0
02143000313

قدرت شکرگزاری یا دینامیت برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی؟

شکرگزاری به هیچ دین یا مذهب خاصی مربوط نیست. تاثیر شکرگزاری در زندگی مثل تاثیر ورزش و تغذیه سالم هست، حتی فراتر از اون‌ها. بنابراین باید سعی کنیم از قدرت شکرگزاری استفاده کنیم تا نتایج شگفت انگیزیش رو در زندگی خودمون احساس کنیم. در این مقاله ابتدا به چند نمونه از تحقیقاتی که درباره قدرت شکرگزاری انجام شده اشاره می‌کنیم. چند مورد از دلایلی که برای شکرگزاری همیشه در دسترس هستند رو نام می‌بریم و تاثیر قدرت شکرگزاری در زندگی رو بررسی می‌کنیم.

نتایج تحقیقات درباره قدرت شکرگزاری

تحقیقاتی در مرکز پژوهش سلامت قلب در کالیفرنیا درباره قدرت شکرگزاری و تاثیر اون بر سلامت جسمی انجام شد. نتایج این تحقیقات نشون داد که اگه شکرگزاری آگاهانه باشه، فعالیت دستگاه پاراسمپاتیک رو افزایش میده. با افزایش فعالیت دستگاه پاراسمپاتیک، فشارهای عصبی و هیجانات منفی کاهش پیدا میکنه. فشارهای عصبی و هیجانات منفی از عمده‌ترین دلایل خیلی از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های قلبی هستند. بنابراین اگه از قدرت شکرگزاری استفاده کنیم، می‌تونیم از خودمون دربرابر خیلی از بیماری‌ها محافظت کنیم.

تحقیق دیگه‌ای در مورد قدرت شکرگزاری انجام شده. در این تحقیقات افرادی که تحت عمل قلب قرار گرفته بودند بررسی شدند. نتیجه این تحقیقات نشون داد از بین این افراد، کسانی که شکرگزاری می‌کردند، حدود یک سال بعد از عمل، کمتر از سایر افراد دچار درد و مشکلات ناشی از عمل قلب یا پیوند می‌شدند.

تحقیقات گسترده‌ی دیگه‌ای در دانشگاه کنتاکی آمریکا درباره قدرت شکرگزاری انجام شد. در این تحقیقات روی افراد بالای ۸۰ سال مطالعه شد. نتیجه‌ی این تحقیقات نشون داد افرادی که از قدرت شکرگزاری در زندگی‌شون استفاده می‌کردن، ۲ تفاوت اساسی با بقیه داشتند. یکی اینکه از شادابی و سرزندگی بیشتری نسبت به همسالان‌شون برخوردار بودند. یکی دیگه هم اینکه نسبت به افراد هم سن و سال خودشون دارای ظاهر جوان‌تری بودند.

اثرات استفاده از قدرت شکرگزاری در زندگی

قدرت شکرگزاری اثرات شگفت انگیزی در زندگی هر کسی داره. بعضی از اثرات شکرگزاری رو در نتایجی تحقیقات بالا مشاهده کردیم. یکی از اثرات حیرت انگیز شکرگزاری درمان بیماری هست. می‌تونید ۶ تمرین عملی برای درمان بیماری با استفاده از قدرت شکرگزاری رو در این نوشته مطالعه کنید: «۶ تمرین عملی برای درمان بیماری با شکرگزاری». در این نوشته می‌خوایم دو مورد دیگه از اثرات قدرت شکرگزاری در زندگی رو توضیح بدیم.

شادی و رضایت همیشگی

شادی و رضایت همیشگی
با شکرگزاری نگاه‌مون به زندگی تغییر میکنه

همه ما تو زندگی‌مون مشکلات مختلفی داریم. شاید از دید اکثر ما، مشکلات خودمون بزرگ‌ترین مشکلات باشن. در کل آدمی که تو زندگیش مشکلی نداشته باشه پیدا نمیشه. اما همیشه آدم‌هایی رو دیدیم که با وجود همه‌ی مشکلات شاد و راضی هستند. شادی و رضایت ما از زندگی به تعداد یا بزرگی مشکلات‌مون ربطی نداره. بلکه به نوع نگاه ما به زندگی مربوط میشه.

شکرگزاری یکی از اون مواردی هست که نوع نگاه ما به زندگی رو طوری تغییر میده که می‌تونیم همیشه شاد و راضی باشیم. وقتی شکرگزاری به بخشی از زندگی ما تبدیل بشه، یاد می‌گیریم که همیشه به دنبال خوبی‌ها و زیبایی‌های زندگی باشیم. تفکر مثبت رو جایگزین تفکر منفی می‌کنیم. همین باعث میشه در هر اتفاقی، بتونیم نکات مثبت رو پیدا کنیم و دنبالشون کنیم.

جذب اتفاقات خوب

جذب اتفاقات خوب
قوانین جهان هستی میگن، وقتی شکرگزار باشیم، خوبی‌ها رو به خودمون جذب می‌کنیم

مولانا میگه هر چیز که در جستن آنی آنی. قانون جذب میگه وقتی پیامی رو به جهان هستی ارسال می‌کنی، جوابی متناسب با همون پیام از جهان هستی دریافت می‌کنیم. بر اساس گفته مولانا اگه ما به دنبال پیدا کردن نکات مثبت در زندگی‌مون باشیم تا به خاطر اون‌ها شکرگزاری کنیم، خودمون آدم مثبتی می‌شیم. وقتی هم که به آدم مثبتی تبدیل بشیم، سریع‌تر و راحت‌تر از دیگران اتفاقا مثبت رو در زندگی شناسایی می‌کنیم و می‌تونیم ازشون بهره‌مند بشیم.

بر اساس قانون جذب، اگه پیامی که به جهان هستی ارسال می‌کنیم شکرگزاری باشه، نعمت‌های بیشتری رو دریافت می‌کنیم. قانون کارما هم همین مطلب رو تایید میکنه. یکی از نکات اساسی در قانون کارما مسئله شکرگزاری هست.

بنابراین با توجه به گفته مولانا، قانون جذب و قانون کارما، شکرگزاری باعث میشه زندگی ما به سمت بهتر شدن حرکت کنه و اتفاقات خوب برامون پیش بیاد. برای اینکه بتونید با استفاده از قدرت شکرگزاری اتفاقات خوب رو به زندگی خودتون جذب کنید، باید دلایلی در زندگی‌تون پیدا کنید که هر روز بتونید بابت‌شون شگرگزار باشید.

دلایل همیشگی برای شکرگزاری

دلایل همیشگی برای شکرگزاری
هر کسی می‌تونه دلایلی برای شکرگزاری در زندگیش پیدا کنه

هر کسی هر چقدر هم زندگی سختی داشته باشه، باز هم دلایلی برای شکرگزاری در زندگیش میتونه پیدا کنه. ۲ مورد از دلایل همیشگی برای شکرگزاری رو در ادمه نام می‌بریم.

روابط

افراد زیادی در اطراف ما هستند که باهاشون رابطه داریم. شاید با بعضی‌ها مشکل داشته باشیم اما همیشه هستند کسانی که روابط خوبی باهاشون داریم. داشتن روابط خوب با دیگران برای هر کسی ضروری هست. چه برای داشتن آرامش روحی، چه برای پیشرفت در کار و زندگی.

پس می‌تونید برای روابط خوبی که با دیگران دارید شکرگزار باشید و به این ترتیب از قدرت شکرگزاری در زندگی خودتون استفاده کنید. البته پژوهش‌ها نشون میده افرادی که شکرگزار هستند، روابطی گرم و صمیمی با اعضای خانواده و دوستان‌شون دارند.

سلامتی

سلامتی
سلامتی یکی از دلایلی هست که همیشه میشه براش شکرگزار بود

حتی اگه در بیماری هم باشید می‌تونید برای سلامتی شکرگزاری کنید. اتفاقا وقتی دچار بیماری هستیم دلایل بیشتری برای شکرگزاری داریم. وقتی بیمار هستیم به همه‌ی بیماری‌ها مبتلا نیستیم. پس به خاطر اون بخشی از سلامتی‌مون که حفظ شده می‌تونیم شکرگزار باشیم.

علاوه براین می‌تونیم برای سلامتی گذشته‌مون هم شکرگزاری کنیم. همینطور برای سلامتی آینده هم می‌تونیم شکرگزار باشیم. این یکی از روش‌هایی هست که از قدرت شکرگزاری برای درمان بیماری‌ها استفاده میشه. یک لحظه فکر کنید، وقتی در حال بیماری هستید و به سلامتی قبل و سلامتی بعد از بیماری و اون بخش از سلامتی که در همون حال دارید فکر می‌کنید، سرشار از انرژی مثبت می‌شید. فکر می‌کنید این حس خوب روی درمان بیماری‌تون اثر گذار نیست؟

هر کسی اگه نگاهی به زندگی خودش بکنه می‌تونه دلایل زیادی برای شکرگزاری پیدا کنه. بنابراین همه ما در هر شرایطی که باشیم می‌تونیم از قدرت شکرگزاری برای بهبود زندگی‌مون استفاه کنیم. امیدواریم قدرت شکرگزاری رو دست کم نگیرید و سعی کنید در زندگی خودتون ازش استفاده کنید.

چه امتیازی می دهید؟
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.