0
02143000313

پول یا ثروت ؛ کدام ما را به اهدافی که داریم می‌رساند

تفاوت بزرگی بین ثروت و پول وجود دارد که بسیاری از مردم آن را درک نمی‌کنند و این یکی از دلایلی است که مردم اغلب ورشکسته یا ضررهای مالی بسیار زیادی را متحمل می‌شوند.

هنگامی که درباره مدیریت مالی یا مسائل مرتبط با پول صحبت می‌کنیم اغلب مردم ذهنیت رسیدن به رویاها و آرزوهای خود را دارند. در واقع یکی از چند عاملی که باعث رعایت نشدن مدیریت مالی می‌شود ندانستن تفاوت ثروت و پول می‌باشد. اینکه چه کسی پولدار است و چه کسی ثروتمند؟ یا شاید این‌ها القابی هستند که مردم برای افراد دیگر در نظر گرفته‌اند.

برخی فکر می‌کنند پول فقط مقدار مبلغی است که به صورت نقد داریم یا اینکه موجودی حساب ما می‌باشد اما تنها مبلغی است که ما فقط به روی صفحه نمایش مشاهده می‌کنیم و ممکن است با یک ابزار این اعداد تغییر پیدا کنند. برخی دیگر نیز فکر می‌کنند ثروت مجموعه دارایی و اموال می‌باشد. اما ثروت چیزی فراتر از این موضوع می‌باشد و نمی‌توان آنقدر ساده این دو موضوع را تعریف کرد. در این مقاله به موضوع ثروت و پول اشاره می‌کنیم تا متوجه شویم این دو چه تفاوتی با یکدیگر دارند و اینکه آیا ما ثروتمند هستیم یا پولدار؟

تعریف پول؛ پول چیست؟

تعریف پول می‌تواند ساده باشد، اگر نگاهی به تاریخچه‌ی آن بخوانیم متوجه می‌شویم ابزاری است برای مبادله کردن. این بدین معناست که پول در اصل ابزاری است برای مبادلات بین انسان‌ها. پول فقط یک ایده‌ای است برای اینکه بتوان بهتر مبادلات را انجام داد. برای مثال اسکناس ۱۰۰ هزار تومنی تنها یک تکه کاغذ است اما زمانی ارزش پیدا می‌کند که بتوان مبادله با آن انجام داد. در زمان‌های قدیم به دلیل کمبود طلا و جواهرات مردم برای مبادلات بهتر از پول کاغذی استفاده کردند و هم اکنون تراکنش‌های آنلاین بدون دیده شدن پول جابجا می‌شوند. پس اگر شما پولی دارید به این معنا نیست که پولدار یا ثروتمند هستید.

رفتارهایی که می‌گوید پولدار نمی‌شویم
در زمان گذشته به دلیل کمبود طلا پول‌های کاغذی ابزاری برای رد و بدل اجناس نام گرفت

تعریف ثروت؛ ثروت چیست؟

در تعریف‌هایی که از ثروت وجود دارد آن را نوعی دارایی می‌دانند که برای افراد سودآور است. حال این ثروت می‌تواند از هر طریقی برای ما سودآور باشد. این تعریف هنوز به باور بسیاری از مردم نرسیده است و زمانی که می‌شنوند فلان شخص ثروتمند است تصور می‌کنند آن شخص پول، ماشین و ویلا و.. دارد که تعریفی که درست است در ذهن‌شان حک نشده است. افرادی که ثروت زیادی دارند معتقد هستند پول اگر باشد یا نباشد مهم نیست. زیرا داشتن پول با بالاترین بدهی ارزشی ندارد. به این معنا که شما می‌توانید ثروتمند باشید اگر ذهن ثروتمند داشته باشید. حتی اگر کمترین پول ممکن را داشته باشید. رابرت کیوساکی نویسنده کتاب پدر پولدار پدر بی پول می‌گوید:

بسیاری از افراد تصور می‌کنند با خرید چند ساعت گران‌قیمت یا پوشیدن یک لباس گران می‌توان خود را ثروتمند دانست اما افرادی که نمی‌خواهند برای خود ثروت خلق کنند چنین کاری انجام می‌دهند.

جامعه و تصورات مردم این باور را در همگان ایجاد کرده که داشتن ثروت خرج کردن‌های بیش از حد یا تجمل‌گرایی می‌باشد که اینطور نیست و این موضوع تعریف غلطی از ثروت است.

پول و ثروت

با تعریف بالا می‌توان نتیجه گرفت که داشت پول شما را ثروتمند نمی‌کند. مانند هواپیمایی لاکچری که در زمان سقوط نمی‌تواند هنگام سقوط جان مسافرانش را تضمین کند. بنابراین، به پول به عنوان ابزار و شکلی از مبادله نگاه کنید و از پول برای ساخت و رشد ثروت خود استفاده کنید. اگر می‌خواهید بدانید چقدر ثروتمند هستید باید نگاهی به اموال خود بندازید. این اموال پول نمی‌باشد بلکه عادت‌های رفتاری هستند که باعث پولدار شدن و سپس ثروتمند شدن‌تان می‌شود. مدیریت مالی، هوش مالی، نحوه ارتباطات و.. جز اموال محسوب می‌شوند. افرادی که ثروتمند هستند ممکن است پول زیادی نداشته باشند اما سرمایه‌ای دارند که ممکن است برای‌شان پول‌ساز باشد. ممکن است افراد بالاترین میزان درآمد را داشته باشند اما به دلیل عادت‌های رفتاری که دارند هرگز ثروتمند نباشند. اکثر مردم پول را خرج می‌کنند و شکایت می‌کنند از روش زندگی که دارند که چرا ثروتمند نشده‌اند. دریغ از اینکه مسیر زندگی این افراد کاملا اشتباه است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *