کنید باید بتوانید تمام کارهای غیر ضروری که باعث می‌شوند استرس را وارد زندگی خارج از کاری می‌شود را حذف کنید. اگر در محیط کار شما استرس بیش از اندازه می‌باشد سعی کنید زمانی را در اختیار خودتان بگذرانید و آخر هفته‌ها به یک سفر کوتاه بروید. دکتر شان برن در این‌باره می‌گوید:

اگر ما نتوانیم بر روی خودمان کار کنیم نمی‌توانیم بر روی مسائل کاری تمرکز کنیم

امنیت شغلی

متاسفانه یکی از مواردی که بسیار بر استرس کارمندان و کارکنان تاثیرگذار است نداشتن امنیت شغلی است که در کشور ما بسیار افزایش یافته است. ترس از ثابت نماندن شغلی که دارید و بیکاری باعث این موضوع می‌شود. کارفرمایان باید دقت داشته باشند که اطمینان قابل توجه‌ای برای حفظ کارمندان به آن‌ها انتقال دهند و موجع به افزایش استرس در آن‌ها نشوند. البته نقش ثابت اقتصادی و امنیت اقتصادی لازمه این تصمیمات می‌باشد.

نشانه‌های استرس

استرسی که دارید ممکن است از محیط کار به شما وارد نشده باشد و صرفا این موضوع همراه شما بوده است. باید مواردی که استرس شغلی بر شما تحمیل می‌کنید را بشناسید و این موارد عبارتند از:

نشانه‌‌های تغییر رفتاری: ممکن است در محیط شرکت رفتارتان به‌دلیل حجم زیادی از کارها و انجام نشدن آن‌ها با دیگران تغییر پیدا کند و اگر کاری باید تیمی انجام شود شما تمایلی به آن نداشته باشید.

نشانه‌های سلامت جسمی: یکی از مهم‌ترین مواردی که استرس بر روی آن تاثیر می‌گذارد سلامت جسمانی شما می‌باشد. احتمالا با افزایش فشار بر شما دچار حملات عصبی و سردرد شوید که باعث می‌شود برای ساعات یا چندین روز آرامش کامل برای انجام کار را نداشته باشید.

نشانه‌های سلامت روانی: حتما پیش آمده که به‌دلیل حجم کاری زیاد و استرس موجود تصمیم به ترک شغل‌تان گرفته‌اید این یکی از دلایل سلامت روانی شما در محیط کاری می‌باشد که دچار ضربه شده است. مواردی مثل پرخاشگری یا نارضایتی از شغل می‌تواند از نتایج این نشانه‌ها باشد.

نوشته‌های تازه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *