0
02143000313

شانس چیست؟ آیا موفقیت ما بستگی به شانس دارد؟

شانس یا بخت‌واقبال کلمه‌‌ای است که در طول روز زیاد آن را می‌شنویم. در واقع شانس داشتن را می‌توان این‌گونه تعریف کرد که مسیرهای زیادی برای شخص به‌وجود می‌آید که مسیر رسیدن به موفقیت برای آن ساده‌تر می‌شود. حتی ما از این کلمه در جملاتی که می‌گوییم به مکررات به‌طور ناخودآگاه استفاده می‌کنیم. اما واقعا شانس چیست و می‌تواند وجود داشته باشد؟

تعریف شانس

همین‌طور که در بالا اشاره کردیم ما به‌صورت ناخودآگاه از کلمه‌ی شانس استفاده می‌کنیم و گویا نوعی تبدیل به عادت شده است. تعریف شانس می‌تواند از نظر افراد متفاوت باشد. عده‌ای معتقد هستند موقعیتی است که خارج از کنترل انسان به‌وجود می‌آید و عده‌ای دیگر بر این باور هستند که خود انسان‌ها این موقعیت را برای خود می‌سازند. چون این کلمه ریشه در فرهنگ و ادبیات هر کشوری دارد دقیق نمی‌توان تعریف خاصی از آن داشت اما چیزی که در جامعه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد شانس موقعیتی است که انسان‌ها را به ثروت، موفقیت، زندگی خوب و .. می‌رساند.

ارتباط شانس و موفقیت

آبراهام لینکلن درباره موفقیت و ارتباط آن با بخت‌واقبال می‌گوید:

شانس همیشه به سمت افراد سخت‌کوش می‌رود و افرادی که با پشتکار هدفی را دنبال می‌کنند اقبال خوبی خواهند داشت.

اگر بخواهیم ارتباط خوش‌شانس بودن و موفقیت را بگوییم باید میزان تلاشی که دارید را بسنجید. شانس می‌تواند وجود داشته باشد اگر ما آن‌را برای خود به خوبی تعریف کرده باشیم. اگر بخواهیم معنای این کلمه را از مردم بپرسیم برخی اینطور جواب می‌دهند شخصی که به موفقیت رسیده یا ثروت رسیده است هیچ تلاشی نکرده و خوش‌شانسی به او رجوع کرده است. اگر این منطق را دارید به این موضوع فکر کنید که اگر این افراد خوش‌شانس هستند پس علت شکست آن‌ها چیست؟

فرصت‌شناسی

در فرهنگ فارسی حتما ضرب المثل «شانس یک بار در خونه‌ی آدم رو میزنه» رو شنیده‌اید در واقع اشاره‌ای به این موضوع دارد که قدر فرصت‌ها را باید دانست. اگر یک موقعیت شغلی برای‌ شما فراهم شده است که می‌توانید برای آن اقدام کنید یا یک سفر کاری که می‌تواند باعث ارتقای سطح علمی شما شود و مسائل دیگر که شاید چند سال زمان ببرد تا مجدد چنین فرصتی برای شما به‌وجود آید. آدم‌هایی که خود را به اصطلاح خوش‌شانس تلقی می‌کنند این توانایی را دارند که موقعیت‌ها را شناسایی کنند و برای رسیدن به آن تلاش کنند.

خارج شدن از محدوده امن

اینکه چطور شانس‌مان را برای رسیدن به موفقیت چند برابر کنیم به این بستگی دارد که چقدر ریسک کنیم. شانس‌هایی که برای ما ایجاد می‌شود ارتباط مستقیمی با ریسک‌پذیری دارد. اگر فرض کنیم شما مهارت رانندگی را بلد نیستید تنها زمانی می‌توانید رانندگی کنید که ریسک ‌آن‌را بپذیرید. موفقیت شما زمانی ایجاد می‌شود علاوه بر تلاش برای آن خطر ریسک کردن را نیز بپذیرید.

ریسک و شانس
میزان رسیدن به موفقیت و ریسک‌پذیری با هم مرتبط هستند

مطالعه کنید: چطور ریسک کردن شانس شما را در رسیدن به موفقیت بیشتر می‌کند

حس بدشانسی

حس بدشانسی زمانی به سراغ ما می‌آید که در انجام کاری دچار شکست می‌شویم و یا نمی‌توانیم آن‌طور که باید و شاید به اتمام برسانیم. افرادی که دچار تفکری منفی هستند و مدام اتفاقات را به گردن دیگران می‌اندازند هیچ‌وقت نمی‌توانند خوش‌شانس باشند زیرا افرادی که از نظر آن‌ها شانس زیادی دارد از شکست خود درس می‌گیرند و با تجربه‌ای بهتر اتفاقات جدیدی را برای رسیدن به موفقیت انجام می‌دهند.

چگونه خوش شانس باشیم؟

۱- بپذیرید که شانس می‌تواند وجود داشته باشد

اولین قدم برای اینکه افزایش شانس این است که بپذیرید چیزی به عنوان شانس در زندگی وجود دارد. افراد این موضوع را نیز در مسیر رسیدن به اهدافی که دارند استفاده می‌کنند. در واقع پذیرفتن این موضوع اعتقادی است و نمی‌توان بدون باور داشتن به آن کسب شانس کرد.

۲- مسیر عادی زندگی‌تان را طی کنید

تصور برخی افراد زمانی که اسم شانس را می‌شنوند این است که بدون هیچ برنامه‌ای و بدون پشت سر گذاشتن سختی به اهدافی که دارند برسند. افرادی که به اصطلاح به آنها خوش‌شانس می‌گوییم، می‌دانند که همیشه این امکان برای آنها وجود ندارند و مسیری که قبل‌تر برای آن برنامه‌ریزی کرده بوده‌اند را طی می‌کنند. شانس همواره وجود دارد اما نمی‌تواند موفقیت ما را تضمین کند.

۳- به دنبال یک مسیر نباشید

افراد خوش‌شانس می‌دانند که انتخاب کردن یک مسیر برای ادامه دادن ممکن است به ضرر آنها تمام شود و تمامی راه‌های مورد نظرشان را می‌سنجند. این افراد اعتقاد دارند که ممکن است در مسیرهای فرعی نیز بهترین راهنما برای رسیدن به آن چیزی که می‌خواهند وجود داشته باشد.

کتاب هدف گذاری

دیدگاه کاربران
 • Sm 11 آذر 1398

  این حرفاتون فقط دل خوش کنکه.
  یکی عیسی مسیح به دنیا میاد، از مادر پیغمبر زاده می شه. یکیم… اصلا پیغمبر می شه ولی مثل حضرت لوط.
  اصلا تو همین دنیای خودمون یکی کایلی جنر می شه یکیم پدرش در میاد دوزار پول دربیاره.
  یکی تو سودان به دنیا میاد اگه شانس بیاره از گشنگی نمیره موقع بازی کردن موشک میخوره تو سرش یکیم تو سوئد به دنیا میاد تا آخر عمر زندگیش تضمینه
  چی می گید واسه خودتون تفکر مثبت تفکر مثبت

  • فرشید پاکذات 11 آذر 1398

   سلام دوست عزیز
   با توجه به توضیحاتی که گفتید به نظر شما راه‌کار چیه؟ باید دست روی دست گذاشت تا همین صفات بدبختی رو تا آخر عمر به دوش کشید؟! اگر یک آدم با ویژگی‌های بد به دنیا میاد از دیدگاه شما باید با همون ویژگی‌ها هم زندگیش رو پایان بده یا حداقل تلاشی برای تغییر اتجام بده؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *