0
02143000313

غلبه بر ترس با این ۵ روش امکان‌پذیر است

ترس، کلمه‌ای که روزمره زیاد با آن درگیر هستید و کمتر افرادی هستند که درگیر این حس ترسناک نشوند. این حس تنها متعلق به انسان‌ها نیست و شاید ترسی که درون انسان‌ها دیده می‌شود از سایر موجودات بیشتر باشد. ما از کارهایی که تا به حال انجام نداده‌ایم می‌ترسیم. حس ترس در رانندگی فقط در روزهای اول پشت فرمان نشستن می‌باشد. یا ترس از پرواز فقط در اولین پرواز شما رخ می‌دهد. در مقاله ترس چیست توضیحات کاملی درباره ترس ارائه شد. اما در این مقاله می‌خواهیم بپردازیم به روش‌هایی که به ما کمک می‌کند بر ترس خود غلبه کنیم.

شناسایی عامل ترس

چه چیزی شما را می‌ترساند؟ دانستن اینکه چه عاملی باعث ترس شما می‌شود و یادگیری نحوه غلبه بر ترس از مهم‌ترین عامل شکست دادن ترس می‌باشد. در علم روانشناسی ترس‌هایی که برای ما به‌وجود می‌آید مشخص شده‌اند. هیچ‌کس با ترس به دنیا نیامده است. بنابراین ترس می‌تواند با تمرین مداوم و زیر نظر داشتن حس ترس تا زمانی که این تمرین‌ها انجام شود ترس را می‌توانید شناسایی کنید.

در یک دفترچه یادداشت یا حتی با موبایل خودتان عواملی که در حال حاضر به شما حس ترس را القا می‌کنند یادداشت کنید. یکی از مشکلاتی که اکثرا نسبت به آن بی‌تفاوت هستند شناسایی نکردن عوامل ترس می‌باشد. هیچ بیماری بدون شناسایی قابل درمان نیست. هدف از نوشتن، شناسایی ترس و اجرای مرحله‌ی بعد برای غلبه بر ترس می‌باشد.

پذیرفتن ترس

دومین مرحله از عواملی که می‌تواند بر ترس‌های شما غلبه کند پذیرفتن ترس است. ما نمی‌توانیم دائما از ترس فرار کنیم. اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم ترس از بین نمی‌رود. در مثال بالا رانندگی را گفتیم که ترس از آن باعث می‌شود هیچ‌وقت حس رانندگی را تجربه نکنید. اگر ترس را بپذیریم یعنی به آن بها داده‌ایم تا هر روز درون ما بیشتر رشد کند.

روبه‌رو شدن با ترس

عده‌ای بر این باور هستند که با ترس نباید رو به‌رو شد و چون حسی دائمی نیست ارزش ریسک پذیری برای مقابله با آن را ندارد. اگر بتوانید با ترس درونی‌تان روبرو شوید، این شما هستید که بر آن‌ها غلبه می‌کنید. دقت داشته باشید این مرحله مستلزم آن است که دو مرحله‌ی قبل یعنی شناسایی و پذیرفتن ترس را به خوبی انجام داده باشید.

روبه‌رو شدن با ترس
بدون روبه‌رو شدن با ترس نمی‌توان آن‌را شکست داد

هنگامی که با ترس‌های خود رو‌به‌رو شدید نکته‌ای که به شما کمک می‌کند دانستن بدترین و بهترین نتیجه در قبال این‌کار است. مثلا فکر کنید اگر در آزمون رانندگی رد شوم باید مجدد هزینه‌ای پرداخت کنم تا دوباره مجوز آزمون را کسب کنم و اگر با موفقیت پشت سر بگذارنم می‌توانم کارت گواهینامه بگیرم. دانستن اینکه نتیجه‌ی کار شما چیست مهم است.

تجسم موفقیت

بهترین روشی که ورزشکاران می‌توانند برای رسیدن به موفقیت انجام دهند و بر ترس خود غلبه کنند تجسم موفقیت پیش از انجام آن مسابقه است. تجسم ذهنی به‌ معنای پردازش نتایج موفق از کاری می‌باشد که در حال انجام یا قرار است آن را انجام دهیم. چند بار قبل از اینکه کاری را انجام دهید و از آن هراس داشته باشید موفقیت پس از اتمام آن کار را در ذهن خود مرور کرده‌اید؟

کمک گرفتن از دیگران

هیچ عیبی ندارد از دیگران برای انجام کاری که از آن ترس دارید کمک بگیرید. با شناخت از نقاط مثبت و ضعف خود می‌توانید از کمک دیگران بهره ببرید. به‌عنوان مثال اگر از امتحان زبان تافل هراس دارید می‌توانید از دوستانی که در این آزمون موفق بوده‌اند مشاوره بگیرید و ترفندهای جدیدی برای بهتر بودن در این آزمون پیدا کنید. گاهی مشاوره گرفتن یا استفاده از تجربه دیگران قوت قلب خوبی برای ما به‌حساب می‌آید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *