0
02143000313

۸ جمله از وارن بافت سرمایه‌گذار افسانه‌ای، برای تغییر زندگی شما

وارن بافت به عنوان بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار جهان شناخته میشه. وارن بافت که در اوماها متولد شده، چنان شهرت افسانه‌ای داره که به اون لقب «پیشگوی اوماها»، «دانای اوماها» و «جادوگر اوماها» دادند. نام این پیرمرد شگفت انگیز اغلب در لیست ثروتمندان دنیا دیده میشه.

برآورد میشه وارن بافت با حدود ۹۰ میلیارد دلار ثروت در سال ۲۰۱۸، در رتبه سوم ثروتمندترین افراد دنیا قرار داره. درآمد سالیانه‌ی وارن بافت در سال ۲۰۰۶ فقط حدود ۱۰۰ هزار دلار بوده. یعنی کمتر از ۸٬۵۰۰ دلار در ماه. این درآمد با توجه به استاندارد درآمد یک نفر با شغل مدیرعاملی در آمریکا، درآمد ناچیزی به حساب میاد.

در سال ۲۰۰۷ وارن بافت به لیست ۱۰۰ ثروتمند دنیا راه پیدا کرد. در سال ۲۰۰۸ وارن بافت در صدر لیست ثروتمندان دنیا قرار گرفت و به عنوان ثروتمندترین فرد دنیا شناخته شد. اصلی‌ترین راه ثروتمند شدن این میلیاردر آمریکایی، بازار بورس و سرمایه‌گذاری هست. وارن بافت در شرکت‌های مختلفی از واشنگتن پست و کوکاکولا گرفته تا IBM، سرمایه‌گذاری کرده.

چند ویژگی خاص در وارن بافت

چند ویژگی خاص در وارن بافت
وارن بافت مردی که سال‌ها نامش در لیست ثروتمندان دنیا به چشم می‌خورد

این ثروتمند که سال‌های زیادی اسمش در لیست برترین ثروتمندان دنیا به چشم خورده، با چند ویژگی خاص شناخته میشه. یکی از این ویژگی‌ها اینه که گفته میشه اگه اون رو در یک بیابان بی‌آب و علف تنها رها کنند، می‌تونه از زیر سنگ هم پول بدست بیاره. شاید براتون جالب باشه که بدونید، وارن بافت در سال ۲۰۰۸ در اوج بحران مالی مشهور جهان، به صدر لیست ثروتمندان دنیا رسید.

یکی دیگه از ویژگی‌های این مرد ثروتمند اینه که رفتار بسیار فروتنانه و متواضعانه‌ای داره. علاوه براین وارن بافت سبک زندگی ساده‌ای رو انتخاب کرده و هنوز در خانه‌ای که در سال ۱۹۸۵ در اوماها به ارزش ۳۱٬۵۰۰ دلار خریداری کرده بود، زندگی می‌کنه و از رزق و برق و بریز و بپاش‌های اشرافی پرهیز می‌کنه.

از جمله ویژگی‌های خاص وارن بافت، بخشندگی اون هست. گفته میشه وارن بافت بخش عمده‌ای از ثروتش رو در قالب کمک به بزرگترین بنیاد خیریه‌ی دنیا که متعلق به بیل گیتس و همسرش ملیندا گیتس هست بخشیده.

سرعت ثروتمند شدن وارن بافت در حدی زیاد بود که از اون یک چهره‌ی افسانه‌ای در دنیای ثروت ساخته. یکی از تخصص‌هایی که داره اینه که می‌تونه مفاهیم سخت اقتصادی رو به زبانی راحت و همه فهم توضیح بده. به همین دلیل ما ۸ جمله از وارن بافت که مفاهیمی عمیقی داره رو براتون انتخاب کردیم تا با توجه به اون‌ها بتونید تغییر مثبتی در زندگی‌تون ایجاد کنید.

۱- روی هدف تمرکز داشته باشید

۱- روی هدف تمرکز داشته باشید
بدون داشتن هدف، جهت حرکات ما در زندگی مشخص نیست

یکی از جملات معروف وارن بافت اینه:

 در زندگی فقط باید چند کار را درست انجام دهید تا خیلی از کارهای غلط دیگر را انجام ندهید

وارن بافت

درس مهمی در این جمله نهفته شده. نکته‌ی کلیدی این جمله، اهمیت تمرکز و داشتن هدف در زندگی هست. اگه در زندگی هدف‌های مشخصی داشته باشیم و انرژی و زمان خودمون رو برای رسیدن به اهداف‌مون هزینه کنیم، احتمالا به درستی به این جمله وارن بافت عمل کردیم.

این مسئله یکی از نکات کلیدی موفقیت به حساب میاد. بدون داشتن هدف، جهت حرکات ما در زندگی مشخص نیست. حتی اگه هدف داشته باشیم اما روی هدف‌مون تمرکز نداشته باشیم، باز هم انرژی و زمان زیادی رو به خاطره بی‌راهه رفتن از دست می‌دیم.

۲- انعطاف پذیر باشید

فکر کنید در قایقی زندگی می‌کنید که دائما سوراخ می‌شود. اگر انرژی‌تان را صرف پریدن به قایق دیگری بکنید، بهتر است تا اینکه بخواهید آن انرژی را صرف درزگیری سوراخ‌ها بکنید.

وارن بافت

خیلی‌ها در زندگی دقیقا برعکس این گفته وارن بافت عمل می‌کنیم. یعنی به هیچ قیمتی حاضر به تغییر مسیر زندگی‌مون نیستیم. با وجود اینکه می‌بینیم در حال فرو رفتن و غرق شدن هستیم اما حاضر نمی‌شیم قایقی که سوار شدیم رو ترک کنیم و اوضاع زندگی‌مون رو تغییر بدیم.

ان ال پی که میشه گفت به نوعی راه‌کارهای موفقیت در ابعاد مختلف زندگی رو به صورت علمی ارائه می‌کنه، انعطاف پذیری رو به عنوان یکی از ستون‌های ۴گانه موفقیت معرفی کرده. می‌تونید با قوانین ۴ ستون ان ال پی در این مقاله آشنا بشید: «آموزش قوانین چهار ستون ان ال پی – قوانینی که افراد موفق از آن پیروی می‌کنند».

۳- الگوبرداری

الگوبرداری
اغلب مردم تمایلی به درس گرفتن از تاریخ ندارند

وارن بافت میگه:

چیزی که از تاریخ یاد می‌گیریم این است که مردم از تاریخ درس نمی‌گیرند.

وارن بافت

اغلب مردم اینطور هستند. تمایلی به درس گرفتن از اتفاقات زندگی ندارند. اکثر مردم مسیر موفقیت و شکست دیگران رو بررسی نمی‌کنند تا خودشون مرتکب اون اشتباهات نشن یا کارهای درستی که دیگران انجام دادن رو تکرار کنند. به همین دلیل اکثریت انسان‌ها نمی‌تونند در زندگی‌شون به ثروت و موفقیت برسند.

ان ال پی ادعا می‌کنه بهترین راه‌ها برای رسیدن به اهداف مختلف رو در اختیار انسان‌ها قرار می‌ده. یکی از دلایل درستی این ادعا این هست که اساس ان ال پی بر استخراج الگوهای رفتاری افراد موفق استوار شده. ان ال پی با روش خاصی که برای الگوبرداری از افراد موفق داره، می‌تونه بهترین راه‌ها برای رسیدن به نتایج مورد نظر رو در اختیار ما قرار بده.

برای کسب اطلاعات بیش‌تر درباره اینکه الگوبرداری در ان ال پی چی هست و چطور به ما کمک می‌کنه این مقاله رو مطالعه کنید: «الگوبرداری در ان ال پی: برای رسیدن به موفقیت چرخ را از نو نسازیم!»

۴- انتخاب اطرافیان

انتخاب اطرافیان نکته مهمی برای رسیدن به موفقیت در زندگی به حساب میاد. افراد موفق زیادی در این رابطه صحبت کردند. از جمله وارن بافت که در این خصوص میگه:

وارن بافت

بهتر است با آدم‌هایی معاشرت کنید که از شما بهتر هستند. همکارانی انتخاب کنید که اخلاق‌شان از شما بهتر است. مدت زیادی طول نمی‌کشد که شما هم به همان مسیر کشیده می‌شوید.

اطرافیان تاثیر زیادی روی زندگی ما دارند. اطرافیان ما باورهای ما رو شکل میدن و باورهای ما مسیر زندگی ما رو مشخص می‌کنند. فرض کنید اطرافیان شما کسانی هستند که در انجام هر کاری ابتدا به سختی‌ها و مشکلات اون کار اشاره می‌کنند و نتیجه می‌گیرند که انجام اون کار ممکن نیست.

با داشتن چنین اطرافیانی چطور می‌تونید در زندگی پیشرفت کنید؟ پس باید سعی کنید با افرادی معاشرت کنید که به قول وارن بافت از شما بهتر هستند. گفته میشه درآمد هر شخصی معادل میانگین درآمد ۵ نفر از نزدیک‌ترین افراد به اون شخص هست. پس انتخاب اطرافیان برای ثروتمند شدن اهمیت زیادی داره.

۵- داشتن ارتباط موثر

داشتن ارتباط موثر
ارتباط موثر برای موفقیت در هر کاری ضروری است

به دانشجویان کالج می‌گویم، به سن من که رسیدید به شرطی آدم‌های موفقی خواهید شد که تمام کسانی که می‌خواهید دوست‌تان داشته باشند، واقعا دوست‌تان داشته باشند.

وارن بافت

خیلی جالبه، کسی که سال‌های زیادی هست که اسمش در لیست ثروتمندترین افراد دنیا قرار داره، ملاک موفقیت رو در ارتباط موثر معرفی می‌کنه. ارتباطات ما چیزی هست که به زندگی ما رنگ و بو میده. هر چند ثروت، برای داشتن یک زندگی خوب کاملا ضروری هست. اما بدون داشتن ارتباط موثر با دیگران، نمی‌تونیم به ثروت برسیم.

پیشنهاد می‌کنیم این مقاله درباره ارتباط ثروت و روابط خوب با خوشبختی رو مطالعه کنید: «آیا تحقیقات علمی ثابت کرده پول خوشبختی نمی‌آورد؟»

۶- نه گفتن

نه گفتن
با باور فراوانی می‌تونیم به بعضی فرصت‌ها نه بگیم تا موقعیت‌های بهتری بدست بیاریم

جدا از اینکه نه گفتن برای خیلی‌ها سخته و همین باعث میشه دچار خیلی دردسرهای مختلف بشن، نه گفتن از دید وارن بافت با موفقیت و ثروتمند شدن ارتباط داره. وارن بافت در این رابطه میگه:

فرق بین آدم‌های موفق و آدم‌‏های واقعا موفق این است که آدم‌های واقعا موفق به همه چیز می‌گویند نه.

وارن بافت

در جایی بیل گیتس گفته: «درس بزرگی که از وارن بافت گرفتم این بود که به خیلی از فرصت‌ها نه بگویم». فکر می‌کنید چرا نه گفتن برای موفقیت و ثروتمند شدن اهمیت داره؟ افرادی که به قانون فراوانی اعتقاد ندارند، به هیچ فرصتی نه نمی‌گن. همین باعث میشه خیلی از فرصت‌های دیگه رو از دست بدن.

اگه ما با قانون فراوانی آشنایی داشته باشیم می‌دونیم که فرصت‌ها در جهان هستی برای همه بی‌شمار هستند. بنابراین سعی می‌کنیم آگاهانه و با درایت فرصت‌ها رو ارزیابی کنیم و بهترین موارد رو انتخاب کنیم. می‌تونید برای آشنایی با قانون فراوانی این مقاله رو مطالعه کنید: «لطفاً اتصال خود را به منبع فراوانی قطع نکنید تا ثروتمند شوید!»

۷- مهمترین ویژگی برای ثروتمند شدن: خلق و خو

مهمترین خصوصیت یک سرمایه‌گذار، خُلق و خویش است نه ذکاوتش. آدم برای این کار به خلق و خویی نیاز دارد که نه از همراه بودن با جماعت خیلی سرخوش شود و نه از حرکت در خلاف جهت‌شان.

وارن بافت

اخلاق ما تحت تاثیر احساسات‌مون قرار داره. کنترل احساسات برای رسیدن به ثروت اهمیت زیادی داره. خیلی‌ها حتی بعد از رسیدن به ثروت با گرفتن تصمیمات احساسی باعث ورشکستگی خودشون شدند. در واقع احساسات ما می‌تونه افکار و تصمیمات ما رو تحت تاثیر قرار بده.

مطالعه این مقاله می‌تونه درباره کنترل احساسات به شما برای رسیدن به ثروت و موفقیت خیلی کمک کنه: «تغییر احساسات و عواطف را به کمک تکنیک‌های ان ال پی تجربه کنید».

۸- حرکت خلاف جهت جریان آب

حرکت خلاف جهت جریان آب
برای حرکت در جهت مخالف، باید بتونیم احساسات خودمون رو کنترل کنیم

به شما می‌گویم چگونه پولدار شوید. هر وقت بقیه حریص بودند ترسو شوید. هر وقت بقیه ترسو بودند شما حریص شوید.

وارن بافت

این یعنی شنا کردن در خلاف جهت آب. وقتی مردم برای فروش کالایی حریص میشن، به خاطر بالا رفتن عرضه، قیمت‌ها پایین میاد. بنابراین شما باید در این زمان بخرید. وقتی هم که مردم برای خرید کالایی حریص میشن، به خاطر بالا رفتن تقاضا، قیمت‌ها بالا میره. بنابراین شما باید بفروشید.

اما چه نکته‌ای در این موضوع وجود داره؟ باز هم کنترل احساسات. برای اینکه بتونیم در خلاف جهت جریان آب شنا کنیم، باید بتونیم احساسات خودمون رو کنترل کنیم و به قول معروف جو گیر نشیم تا بتونیم تصمیمات درستی بگیریم. همونطور که می‌بینید کنترل احساسات نقش قابل توجهی در موفقیت و ثروتمند شدن داره.

امیدواریم نکاتی که در این مقاله به نقل از وارن بافت آورده شد بتونه روی زندگی شما و به موفقیت رسیدن‌تون تاثیر داشته باشه. در مسیر رویاهاتون گام بردارید.

گروه آموزشی پژوهشی فرشید پاکذات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *