0
02188915009

چه برخوردی با پرخاشگری کودکان باید داشته باشیم؟

پرخاشگری کودکان همیشه یکی از مواردی بوده است که والدین مشکلاتی با آن داشته‌اند و اگر دیر برای برطرف کردن آن اقدام کنند ممکن است فرزند آن‌ها به این رفتار عادت کند و باعث به‌وجود آمدن مشکلاتی در نوع رفتار آن‌ها پدید آید. اما باید در مواجه به کودکی که پرخاشگری می‌کند چه برخوردی داشته باشیم؟
اگر کودک شما رفتار غیرقابل قبول دارد و پرخاشگری را نمی‌توانید کنترل کنید در این مقاله چند روش برای حل این موضوع بیان خواهیم کرد.

تعریف محدودیت‌های رفتاری

تعریف محدودیت‌ها در رفتار به این معناست که کودکان باید بدانند رفتار و کارهایی که انجام می‌دهند تحت نظارت و کنترل شماست و باید از قوانینی که برای آن‌ها چه در محیط خانه و چه در محیط بیرون پیروی کنند. طبعا به‌خاطر دوران کودکی ممکن است آن‌ها دیگران را گاز بگیرند یا حتی با کودکان دیگر دعوا کنند. تصور آن‌ها از واکنش شما باید به نحوی باشد که بدانند این رفتار خارج از تعریف محدودیت‌های شماست و مورد توبیخ قرار خواهند گرفت. دقت داشته باشید این به معنای تنبیه بدنی یا تخریب روحی و روانی فرزندان نیست.

آرام کردن کودک پرخاشگر

پرخاشگری کودکان بعضی مواقع ممکن است با صحبت کردن برطرف شود. پرخاشگری از عصبانیت زیاد حاصل می‌شود. پس سعی کنید با آرامش با او صحبت کنید و بخواهید که توضیح دهد چه موردی باعث عصبانیت وی شده است. ممکن است بخواهد حتی با عروسک یا دوست خیالی که دارد برای تخلیه‌ی عصبانیت صحبت کند.

پرخاشگری کودکان
پرخاشگر بودن کودکان علت زیادی دارد که باید آن‌را دقیقا بدانید تا برطرف‌اش کنید

خودتان را کنترل کنید

کودکان از بزرگ‌ترهای خود یاد و از آن‌ها الگو می‌گیرند. احتمال دارد رفتار پرخاشگری که در او پدید آمده است از والدین خود یاد گرفته باشد. اگر شما در محیط خانه با موضوعی به‌صورت پرخاشگرانه برخورد می‌کنید این رفتار و عصبانیت شما به او انتقال داده می‌شود و کودک تبدیل به فردی می‌شود که مدام پرخاشگری می‌کند.

به کودک پرخاشگر توجه کنید

در بعضی موارد پرخاشگری کودکان به این معناست که نیازمند توجه است. زمانی که کودک برای رسیدن به درخواستی که داشته است پرخاشگری می‌کند و والدین به خواسته‌ی اون تن می‌دهند ( چه این خواسته درست و یا غلط باشد) این تصور در ذهن کودک شکل می‌گیرد که برای رسیدن به خواسته‌هایی که دارد از این سیستم استفاده کند. اما به عنوان والدین باید قبل از رسیدن به مرحله خواسته تمام نیازهای کودکانه که عادی می‌باشد برطرف شود و چیزی فراتر از آن‌را با صحبت و جایگزین کردن مشابه آن فراهم کنند.

مطالعه کنید: والدین موفق

پرخاشگری برای‌تان عادت نشود

عده‌ای از والدین می‌گویند به پرخاشگری فرزند‌شان عادت کرده‌اند و این موضوع آن‌ها را نگران نمی‌کند و معتقد هستند پرخاشگری فقط برای سنین کودکی آن‌ها می‌باشد. این تفکر کاملا اشتباه است و رفتار پرخاشگرایانه فقط برای سنین کودکی نیست. اگر این مشکل را با فرزند خود دارید ابتدا سعی کنید علت و ریشه‌های این رفتار را پیدا کنید و سپس به آن کمک کنید.

عصبانیت و لجوج بودن یکی از رفتارهای کودکانه می‌باشد اما اگر این رفتارها تبدیل به پرخاشگری باشد باید سریعا والدین به فکر برطرف کردن آن باشند. پرخاشگری فقط مخصوص کودکان نیست و ممکن است در بزرگسالان نیست دیده شود اما با رفتاری منطقی‌تر. شما چه رفتاری در برابر پرخاشگری کودکان دارید؟

تنبیه بدنی کودک پرخاشگر را فراموش کنید

تنبیه بدنی حاصل کار اشتباه کودک می‌باشد که برخی والدین استفاده می‌کنند. اما این کار از بدترین روش‌هایی است که می‌توان برای آرام نمودن کودک استفاده کرد. تحقیقات نشان داده است کودکانی که قبل از ۵ سالگی تنبیه بدنی شده‌اند از ۶ سالگی حالت تهاجمی بیشتری به خود گرفته‌اند و رفتار والدین در قبال کارهایی که انجام داده‌اند بر رفتار آنها تاثیر گذاشته است. تنبیه بدنی را هرگز در دستور کار خود برای آرام کردن کودکان قرار ندهید و این کار در آینده نتیجه‌ی عکس می‌‌دهد.

تنبیه کودکان پرخاشگر
چه امتیازی می دهید؟
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.