0
02143000313

چگونه انتقادهای بی‌مورد را در زندگی زناشویی حذف کنیم

زندگی زناشویی پر از اتفاقات است و نمی‌توان گفت هیچ زندگی بی‌عیب باشد. یکی ازمواردی که ممکن است زندگی زوجین را به سراشیبی سقوط ببرد انتقاد بی‌مورد است. اینکه بدانیم چطور باید همسر خود را بابت کاری نقد کنیم موضوعی نیست که در این مقاله به آن بپردازیم. هدف این است که چطور این مهارت را داشته باشیم نقدهای نابجا را از زندگی‌مان حذف کنیم.

مطالعه کنید: روش درست انتقاد کردن

نقدهای آسیب زننده

نقد نیز مانند چاقو می‌باشد هم می‌توان شخصی را با آن عمل کرد و جان‌اش را نجات داد و هم می‌توان جان یک نفر را با آن گرفت. اگر نتوانید در زندگی زناشویی به درستی نقد کنید قطعا باعث به‌وجود آمدن مشکلاتی مانند سرد شدن روابط یا طلاق می‌گردد.

تمرکز بر داشتن نقد

تمرکز بر داشتن نقد به این معناست که شخصی این باور را داشته باشد که پس از هر کار اشتباهی باید همسر خود را نقد کند. حتی اگر یک موضوع پیش پا افتاده باشد سعی می‌کند موضوعات را به یکدیگر مرتبط کند و این کار آسیب‌زننده خواهد بود.

چطور نقد را کنار بگذاریم

وقتی زوجین یکدیگر را به‌طور مناسب درک نکنند شروع به انتقاد از کارهای طرف مقابل می‌کنند. در اصل ماجرا نقد می‌تواند کارساز باشد اما چطور باید نقد زننده یا تخریب کننده را در زندگی زناشویی کنار بگذاریم و نحوه رفتارمان را در برابر همسرمان تغییر دهیم یا به نوعی چه رفتاری مناسب انتقاد می‌باشد؟

زندگی زناشویی و مشکلات
درک نکردن یکدیگر گاها باعث ایجاد نقدها در زندگی می‌شود

واقع‌گرا بودن

اگر بارها به همسر خود بابت کاری که قبلا انجام داده و نتیجه‌ای دربر نداشته است بهتر است کمی واقع‌گرا باشد نسبت به موضوع. مثلا اگر همسر شما هنگام رسیدن به منزل لباس خود را برهم ریخته در اتاق رها می‌کند بهتر است به‌جای انتقاد این واقعیت را بپذیرید که با انتقاد از این کار اصلاحی پیش نمی‌اید و صرفا باید با گفت‌وگو و شرح وظایفی وی را از کار درست آگاه کنید.

نکات مثبت را ارزیابی کنید

افرادی که مدام انتقاد می‌کنند توقع رویکرد مثبت از طرف مقابل دارند و این زمانی اتفاق می‌افتد که به نقدهای وی توجه مثبت شود. اگر فردی هستید که عادت دارد مدام انتقاد کند با خودتان تمرین کنید که بتوانید در میان انتقادها نکات مثبتی که از همسرتان می‌شناسید را یاد آورید.

آیا لازم است چیزی بگوییم؟

در واقع این سوالی است که باید از خودتان بپرسید. آیا باید در این لحظه نظر بدهم یا در بحثی شرکت کنم و انتقاد کنم؟ یک ضرب‌المثل وجود دارد که می‌گوید«اگر حرف مناسبی برای زدن ندارید سعی کنید سکوت کنید» در واقع اکثر نقدها ممکن است از بحث و دعوا در زندگی پیش آید که بهتر است در این مواقع کمی بر خشم و عصبانیت خود مسلط باشید.

به‌طور مستقیم بگویید چه می‌خواهید

در فرهنگ ایرانی ممکن است این عادت وجود داشته باشد که افراد خواسته‌هایی که دارند را با انتقاد و یا به حالتی طعنه آمیز بگویند. آن موضوعی که خواهان‌اش هستید را به‌صورت دقیق و مستقیم به همسرتان بگویید. این نکته را در نظر بگیرید که انتقاد درباره چیزی که شخص مقابل نمی‌داند و درباره آن نا‌آگاه است به نتیجه‌ی مثبتی نخواهد رسید.

این احتمال وجود دارد واکنش‌های زیادی نسبت به نقد از سوی شخص مقابل صورت بگیرد بهترین روش نقد از نظر شما چیست و باید چه واکنشی در برابر نقدهای همسرتان داشته باشید؟

چه امتیازی می دهید؟
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.