0
02186035730

چرا دو سال ابتدایی زندگی مشترک مهم و حائز اهمیت است

دو سال ابتدایی زندگی مشترک از دیدگاه کارشناسان از اهمیت ویژه و خاصی برخوردار است. افرادی که ازدواج کرده‌اند می‌دانند در هر لحظه از زندگی مشترک امکان رخ دادن جر و بحث‌ وجود دارد و اگر این جر و بحث‌ها در دو سال اول زندگی مشترک رخ بدهد با نداشتن آگاهی می‌تواند خطرناک باشد.

طبق داده‌‌های وب‌سایت آمار کشور در سال ۹۷ حدود ۱۱ درصد از طلاق‌هایی که انجام می‌شود با دوام زندگی کمتر یک سال بوده است. این آمار نشان می‌دهد چه آمار گسترده‌ای را طلاق زودرس شکل می‌دهد. اما چرا باید به دو سال ابتدایی زندگی مشترک اهمیت ویژه‌ای داد.

خواسته‌ها و تفکرات موجود

دکتر تد هیوستون استاد دانشگاه تگزاس پس از مطالعه بر روی ۵۰ زوج در سال‌های ابتدایی زندگی مشترک متوجه این موضوع شد که نیمی از این افراد دچار تغییر عقیده نسبت به زندگی مشترک و همسر خود می‌شوند. در واقع تصور حداقل یکی از زوجین نسبت به زندگی چیزی فراتر آن بوده که تجربه کرده است. از دیگر مشکلات می‌توان به عدم مسئولیت‌پذیری یا تغییر نگرش به شخص مقابل دانست. در واقع خواسته‌ها و تفکراتی که شکل می‌گیرد متفاوت از گذشته است. این امر با توجه به زندگی مشترک و نبود شناخت کافی می‌تواند تا حدودی طبیعی باشد اما اگر بیش از حد خوب پیش برود در همان سال‌های ابتدایی منجر به مشکلی بزرگ می‌شود.

دعوا در دو سال اول
خواسته‌های دو طرف ممکن است باعث درگیری شود

مشکلات مالی

شاید مهم‌ترین بخش همین موضوع باشد، مشکلات مالی. زمانی که دو طرف برای زندگی مشترک توافق می‌کنند احتمالا به این موضوع کمتر فکر می‌کنند و شاید عشق و علاقه بیشتر مورد استقبال دو طرف باشد. مشکلات مالی همیشه وجود خواهند داشت. زوجینی که مدت‌ها پیش فقط مشکل مالی خود را داشته‌اند حال با زندگی مشترک با مشکل بزرگتری مواجه شده‌اند. اگر به طرز صحیحی این مشکل با کمک هر دو حل نشود تبدیل به یک مشکل‌ بزرگتر در زندگی شخصی یعنی طلاق می‌شود.

بیشتر بخوانید  چه اتفاقاتی افتاد که شاهین ایزدیار تبدیل شد به مایکل فلپس ایران؟

نداشتن صبر و مهارت‌های زندگی

زوج‌های الان حوصله کمتری برای حل مشکلات خود دارند. با یک اتفاق کوچک از کوره در می‌روند و مشکلات آن‌ها را شکست می‌دهند. ابتدا باید این موضوع را عنوان کرد که فرهنگ‌ها بسیار در زندگی مشترک حائز اهمیت می‌باشند. از این بابت که ممکن است یک شخصی موضوعی را مشکل تلقی نکند و همسرش آن موضوع که پیش آمده را مشکل تلقی کند.

قهر زندگی مشترک
کسب مهارت‌های زندگی امری ضروری در زندگی مشترک است

مهارت‌های زندگی مشترک تنها به تامین نیازهای اساسی زندگی خلاصه نمی‌شود. برخی تصور می‌کنند مثلا اگر مرد بتواند نیاز مسکن را برطرف کند پس او مهارت‌های زندگی را به خوبی می‌داند. در حالی که مهارت زندگی به درک متقابل، سازش‌ها و یا کنار آمدن و سپس حل مشکلاتی است که وجود دارد و یا بعدا پیش خواهد آمد.

تاثیر حرف‌های دیگران

اصولا در سال‌های ابتدایی زندگی به دلیل اینکه هر دو شخص مسئولیتی در حد زندگی مشترک نداشته‌اند طبق حرف‌هایی که از دیگران راجع به زندگی مشترک شنیده‌اند عمل کنند. منطق این حکم را دارد که تجربیات هر شخصی مرتبط با زندگی خود می‌باشد و ممکن است در زندگی دیگران نه تنها جواب مثبت ندهد بلکه باعث ایجاد تنش شود.

زندگی مشترک برگرفته از لذت‌ها و رنج‌هایی است که ممکن است در طول دوران متحمل شوید و نمی‌توان به‌طور قطع گفت که همیشه می‌تواند این اتفاق لذت‌بخش باشد و مانند کارهای دیگر سختی‌های خاص خود را دارد. شما چه فکری درباره سال‌های ابتدایی زندگی مشترک می‌کنید؟ نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *