0
02186035730

کاربرد شناسایی کانال ترجیحی: چطور مانع عادی شدن روابط عاشقانه شویم؟

روابط عاشقانه فراز و فرودهای زیادی دارد. در بعضی موارد اوج و فرود افراد به خاطر اختلافات اساسی است که با هم دارند، اما همیشه این طور نیست. گاهی اوقات شما صرفا باید بتوانید دلخوری یا فاصله به‌وجود آمده را به نحوی از بین ببرید. اینجاست که باید با کاربرد شناسایی کانال ترجیحی در روابط عاشقانه آشنا شوید.

کاربرد شناسایی کانال ترجیحی در روابط عاشقانه چیست؟

ما اطلاعات را به واسطه حواس پنجگانه از محیط می‌گیریم. در اغلب انسان‌ها یکی از راه‌های دریافت اطلاعات قوی‌تر عمل می‌کند. در ان ال پی (برنامه ریزی عصبی کلامی) به این راه کانال ترجیحی گفته می‌شود.

مطالعه کنید: شناسایی کانال ترجیحی افراد

در این مقاله کاربرد شناسایی کانال ترجیحی در روابط عاشقانه را توضیح می‌دهیم. وقتی بتوانید کانال ترجیحی فردی که با او روابط عاشقانه دارید را شناسایی کنید، می‌توانید از سرد شدن روابط جلوگیری کرده یا در صورت بروز مشکل، راحت‌تر آن را حل کنید.
برای اینکه کاربرد شناسایی کانال ترجیحی در حفظ روابط عاشقانه را توضیح دهیم، ابتدا علت گرایش دو نفر به هم را شرح داده، سپس دلیل فاصله گرفتن، سرد شدن یا عادی شدن روابط عاشقانه را بیان می‌کنیم.
بنابراین پیش از اینکه به کاربرد شناسایی کانال ترجیحی در روابط عاشقانه بپردازیم، ابتدا توضیح می‌دهیم که علت گرایش دو نفر به هم چیست، سپس دلیل فاصله گرفتن، سرد شدن راوبط یا عادی شدن روابط عاشقانه را توضیح می‌دهیم تا در ادامه بتوانیم به کاربرد شناسایی کانال ترجیحی در روابط عاشقانه بپردازیم.

علت گرایش دو نفر به هم و شکل‌گیری روابط عاشقانه چیست

دو مسئله در شکل‌گیری احساس ما نسبت به فردی دیگر و ایجاد روابط عاشقانه تاثیر قابل توجهی دارد. یکی کانال ترجیحی فرد که در بالا به طور مختصر به آن اشاره کردیم و دیگری استراتژی‌های ذهنی فرد.

تاثیر کانال ترجیحی در ایجاد روابط عاشقانه

همانطور که می‌دانید هر پیامی می‌تواند حامل صداها (صحبت کردن ما)، تصاویر (ظاهر ما) و احساس (نوع رفتار و لحن صدا) باشد. اگر پیامی که برای شما ارسال می‌شود، به گونه‌ای باشد که توسط کانال ترجیحی شما دریافت شود، می‌تواند بیش‌تر روی شما اثر گذار باشد.
اگر شما فردی شنیداری باشید، یعنی کانال ترجیحی شما کانال شنیداری باشد، شاید ظاهر فرد زیاد شما را تحت تاثیر قرار ندهد، بلکه بیش‌تر تحت تاثیر صدای او قرار بگیرید. در صورتی که کانال ترجیحی شما حسی باشد، احتمال دارد بیش‌تر رفتار او روی شما اثر گذار باشد.

بیشتر بخوانید  مهارت‌های بینایی چه تاثیری در روابط ما می‌گذارند
کانال ترجیحی عاشقانه
کانال ترجیحی و استراتژی ذهنی دو عامل گرایش فرد به یکدیگر می‌باشد

بنابراین اگر فردی ویژگی‌های دلخواه شما را در قالب پیامی (رفتار، گفتار و…) برای شما ارسال کند، احتمال اینکه جرقه‌های شکل‌گیری یک رابطه عاطفی بین شما زده شود وجود دارد. ادامه‌ی این فرایند می‌تواند باعث شکل‌گیری روابط عاشقانه بین شما شود.
کاربرد شناسایی کانال ترجیحی در روابط عاشقانه این است که شما را در ارسال پیام درست برای کانال ترجیحی مناسب راهنمایی می‌کند.

تاثیر استراتژی ذهنی در ایجاد روابط عاشقانه

هر کسی برای انجام کارهای مختلف استراتژی خاص خود را دارد. اکثر افراد نسبت به استراتژی ذهنی خود در انجام کارهای مختلف آگاهی ندارند. مثلا اگر یکی از چشم‌های شما ضعیف باشد، به طور ناخودآگاه هنگام مطالعه کتاب را مقابل چشم دیگر خود می‌گیرید. عملکرد استراتژی‌های ذهنی هم به همین ترتیب است.
در صورتی که استراتژی ذهنی شما و طرف مقابل، متناسب با هم باشد، مثل دو قطعه‌ی پازل که در کنار هم قرار می‌گیرند، رفتار و افکار شما با هم در تناسب قرار گرفته و همین مسئله به شکل‌گیری روابط عاطفی بین شما کمک می‌کند.

علت سرد شدن روابط چیست؟

عواملی که در بالا گفته شد از عوامل جذب دو نفر به یکدیگر هستند. اما چرا بعد از مدتی، روابط عادی یا سرد می‌شود؟ بعد از مدتی غر زدن‌ها شروع می‌شود و احساس می‌کنید، روابطِ گرمی که داشتید رو به سردی رفته و کم‌کم از هم فاصله می‌گیرید.
پاسخ خیلی ساده است! شما مدتی تحت تاثیر عواملی که در بالا توضیح داده شد قرار داشتید و احساساتی در شما برانگیخته شده است. شما در اثر آن عوامل به حالت بیشینه‌ی احساسی خود رسیده بودید و بعد از گذشت مدتی از رابطه، به شرایط پایدار احساسی برمی‌گردید.

سرد شدن رابطه
یکی از علل سردی روابط مشکلاتی است که از گذشته باقی مانده و هیچ‌وقت حل نشده‌اند


البته گاهی اوقات سرد شدن روابط به خاطر اختلافات و ناراحتی‌هایی هست که به‌وجود می‌آید. حتی شاید وقوع خیلی از این ناراحتی‌ها در اختیار و کنترل ما نباشد. اما به هر حال این موارد روی ذهن ما اثر گذاشته و باعث فاصله گرفتن از طرف مقابل می‌شود.

بیشتر بخوانید  آموزش ارتباط موثر و جلب اعتماد دیگران با استفاده از تکنیک های ان ال پی

کاربرد شناسایی کانال ترجیحی در حفظ روابط عاشقانه

خیلی‌ها وقتی بعد از مدتی احساس گرم و عاشقانه‌ی قبلی را در وجود خود یا طرف مقابل احساس نمی‌کنند، سردرگم شده و از خود سوال می‌کنند: «چرا همه چیز تغییر کرده؟ چرا هیچ چیز مثل روزهای اول نیست؟»
جواب این است: «زیرا شما پیام‌های مناسب را از طریق کانال ترجیحی مناسب ارسال نمی‌کنید». در شروع آشنایی، شما این کار را به صورت ناخودآگاه انجام می‌دادید. اما حالا باید با استفاده از مطالبی که امروز یاد گرفتید، این کار را به صورت آگاهانه انجام دهید.
همانطور که در مقاله شناسایی کانال ترجیحی، توضیح داده شد، می‌توانید با پرسیدن سوالاتی، کانال ترجیحی فرد را شناسایی کنید. سپس با توجه به کانال ترجیحی طرف مقابل، به این ترتیب از کاربرد شناسایی کانال ترجیحی برای حفظ روابط عاشقانه خود استفاده کنید:

  • کانال ترجیحی شنیداری: جملات عاشقانه به او بگوید. گفتنِ دوستت دارم کار ساده‌ای است. اما همین کار ساده می‌تواند روی یک فرد شنیداری اثری عمیق داشته باشید. پس او را از این هدیه و خود را از رابطه عاشقانه محروم نکنید.
  • کانال ترجیحی دیداری: باید ظاهر شما آن طور باشد که او دوست دارد. مدل موها، مدل لباس، رنگ لباس و هر آن‌چه از دید او زیباست. شاید این موارد از دید شما تعیین کننده نباشد، اگر این طور است احتمالا کانال ترجیحی شما دیداری نیست. شک نکنید این موارد روی افراد دیداری اثر گذار است.
  • کانال ترجیحی حسی: تن صدای خود را اثر گذار کنید. گرم صبحت کنید. از نوازش و تماس فیزیکی غافل نشوید. لمس کردن اثر قابل توجهی روی افرادی که دارای کانال ترجیحی حسی هستند می‌گذارد.

اطمینان داشته باشید اگر پیام محبت‌آمیز خود را از راه کانال ترجیحی‌اش ارسال کنید، این پیام دریافت شده و اثر آن را در روابط خود می‌بینید.

گروه آموزشی پژوهشی فرشید پاکذات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *