0
02186035730

پرش ذهن چیست و چطور با آن مقابله کنیم؟ (۶ راه حل کاربردی)

تا حالا شده تحت فشار عصبی یا استرس باشید و افکار مختلف یا خاطرات بهتون هجوم بیارن؟ تو این حالت معمولا تمرکزتون رو از دست می‌دید و شاید حتی زمان از دستتون در بره. به این حالت پرش ذهن میگن. در این مقاله توضیح میدیم که علت پرش ذهن چی هست و ۶ راه برای درمان این مشکل ارائه می‌کنیم.

پرش ذهن چیست و چرا دچار آن می‌شویم؟

پرش ذهن چیست و چرا دچار آن می‌شویم؟
گاهی اوقات موقع درس خوندن دچار پرش ذهن میشیم

فرض کنید در حال درس خوندن هستید. همینطور که کتاب رو دستتون گرفتید و دارید مطالعه می‌کنید یهو این افکار به ذهنتون هجوم میارن: «باید عادت کنم شبا زود بخوابم. اگه روز کنکور دیر برسم سر جلسه امتحان نابود میشم. کنکور هم که افتاده وسط جام جهانی. نمی‌دونم کدوم بازی‌ها بعد از جام جهانی هست. اصلا ساعت پخش بازی‌ها کی بود؟ اگه این دفعه از گروهمون صعود کنیم چی میشه» و…

اتفاقی که براتون توصیف کردم فقط یک نمونه از پرش ذهن هست. پرش ذهن از نظر علمی الگوهای تکرار شونده از افکار هستند. پرش ذهن ممکنه یک پاسخ عصبی به مسائل ناگواری باشه در گذشته برای شما اتفاق افتاده. از طرفی می‌تونه به علت نگرانی از چیزی باشه که قرار هست در آینده اتفاق بی‌افته (مثل مثال بالا).

به هر حال پرش ذهن در اثر فشار روحی و روانی بوجود میاد. وقتی افراد دچار پرش ذهن میشن ممکنه افکار یا خاطراتی به صورت تصادفی به ذهنشون برسه. مثلا خاطراتی از زمان‌ها و مکان‌های متفاوت و بدون هیچ ارتباط منطقی با هم. یا ممکنه شبیه مثال بالا یک سلسله از افکار پشت سر هم و بدون اینکه به جمع‌بندی خاصی برسن از ذهن گذر کنن. تو این حالت ممکنه حتی متوجه گذر زمان نشید. یک مرتبه به خودتون بیاید و ببینید از برنامه‌ای که داشتید عقب افتادید.

وقتی سیل افکار به ذهن هجوم میارن انرژی رو تخلیه می‌کنن. در این حالت عملا زندگی شما در زمان حال متوقف میشه. در حالت‌های شدیدتر، سیل افکار می‌تونه به صورت یه حلقه در ذهن شما باشه، طوری که فرار از اون به نظر دشوار میاد. یعنی مدام ذهن شما از فکری به خاطره‌ای و از خاطره‌ای به خاطره‌ی دیگه پرش می‌کنه.

برای خیلی‌ها این حالت موقع خواب اتفاق میوفته و باعث بی‌خوابی میشه. اما راه حل درمان پرش ذهن چی هست؟

راه حل درمان پرش ذهن چیست؟

پرش ذهن می‌تونه علت‌های مختلفی داشته باشه. این مشکل ممکنه تحت تاثیر بعضی بیماری‌های روحی مثل اختلال دو قطبی یا تحت تاثیر مصرف آمفتامین بوجود بیاد. اما ما در این جا به حالتی از پرش ذهن می‌پردازیم که بر اثر فشار روحی و عصبی مثل استرس کنکور بوجود میاد. بنابراین گروه آموزشی پژوهشی فرشید پاکذات در ادامه ۵ راه برای حل مشکل پرش ذهن ارائه می‌کنه که به هیچ دارویی نیاز نداره. شما می‌تونید تمریناتی که در ادامه گفته میشه رو انجام بدید تا از دست پرش ذهن خلاص بشید.

بیشتر بخوانید  ۷ راهکار عملی برای افزایش نبوغ کلامی و جذاب صحبت کردن

راه اول درمان پرش ذهن – به مغز خود سناریوهای خوب بدهید

به مغز خود سناریوهای خوب بدهید
به جای منفی بافی از زاویه مثبت به مسائل نگاه کنید

گاهی اوقات ما ذهن خودمون رو درگیر منفی بافی می‌کنیم. یعنی درست بودن یه چیزی بهمون اثبات شده اما باز هم براش اگر و اما میاریم. مثلا می‌بینید همسرتون تماس‌های تلفنی زیادی داره. با وجود اینکه می‌دونید کار همسرتون تجارت هست و تماس تلفنی زیاد براش طبیعی هست اما ذهنتون درگیر این میشه که نکنه یه داستانی هست!!! تو این حالت ذهن شما میره سراغ یه سناریوی منفی. در این شرایط باید سعی کنید این سناریوی منفی رو با یک سناریوی مثبت جایگزین کنید. مثلا با خودتون اینطور فکر کنید که احتمالا همسرم در حال انجام یک معامله جدید هست. به همین خاطر مجبور شده تماس‌های تلفنی زیادی رو پاسخ بده.

با این روش فشار عصبی و استرس رو از ذهن خودتون دور می‌کنید و درگیر پرش ذهن نمی‌شید.

راه دوم درمان پرش ذهن – از کلمات مثبت استفاده کنید

از کلمات مثبت استفاده کنید
کلمات مثبت تاثیر قابل توجهی روی مغز دارند

از کلمات مثبتی استفاده کنید که به شما آرامش میده. این کلمات رو پشت سر هم تکرار کنید. تحقیقات نشون داده که استفاده از کلمات مثبت میتونه فعالیت اون قسمت از مغز که وظیفه قضاوت درباره خودتون رو داره کاهش بده. این قسمت از مغز دقیقا همونجایی هست که خاطرات گذشته رو بازسازی می‌کنه و نگرانی درباره آینده رو بوجود میاره. اگه یادتون باشه گفتیم پرش ذهن به خاطر همین دو مورد بوجود میاد. پس می‌تونید با استفاده از کلمات مثبت به مغزتون اجازه بوجود اومدن نگرانی و ناراحتی رو ندید.

مثلا شما می‌تونید از این جمله استفاده کنید: «همه چیز آرومه، من چقدر خوشحالم». این جمله رو اصلا به عنوان شوخی نگفتم. واقعا می‌تونه فعالیت اون قسمت از مغزتون رو کاهش بده. فقط بارها و بارها تکرارش کنید و روی جمله تمرکز کنید. شما می‌تونید این تمرین رو همه جا انجام بدید. موقع خرید یا شب، موقع خواب. فقط جملات مثبت رو تکرار کنید و روی اون‌ها تمرکز کنید.

راه سوم درمان پرش ذهن – روی لحظه حال تمرکز کنید

دوباره یادآوری می‌کنیم که معمولا پرش ذهن به خاطر غرق شدن تو خاطرات نامطلوب گذشته یا پرواز کردن به آینده و نگرانی از اتفاقات پیش رو بوجود میاد. پس می‌تونید با تمرکز روی لحظه‌هایی که دارید پشت سر میذارید از پرش ذهن جلوگیری کنید.

به این نکته هم توجه داشته باشید. گذشته اسمش روش هست. گذشته. یعنی دیگه دستمون بهش نمی‌رسه، نمی‌تونیم تغییرش بدیم. پس غرق شدن تو گذشته هیچ سودی برامون نداره. آینده هم که هنوز نیومده. یعنی دستمون به آینده هم نمی‌رسه، پس نگرانی درباره آینده یا خوردن غصه گذشته فقط باعث میشه زمان رو از دست بدیم.

برای اینکه تو گذشته غرق نشید یا به آینده سفر نکنید یک نفس عمیق بکشید و به این فکر کنید که همین الان، درست تو همین لحظه چه احساسی دارید. (البته خوشحال میشیم بعد از خوندن این مطلب تو کامنت‌ها بهمون بگید چه احساسی دارید)

بیشتر بخوانید  چطور به کمک ماتریس آیزنهاور برای رسیدن به موفقیت برنامه‌ریزی کنیم؟

راه چهارم درمان پرش ذهن – افکارتون رو بنویسید

افکارتون رو بنویسید
فکرهاتون رو بیارید روی کاغذ

همونطور که گفتیم پرش ذهن اینطوری هست که یا یه سری افکار بی‌ربط پشت سر هم به ذهنمون حمله می‌کنن یا یه سری فکر یا خاطرات به صورت سریالی و پشت سر هم تو فکرمون جاری می‌شن. معمولا این افکار هم به جمع‌بندی خاصی نمی‌رسن. برای اینکه با این حالت مبارزه کنیم می‌تونیم افکارمون رو یادداشت کنیم.

وقتی چیزی رو یادداشت می‌کنیم، در واقع تمرکزمون رو روی کاغذ منتقل می‌کنیم. همین کار حلقه افکاری که پشت سر هم بهمون حمله می‌کنن رو پاره می‌کنه. اگر هم دغدغه‌ای ذهنمون رو درگیر کرده باشه، با یادداشت کردنش به خودمون این فرصت رو میدیم که بعدا بهش مراجعه کنیم. اینطوری ذهنمون هم باور میکنه که می‌تونه از اون فکر جدا بشه و ما دوباره به اون کاغذ برای بررسی مشکلی که وجود داشته مراجعه می‌کنیم. بله دقیقا درسته، با این کار میشه گفت ذهن خودمون رو فریب می‌دیم.

راه پنجم درمان پرش ذهن – تنفس

تنفس
با استفاده از تکنیک‌های تنفسی به آرامش برسید

بله همین نفس کشیدن ساده روی سیستم عصبی بدن می‌تونه اثر گذار باشه. ندیدید وقتی عصبی می‌شید ریتم تنفستون فرق می‌کنه یا وقتی کسی می‌خواد از عصبانیتتون کم کنه می‌گه یه نفس عمیق بکش؟ تنفس واقعا روی سیستم عصبی بدن شما تاثیر میذاره.

برای اینکه از پرش ذهن رها بشید به این ترتیب نفس بکشید: موقع دم تا ۳ بشمارید و موقع بازدم تا ۵. یعنی بازدمتون اندازه ۲ شماره از دم طولانی‌تر باشه. روی تنفستون تمرکز کنید و سعی کنید اینکار رو تا جایی که می‌تونید به آرامی انجام بدید. با این مدل تنفس ذهن خودتون رو رها می‌کنید. یک بار امتحانش کنید، ضرر نداره.

راه ششم درمان پرش ذهن – استفاده از تکنیک‌های ان ال پی برای افزایش تمرکز

همونطور که گفتیم خیلی‌ها وقتی دچار پرش ذهن می‌شن متوجه گذر زمان نمی‌شن. حتی به طور اونقدر ناگهانی دچار این حالت می‌شن که خودشون هم متوجه نمی‌شن که دچار پرش ذهن شدن. علت این اتفاق پایین بودن تمرکز هست. از طرفی یکی از ریشه‌های پرش ذهن و پایین بودن فشار روحی روانی و استرس هست. پس با استفاده از تکنیک‌هایی ان ال پی برای افزایش تمرکز میشه مشکل پرش ذهن رو هم درمان کرد.

برای آشنایی با تکنیک‌های افزایش تمرکز در ان ال پی (NLP) پیشنهاد می‌کنیم این مقاله رو مطالعه کنید: «آموزش افزایش تمرکز با استفاده از تکنیک‌های ان ال پی (NLP)».

در انتها فراموش نکنید که ایجاد عادت‌های جدید زمان‌بر هست. پس به خودتون فرصت بدید و توقع نداشته باشید با یکی دو بار انجام این تمرینات از پرش ذهن خلاص بشید و به آرامش برسید. این تمرینات رو حتی موقعی که دچار پرش ذهن هم نیستید انجام بدید تا ذهنتون آروم‌تر بشه و زندگی‌تون شیرین‌تر.

گروه آموزشی پژوهشی فرشید پاکذات

نوشته‌های تازه
دیدگاه کاربران
 • ^^ 8 نوامبر 2021

  خیلی خوب بود ‌.ممنون از مطالب خوبتون .ایشالا موفق باشید

 • زهرا 16 آوریل 2021

  سلام من یه مشکل بزرگ دارم، از بچگی درسو خوب یاد نمیگرفتم ینی معلم توضیح میداد نمی‌فهمیدم باید میومدم خونه صد دفه تکرار میکردم تاو حفظ شم، این روش جواب داد تا قبل کنکور.
  حالا بخاطر این مشکل سه سال پشت کنکورم. با حفظ کردن نمیشه واس کنکور درس خوند. همش دارم ب این فکر میکنم که باید چیکار کنم کسی هست که این مشکلو داشته باشه؟
  خیلی دارم اذیت میشم

  • محمدحسین 28 آگوست 2021

   سلام خودتو باید بشناسی اول دقیق بشناس مثلا طرز فکراتو از چی ناراحت میشی سعی کن حلشون کنی مثلا افزایش عزت نفس و ارزشمندی . این خیلی مهمه خیلی
   دوم خودتو بپذیر ک اینجوری هستی چون رنج زیادی نمیبری
   سوم برو دنبال چیزی ک آرومت میکنه مثلا من نماز آرومم میکنه و آنقدر حس خوب میگیرم ک پرش فکر ازم دور میشه
   اگه ارامش داشته باشی تمرکزتم بیست بیسته من اینو تجربه کردم
   و اینکه خواب خوب داشته باشی و مقدمه همه اینا خواب خوبه
   یکم زیاد شد یا علی

 • Khosravi 8 آوریل 2021

  واقعا عالی بود خیلی کمکم کرد.
  ممنونم❤

  • A 19 مه 2021

   سلام عزیزم
   منم مشکل شمارو داشتم با فیلم های حرف اخر مشکلم حل شد
   بخاطر اینکه این فیلم ها روی حافظه ی تصویری کار میکنه
   برای من خیلی مفید بود
   میتونی از کانال های تلگرام دانلود کنی،نمونه ببینی
   انشالله برای شماهم مفید باشه

 • مصطفی 27 مارس 2021

  آب آلبالو
  دهنت سرویس خخخخ

 • حسین 27 دسامبر 2020

  این اب البالو قشنگ مشخصه طرف تو کار البالو زده میخواد مردم ترغیب کنه بخرن خیلیم روش خوبیه من یه جا خوندم که شیر انقدر که میگن مفید نیست ولی با تکنیک های تبلیغ اومدن تو ذهن مردم جا دادن البته ریشه اقتصادی داره ..این حرف های این اقا در مورد آلبالو زده قشنگ مشخصه نشسته فکر کرده چطوری تو فکر مردم جا بده این میوه اونم از نوع کارخانگیشکه فقط اب قاطی میکنن یعنی دهنتون سرویس

 • سعید 9 نوامبر 2020

  جوری از اب البالو تعریف میکنه که مطمئنم خودش کارخونه اب البالو داره
  و جالبتر اینکه این بنده خدا ۱۵تا مرض مختلف داشته که همش با این البالو معجزه شده
  و در کل خیلی ناراحتم که خیلی ها هم از روی سادگی متاسفانه این حرفارو باور میکنن

 • مهری 24 مارس 2020

  ادمین لطفا دررابطه با صحت و سقم مطلب اب البالو توضیح بدین .ممنون

  • فرشید پاکذات 24 مارس 2020

   سلام دوست عزیز، مطلبی که دوستمون ارسال کردند صرفا تجربه‌ی شخصی خودشون می‌تونه باشه و ما نمی‌تونیم این ادعا رو رد و یا تایید کنیم. از خواص این نوشیدنی در سطح اینترنت می‌تونید جستجو کنید و به پاسختون می‌رسید.

 • ناشناس 23 فوریه 2020

  با سلام

  این نوشته ها صرفا” یک تجربه ساده از مصرف یک میوه می باشد و لزوما” به معنی درست بودن آن نیست و فقط یک تجربه است که به صورت خاطره در اینجا آورده می شود لذا هر گونه تقلید به عهده خود تقلید کننده میباشد
  من حدود یکسال پیش من شروع به خوردن آب آلبالو کردم به مدت 2 ماه (2 لیوان صبح و 2 لیوان شب)(از نوع کارخانه ای از غلیظ ترین آن و نیم لیتر صبح و نیم لیتر شب ) که بعد از مدتی این اتفاقات در من افتاده است
  1- بالا بردن دید چشمی به میزان 3 برابر (به طوری که الان جزئیات را کامل می بینم و چنان جزئیات تصاویر را می بینم که خودم گهگاهی تعجب می کنم )
  2- از بین بردن بیماری و درمان 90 درصدی بیماری مه مغزی (از بچگی این بیماری را داشتم)brain fog
  3 – از بین بردن بیماری و درمان بیماری درونگرایی من (من خیلی درونگرا بودم و خیالبافی می کردم)
  4- درمان کامل میگرن (من میگرن داشتم) و سالها از این بابت رنج می بردم
  5 – بالا بردن پردازش مغز و بالا بردن قدرت تصمیم گیری و اراده در من (در جلوگیری از توهمات ذهنی) (این قضیه مهمترین نتیچه است که اتفاق افتاده است)
  6 – احساس جوانی بیش از حد (مخصوصا” در مغز من)
  7 – احساس نو شدن مغز می کنم و فکر می کنم که مغز من نو شده است
  8 – درمان (بله درمان کامل) و بسیار زیاد خیلی از مشکلات روانی من (خصوصا” درونگرایی و بالا بردن قدرت تصمیم گیری من و اراده من )
  9 – درمان (بله درمان نه موقت و جلوگیری کننده ) بسیاری از مشکلات روانی
  10 – درمان بسیار زیاد افسردگی و مشکلات روانی وابسته به آن
  11 – درمان 50 درصد توهمات شنوایی (اسکیزوفرنی ) به علت اینکه با تقویت پردازش مغز و تقویت اراده در مغز بیمار قدرت جلوگیری از این توهمات را پیدا می کند و حدود 50 الی 60 درصد توهمات از بین رفته و صداها بسیار کم و قابل کنترل می شود (همینطور توهمات دیداری)
  12 – تقویت قسمت ارادی و تصمیم گیری در مغز(کمک به بیماران روانی برای کنترل مغزی بیماریشان)
  13 – درمان کامل بهم ریختگی روانی ناشی از اتفاقات بد
  14 – تقویت خودآگاهی و قسمت ارادی در انسان و مغز و بالا بردن قدرت تصمیم گیری
  15- از بین بردن و درمان صدا افتادن در سر و یا تکرار جملاتی که دائما” در ذهن تکرار می شود و موجب آزار و اذیت می شود
  brain fogدرمانکامل و بطور 90 درصدیبیماری مه مغزی
  در ضمن این اتفاقات به طور دائمی در من افتاده است (به معنی درمان این بیماریها نه درمان موقت و زودگذر) چون یکسال صبر کردم تا ببینم که این درمانها موقت بوده است یا دائمی که الان می بینم دائمی بوده است و علت خوردن آب آلبالو به علت استفاده راحت و راحتی استفاده آن است (در ضمن یکماه تمام هم هر روز آلبالو خوردم که روزی 200 گرم صبح و 200 گرم شب)
  البته دوستان اگر می خواهید این کار را تکرار کنید باید به نکات زیر حتما” توجه کنید:
  1 – مشکلی پزشکی با خوردن آب آلبالو (نوع کارخونه ای آنرا استفاده کنید نه آب آلبالویی که در خانه با جوشاندن آن درست می شود چون من نوع کارخونه ای آنرا و نمی دانم آیا نوع خانگی آن جواب می دهد یا نه (چون در مدل کارخانه ای ان آب آلبالو را تغلیظ می کنند (یعنی آب آلبالو را گرفته و غلیظ می کنند) ولی در نوع خانگی آن آنرا می جوشانند
  2 – مشکلی معده و گوارشی نداشته باشید
  3 – در مورد خوردن طولانی مدت آب آلبالو یا آلبالو با یک دکتر گوارش صحبت کنید یا تحقیق کنید
  4 – آب آلبالو را با معده پر مصرف کنید (بعد از صبحانه و بعد از شام)
  شما اگر می ترسید روزی یک لیوان صبح و یک لیوان شب بخورید و اگر هر گونه مشکل روانی دارید بهتر است که یک امتحانی بکنید باید مصرفتان طولانی مدت باشد و با یک بار خوردن به جایی نمی رسید (حداقل 40 روز)
  در هر صورت این اتفاقات در من افتاده است و از خدا ممنون هستم که این کار را بمن یاد داده است بطوری که من خوردن آب آلبالو و آلبالو را می خواهم همیشه انجام بدهم و به نتایج شگفت انگیز آن برسم
  در ضمن من یک فرد عادی هستم و برای شرکتهای آب میوه هم تبلیغ نمی کنم (چون آنقدر فروش دارند که نیاز به تبلیغ این مدلی ندارند ) و هدف من از انتشار این قضیه کمک به افرادی مثل خودم می باشد چون یک عمر با این بیماریها سپری کردم و می دانم که چقدر تحمل این بیماریها سخت است و علت اینکه اینطوری با اینترنت به بقیه دارم می گویم چون دسترسی به کسی که روی این قضیه تحقیق کند را ندارم و می خواهم به این طریقه بقیه را خبردار کنم خصوصا” بیمارانی که از این قضیه رنج می برند با تشکر از اینکه متن مرا خواندید و اگر توانستید در مورد این قضیه تحقیق کنید

  ????/????
  Hi

  About a year ago I started eating cherry juice for 2 months (2 glasses in the morning and 2 glasses in the night) (the factory type of its thickest and half a liter in the morning and half a liter in the night), which after a while in me has fallen
  1- Raising my eyesight by 3 times (so that I now see the details in detail and see such detail in the images that I sometimes wonder)
  2- Eliminate the disease and treat 90% of brain fog disease (I had it since childhood)
  3 – Eliminating Illness and Treating My Introversion Disease (I was very introverted and dreaming)
  4- Complete Migraine Treatment (I had Migraine) and have been suffering for years
  5 – Enhancing brain processing and enhancing my decision-making and willpower (in preventing mental illusions) (this is the most important result that has happened)
  6 – Feeling too young (especially in my brain)
  7 – I feel the brain renewing and I think my brain is renewed
  8 – Cure (yes, complete cure) and many, many of my mental problems (especially “introversion and enhancing my decision making and my will”).
  9 – Cure (yes cure not temporary and preventive) many psychological problems
  10 – Excessive treatment of depression and its associated psychological problems
  11 – Treating 50% of auditory hallucinations (schizophrenia) because it enhances brain processing and reinforces the will in the patient’s brain to prevent these hallucinations, and about 50 to 60% of hallucinations are lost and the sounds are very low and manageable. (Also visual hallucinations)
  12 – Strengthening the voluntary part and decision making in the brain (helping mental patients to control their brain disease)
  brain fog 90% complete cure for brain fog disease
  In the meantime, these things have happened to me permanently (meaning cure for these diseases, not temporary and transient) because I waited a year to see if these treatments were temporary or permanent as I see them now, and the reason for eating cherry juice was The reason for its ease of use is its ease of use (I also ate cherries every day for one month, 200 grams a day and 200 grams a day)
  Of course, friends, if you want to repeat this you must pay attention to the following:
  1 – A medical problem with eating cherry juice (use the plant type not the cherry juice made at home by boiling it because I know the plant type and I don’t know if its home type works or not (because in the factory model). AN condensed cherry juice (that is, cherry juice concentrate) but boiled it in the house type
  2 – Have no gastrointestinal problems
  3 – Talk or research with a gastroenterologist about long-term consumption of cherry or cherry juice.
  4 – Drink cherry juice with a full stomach (after breakfast and after dinner)
  If you are scared to eat a glass of morning and a glass of night one day and if you have any mental problems it is better to take a test should be long lasting and not be able to eat once (at least 40 days)
  Anyway, this has happened to me and thank God for teaching me that I always want to eat cherry juice and cherry juice and get amazing results.
  By the way, I’m an ordinary person and I don’t advertise for juice companies (because they sell so much that they don’t need to advertise this model) and my goal is to help people like me because they have a lifetime of these diseases. I know how hard it is to endure these diseases, and the reason why I do this to others online is because I don’t have access to someone to investigate, and I want to warn others, especially “patients who Suffer Thanks for reading my text and if you could research it
  ????? ???????

  • Minmin 16 فوریه 2021

   شما چیشد که اصن تصمیم گرفتیم آب آلبالو بخورین اونم بطور مرتب ؟

 • ابراهیم فرجی 24 نوامبر 2019

  سلام من مطلبتون عالی تون رو خوندم

 • هستی 20 اکتبر 2019

  عبارات تاکیدی مثبت بگید به خودتون

 • yousef 9 اکتبر 2019

  سلام خدمت همه دوستان عزیز واقعا من خیلی به کمک نیاز دارم طوری پرش افکاردارم که باعث اختلال درزندگیم شده حس میکنم دیگه زندگی خیلی بی معنی شده زندگیم داره خراب میشه؟چون شب تاصبح پرش افکار دارم نمیتونم بخوابم خواب وخوراکم ازدست دادم روز به روز ضعیف تر میشم دارو خواب هم مصرف میکنم اماهیچ درمانی برام نداره؟واقعاخسته شدم دیگه من فقط موقع خواب پرش افکاردارم خواهش میکنم هرکس میتونه یه راهی نشونم بده ممنون

 • negarin 23 سپتامبر 2019

  وای من انقدر پرش ذهن دارم که منجر به حواس پرتیم شده انقدر دلم میخواااااد یه کاری رو یبار به نحو احسنت انجام بدم یعنی 6 دانگ حواسم به کاری باشه که انجام بدم
  و این باعث سرافکندگی و خجالت من شده در جمع دوستانم
  اما متنتونو خوندم خوب بود اما اگر راه حل های بیشتری داشت بهتر بود
  متشکرم

 • عارفه 6 سپتامبر 2019

  خیلی متن جالبی بود من ازش استفاده کردم ممنون

  • sadegh 29 ژوئن 2020

   مطالب جالب و مفیدی رو ذکر کردید.

 • مجید علیزاده 15 جولای 2019

  ضمن سلام و خسته نباشید،ممنون از راهکارهای مقابله با پرش ذهن ،مخصوصا مثال اولیه خیلی به مشکلات من شبیه بود،شاید حادتر باشم،،یادمه از بچگی درگیر این بیماری بودم مثلا سوم راهنمایی رو یادمه که معلم درس میداد ،چشام ایشونو نگاه میکرد ،اما ذهنم ی مسئله رو پیگیری میکرد و به ناکحا آباد میرفت،علت این بیماری در من چه میتونسته باشه و درمان و روشهای کارآمدتر.سپاس از شما

  • حسین 7 نوامبر 2020

   چه جالب منم مثله شما بودم چشم به شلوار معلم گوشم به درس بویاییم به بغل دستیم بود چون زیاد خوش بو بود خخ! اینا میتونه از اثرات مخرب فلج کننده پرش افکار از خدا بیخبر باشخ درونگرایی دادن تلقینات سمی از دوران کودکی ب ما تجربه خاطرات بد کم حرفی و سکوت همه همه میتونه رو ساختار فکری ذهنی تاثییر بذاره خوشبختانه قابل تغییر هست ولی سخت سخت برا بعضی ها برای کسایی که دلیلی برا تغییر طرزفکر ندارن برای ثال من برای اینکه جلو خانواده زنم کم نیارم و خیلی فرض به نظر برسم شدم ادم بادقت و سوژه جم کنه مسخره کن حاضر جواب از اون موقع من دیگه طرز حرف زدنم لحنم و حتی رفتارم تغییر داعمی کرد اونجا بود که فمیدم تا دلیلی و هدفی نداشته باشی نمیتونی تغییر کنی زیاد سخت نگیر فقط اینو یادت باشه هیچ وقت جلو هیچ کس کم نیار اگه یه زمانی یه جایی گیر کردی یکی بهت طعنه زد کوتا نیا تا اخره قضیه برو تا جایی که طرف مقابل به فجیح ترین حالت ممکن از کرده خودش به چیز بیوفته همین کم نیاوردنه برات باعث انگیزه پرحرفی سیاست داشتن میشه فقط یادت باش زیادم حساس نشو روزو شب به کام دسته اخر شدیم بدهکار روزگار سیه گردد هدفت از فلک گردد حوصلت دیوانه وار غب ناک (سروده خودم)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *