0
02143000313

هوش مالی چیست و چگونه از آن استفاده کنیم

شاید هوش مالی را زیاد شنیده باشید اما چقدر از آن اطلاعات دارید یا درباره آن مطالعه کرده‌اید. آیا پول شما را ثروتمند می‌کند؟ ﭘﺎﺳﺦ اﯾﻦ ﺳﺆال «ﺧﯿﺮ» اﺳـﺖ. ﭘﻮل ﺑﻪ ﺗﻨﻬﺎﯾﯽ ﻧﻤﯽﺗﻮاند ﺷـﻤﺎ را ﺛﺮوﺗﻤﻨﺪ ﮐﻨﺪ. همه‌ی ما می‌دانیم که افراد خیلی سخت و مداوم کار می‌کنند که پول بیشتری کسب کنند. اما هرگز به آن ثروتی که می‌خواهند نمی‌رسند و عده‌ای هستند که با بیشترین ساعات کاری روز به روز بدهی‌شان بیشتر می‌شود.به عنوان مثال فلان شخص در قرعه‌کشی چند میلیون پول برنده شده و به ثروت رسیده یا ارثی که به او رسیده بسیار زیاد بوده و برعکس شخصی با کسب ثروت زیاد در یک مکانی نا مطمئن سرمایه‌گذاری می‌کند و ثروت خود را از دست می‌دهد.

اما در این مقاله هدف از توضیحات درباره ثروتمند شدن نیست. می‌خواهیم درباره هوش مالی صحبت کنیم. شاید این جمله برای شما کمی عجیب باشد اما با داشتن پول شما یک ثروتمند محسوب نمی‌شوید تنها چیزی که می‌تواند شما را تبدیل به یک فرد ثروتمند کند هوش مالی است.

هوش مالی چیست

هوش مالی طبق تعریف رابرت کیوساکی بخشی از هوش کلی ما می‌باشد که برای حل مشکلات مالی از آن استفاده می‌کنیم. مشکلات مالی مثل پرداخت بدهی منزل یا برابر نبودن میزان درآمد و خرج‌ها یا هزینه‌های بهداشتی و درمان که با استفاده از این هوش می‌توان آن را برطرف نمود.

رابرت کیوساکی
رابرت کیوساکی سرمایه‌گذار و نویسنده کتاب پدر پولدار پدر بی‌پول

خب شاید بگویید اگر پول داشتم تمامی مشکلاتی که در بالا اشاره کردیم خود به خود برطرف می‌شدند اما بدون داشتن هوش مالی پول‌تان شما را تبدیل به یک فرد ثروتمند نمی‌کند و صرفا آدمی هستید که فقط خرج‌های بیهوده برای رفع نیاز‌های خود می‌کند.

مطالعه کنید: سواد مالی چیست

چه کسانی به هوش مالی نیاز دارند

همه‌ی کسانی که به نوعی با پول سر و کار دارند نیازمند استفاده از این هوش هستند. از دیدگاه کیوساکی افرادی که به دنبال پول هستند به ۴ دسته تقسیم می‌شوند:

  • کارمندان
  • افرادی که خویش فرما هستند ( وکیل‌ها-پزشکان و..)
  • کارفرما
  • سرمایه گذاران

این ۴ دسته در هر حوزه‌ای که فعالیت می‌کنند نیاز دارند هوش و مهارت مالی خود را افزایش دهند و هرکسی هوش مالی بالاتری داشته باشد زودتر می‌تواند ثروتمند شود.

علت پرورش ندادن این هوش

یکی از دلایلی که مردم هوش مالی خود را افزایش نمی‌دهند این است که فقط به چیزهایی که می‌دانند اکتفا می‌کنند و خود را در هیچ چالش جدیدی قرار نمی‌دهند و سعی می‌کنند دنبال کارهایی باشند که ریسک کمتری را بطلبد. البته توصیه نمی‌شود کسی هر ریسکی را قبول کند و آن کار را انجام دهد. هوش مالی برای توانایی حل مشکلات مربوط به مسائل پولی می‌باشد.

طبقه بندی هوش مالی

هوش مالی دارای ۲ طبقه بندی می‌باشد که از آن برای حل مشکلات مالی باید استفاده کنیم

۱- بودجه بندی پول: بودجه‌بندی به شما این امکان را می‌دهد که ببینید چقدر پول دارید و در کجا آن پول را خرج می‌کنید. اگر شما جزو این دسته از افراد هستید که اعتقادی به محدود کردن خود در خرج کردن ندارند، خودتان را ملزم كنید كه درآمدتان را به‌صورت ماهانه بودجه سازی کنید.

۲- تقویت پول: برخی از افراد نمی‌دانند پس‌اندازهایی که دارند را چگونه خرج کنند و پول‌شان را تقویت کنند. اغلب افراد این پول‌ها را در بانک می‌گذراند و سود ماهیانه دریافت می‌کنند. این کار هیچ ریسکی را در پی ندارد و فقط جنبه‌ی اطمینان از محفوظ ماندن پول دارد. اگر بتوانید پول بیشتری از سرمایه خود بدست بیاورید دارای هوش مالی بالاتری هستید.

شما چطور از هوش مالی خود برای حل مشکلات استفاده می‌کنید؟ با ما درمیان بگذارید.

چه امتیازی می دهید؟
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!