0
02143000313

سلامت مالی چیست و چگونه آن را بررسی کنیم؟

سلامت مالی شاید واژه‌ای ناشناس برای شما باشد و تا به حال به گوش‌تان نخورده باشد اما برای اینکه بتوانید میزان ثروت و سرمایه خود را به درستی حفظ کنید نیاز دارید سلامت مالی خود را هر چند مدت بررسی کنید. همین‌طور که وجود یک‌سری از عوامل سلامت جسمی شما را تضمین می‌کند عامل‌هایی هستند که سلامت مالی را تضمین خواهند کرد.

سلامت مالی چیست

سلامت مالی اصطلاحی است که برای توصیف وضعیت مالی افراد به‌کار می‌رود و شامل ابعاد زیادی مثل حساب بانکی، میزان پس انداز و مباحث مالی که می‌تواند زندگی شما را تامین کند می‌باشد. تعریف اینکه میزان سلامت شما در حوزه ثروت چقدر است بستگی به میزان فعالیت‌هایی است که شما در زمینه کسب‌و کار خود و گردش حساب‌تان دارد. اگر فرض کنیم در سال بعد میزان تورم افزایش یا کاهش می‌یابد نمی‌توان تعریف دقیقی از اندازه سلامت مالی داشت. زیرا خرج‌های شما به میزان افزایش یا کاهش تورم تغییر می‌کند.

اکثریت کارکنان بریتانیا بر این باور هستند که سلامت مالی آن‌ها به اندازه سلامت فیزیکی آن‌ها مهم است و ۵۸ درصد از این کارکنان سلامت فیزیکی و مالی را به یک اندازه مهم تلقی می‌کنند. اگر قصد دارید که به ثروت کافی و مورد هدف خود برسید ضروری است که شناخت کافی و موثری از تراز بانکی و دخل و خرج‌های خود داشته باشید. به عنوان مثال حقوق یک شخص در یک سال ثابت می‌ماند در حالی که قیمت بنزین، رهن و اجاره و هزینه‌های دانشگاه افزایش می‌یابد.

سلامت مالی چیست
یکی از قوانین ثروت بررسی سلامت و وضعیت مالی‌تان می‌باشد

چه کاری باید انجام دهیم؟

برای اینکه به میزان سلامت کافی در این حوزه برسید مجبور هستید کارهایی را انجام دهید. همین‌طور که اشاره شد وضعیت مالی شما میزان سلامت مالی‌تان می‌باشد و نیاز است اقداماتی را برای بررسی آن انجام دهید تا واکنش خوب و به موقعی نسبت به آن داشته باشید.

  • بدهکاران و طلبکاران خود را لیست کنید
  • بررسی کنید که در آینده چه مخارجی خواهید داشت و نسبت آن با میزان درآمدی که دارید چقدر است.
  • میزان پس انداز شما چقدر است
  • میزان ریسک پذیری مالی و سرمایه گذاری‌تان چقدر است
بیشتر بخوانید  چرا یک کسب‌وکار شکست می‌خورد؟ دلایل شکست کسب‌وکارها

تقریبا دوره زمانی مشخصی برای بررسی عواملی که گفته شد وجود ندارد اما توصیه می‌شود هر هفته یا هر دو هفته (اگر میزان تراکنش‌های بانکی شما زیاد است) موارد را بررسی کنید. هر میزان وضعیتی که داشته باشید میزان سلامت‌تان را از لحاظ مالی نشان می‌دهد.

فواید این کار چیست

اکثر افرادی که در حوزه مشاوره اقتصادی فعالیت دارند معتقد هستند که این کار باعث می‌شود نبض مالی‌تان را در دست بگیرید و باعث می‌شود:

  • سریع‌تر به اتفاقات مالی که برای‌تان رخ می‌دهد واکنش نشان دهید
  • برای تصمیم‌گیری اطلاعات بیشتر و جامع‌تری در اختیار خواهید داشت
  • تمرکز بهتری نسبت به قبل به مسائل مالی خواهید داشت
  • میزان خرج‌های شما با نظم بهتری برنامه‌ریزی می‌شود

ممکن است این کار برای شما هیچ جذابیت خاصی نداشته باشد اما اگر بر میزان سرمایه و پولی که در اختیار دارید تسلط نداشته باشید نمی‌توانید به ثروت برسید. در واقع این کار یکی از قوانین ثروت می‌باشد. توجه داشته باشید که منظور از سلامت مالی بررسی اوضاع مالی می‌باشد و این بررسی می‌تواند حتی در زمینه‌هایی مثل بودجه بندی کردن پول یا ریسک کردن با دید سنجیده به شما کمک کند.

چه امتیازی می دهید؟
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.