0
02186035730

قدرت کلام ما چه تاثیری می‌تواند بر ارتباطات ما بگذارد

قدرت کلام ما مشخص می‌کند تا چه حدی می‌توانیم ارتباطات ما درست و صمیمی‌تر باشد. حتما برای شما نیز پیش آمده که جمله‌ای را گفته‌اید یا حتی به آن فکر کرده‌اید و پس از لحظاتی با خود فکر کرده‌اید که چه جمله‌ی جادویی و خوبی بوده است.

ممکن است آن جمله را قبل‌تر در مکان عمومی یا از دیالوگ فیلمی شنیده باشید. موضوعی که بسیار مهم است آن جمله نیست بلکه قدرت آن جمله است که بسیار محکم و با ضرب آهنگی در ذهن شما جای گرفته است. قدرت کلام ما بسیار می‌تواند در نحوه ارتباط برقرار کردن و یا بهبود آن نقش داشته باشد. ان ال پی روش‌هایی را برای بالا بردن قدرت کلامی توصیه کرده است که به آنها می‌پردازیم.

واژه‌ها قدرتمندترین دارو

رودیارد کیپلینگ روزنامه‌نگار هندی، کلام و قدرت آنها را اینگونه توصیف کرده است:

واژه قدرتمندترین دارویی است که بشر به کار برده است.

مدیران نیاز به دریافت اطلاعات دارند

ریچارد بندلر و جان گریندر (ابداع کنندگان علم برنامه‌ریزی عصبی-کلامی) زمانی که بر روی آدم‌های موفق تحقیق می‌کردند یکی از نکاتی که بین همه‌ی آنها مشترک بود نفوذ کلامی‌شان به دیگران بود. به این معنا که این افراد با استفاده از عبارات کلیدی، مهم‌ترین نظریات خود را به دیگران منتقل می‌کنند. مدیران موفقی که این دو بر روی آنها تحقیق می‌کردند برای دستیابی به اطلاعات نبوغ خاصی داشتند و می‌دانستند چه زمانی از چه کلامی و با چه میزان لحنی انتقال دهند.

ریچارد بندلر و جان گریندر
ریچارد بندلر و جان گریندر، ابداع کنندگان علم ان ال پی

دانستن همه چیز به تنهایی کمکی به ارتباطات افراد نمی‌کند و هیچ ضرورتی نیست که مدیران همه چیز را بدانند. چیزی که در تحقیق بدست آمد این است که مدیران موفق بین آنچه را که باید بدانند و آنچه را که نباید بدانند تفاوت قائل شدند و ذهن خودشان را به آن چیزی که به دریافت اطلاعات کمک می‌کند متمرکز کردند.

برای مثال لغاتی که برای توصیفات تجربیات یا خاطرات خود به کار می‌بریم خود آن تجربیات یا خاطرات نیستند. ما فقط با استفاده از آنها برای بیان خاطرات خود استفاده می‌کنیم، در نتیجه می‌گوییم یکی از معیارهای موفقیت این است که کلام ما به‌طور واضح و صریح بیانگر خواست ما باشند و در واقع مانند نقشه منطقه‌ای باشند که شباهت بسیار زیادی به آن منطقه داشته باشد.

بیشتر بخوانید  نقشه ذهنی چیست؟ چگونه با گسترش آن، در زندگی به موفقیت برسیم؟

قدرت کلام و لغزش‌های کلامی

همان‌طور که کلام ما می‌تواند در ارتباطات ما تاثیر مثبت بگذارند گاهی وجود یک اشتباه می‌تواند تاثیر منفی بگذارد. لغزش زبان حتما با آن مواجه شده‌اید. قصد داشته‌اید کلامی را بگویید اما با لغزش کلامی، شخص مقابل درست متوجه صحبت‌های نمی‌شود. همان‌طور که صراحت کلام می‌تواند افراد را در جهات درست هدایت کند، لغزش کلام باعث گمراهی آنان می‌گردد. جرج اورول، نویسنده بزرگ کتاب‌هایی همچون مزرعه حیوانات و ۱۹۸۴می‌گوید:

اگر اندیشه، زبان را به فساد بکشد، زبان نیز اندیشه را به فساد و تباهی می‌کشاند.

روش های گفتاری ساده‌ای وجود دارند که هر یک از ما می‌توانیم از آنها استفاده کنیم تا مانع هرگونه شک و شبهه‌ای شویم. توصیه می‌شود مقاله‌ی استفاده از جمله‌های شرطی را مطالعه کنید. حال چگونه می‌توانیم از لغاتی که استفاده می‌کنیم بهترین استفاده را داشته باشیم؟

کلام کودکان
کلام ما می‌تواند باعث گمراهی شخص مقابل شود

بسیاری از افراد در مشخص کردن آنچه را که می‌خواهند دقیق نیستند و به نوعی صراحت و ظرافتی که باید در کلام‌شان باشد وجود ندارد. شما باید:

 • آنچه را می‌خواهید به‌طور مشخص بیان کنید
 • درخواست خود را همراه با اعتقادی راسخ بیان کنید
 • از شخصی که می‌تواند به شما کمک کند، کمک بگیرید
 • تا به درخواست خود نرسیده‌اید دست از درخواست برندارید

آنچه را که می‌خواهید واضح بیان کنید

شما باید خواسته‌ی خودتان را واضح اعلام کنید. قدرت کلام شما در واژه‌هایی که به کار می‌برید است.

 • تا کجا
 • چقدر
 • چه وقت
 • کجا
 • چطور
 • با چه کسی

تصور کنید که درخواست ماشین کرده‌اید و خودتان می‌خواهید زمان و مسیر و مکانی که می‌خواهید به آن برسید را مشخص کنید. درخواست واضح بسیار به شما کمک می‌کند تا راننده صحبت‌های شما را بهتر متوجه شود.

بیشتر بخوانید  استعاره و مثال از دید ان ال پی چه تاثیری در زندگی ما دارند؟

درخواست خود را همراه با اعتقادی راسخ بیان کنید

مطمئن‌ترین راه شکست، بیان حرف‌های ضد و نقیض است. اگر به آنچه می‌خواهید اعتقادی ندارید، چه‌طور ممکن است شخص دیگری به شما اعتماد کند؟ این مسئله را در کلام و رفتارتان نشان دهید. نشان دهید از آن چه می‌خواهید مطمئن هستید و می‌دانید موفق می‌شوید و کاملا اعتقاد دارید نه تنها مصالح خود بلکه مصالح طرف مقابل را نیز در نظر می‌گیرید.

از شخصی که می‌تواند به شما کمک کند، درخواست کمک کنید

درخواست کمک به تنهایی کافی نیست، شما باید از شخصی کمک بخواهید که دانش، سرمایه، حساسیت یا تجربه کاری لازم را داشته باشد. شما نیازمند هر چیزی باشید، مانند داشتن رابطه ای بهتر، شغلی بهتر یا برنامه‌ای برای سرمایه‌گذاری مالی، منطقی‌تر می‌توانید کسی را پیدا کنید که در حال حاضر مشغول همان کار است یا در گذشته آن را انجام داده است و دریابید چه کار کرده‌اند؟ بعضی اوقات ما اشخاصی را پیدا می‌کنیم که شنونده دلسوزی هستند و با در میان گذاشتن مشکلات خود انتظار داریم به نتیجه برسیم. چنین نتیجه ای حاصل نمی‌شود، مگر آن شنونده دلسوز، دارای تجربه و آگاهی باشد.

تا به درخواست خود نرسیده‌اید دست از درخواست برندارید

تا به حال برای شما پیش آمده است که به درخواستی که داشته‌اید نرسیده باشید؟ فرمول موفقیت نهایی می‌گوید شما باید همواره اقدامات خود را تحت نظر داشته باشید تا دریابید به چه نتیجه‌ای می‌رسید و باید برای تغییر در خود انعطاف پذیر باشید. اگر زندگی افراد موفق را بررسی کنید، در می‌یابید آنها همواره خواسته‌شان را مطرح می‌کنند. همواره تلاش می کنند و همواره خود را تغییر می دهند زیرا می‌دانند دیر یا زود کسی را پیدا خواهند کرد که نیازهای آنان را برطرف سازد.

نوشته‌های تازه
دیدگاه کاربران
 • شاپور پورپشنگ 13 آوریل 2020

  عا لی بود

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *