لوگو ان اب پی استاد فرشید پاکذات
021-43000313

ان ال پی چیست؟ تاریخچه و کاربرد ان ال پی

what is NLP?

شاید خیلی از افرادی که نام ان ال پی (NLP) را شنیده‌اند، تعریف مشخصی از آن نداشته باشند. در واقع پاسخ به این سوال که دقیقا NLP چیست؟ کار چندان راحتی نیست. در این مقاله بنیان‌گذاران ان ال پی را می‌شناسید. با تاریخچه ان ال پی آشنا می‌شوید. برای درک بهتر مفهوم ان ال پی، معنای این واژه را توضیح می‌دهیم و در نهایت با کاربرد و فواید یادگیری NLP آشنا می‌شوید.

فایل صوتی این مقاله

بنیان‌گذاران NLP چه کسانی هستند؟

سال ۱۹۷۰ در کالیفرنیا، آقایان « ریچارد بندلر » و « جان گریندر » با همکاری هم و ادغام تحقیقات‌شان توانستند یک روش خاص جهت بهبود فعالیت مغزی و رفتاری بوجود آورند. آن‌ها مدعی بودند که بین فرایند‌های عصبی، الگوهای کلامی و الگوهای رفتاری، ارتباط عمیقی وجود دارد.

این دو روانشناس بعد از ۳۶ ساعت بحث و گفتگوی مستمر، در نهایت نام Neuro-linguistic programming که به اختصار ان ال پی (NLP) نامیده می‌شود را برای روش خود انتخاب کردند.

البته بعدها با گسترش NLP و تقویت و بهبود تکنیک‌های عملی آن، کاربردهای بیشتر برای NLP معرفی گردید. از جمله این کاربردها می‌توان به پیشرفت شغلی، متقاعد کردن دیگران، پاک کردن خاطرات بد گذشته، تقویت فعالیت مغز، سیاست، مذاکرات و … اشاره کرد.

با تاریخچه شکل‌گیری NLP آشنا شوید

ریچارد بندلر در ۱۷ سالگی بسیار به موسیقی پاپ علاقه‌مند بود. همسر دکتر رابرت اسپیتزر از او خواست به پسرشان نواختن درام را آموزش دهد. این درخواست زمانی بود که ریچارد تصمیم داشت در دانشگاه کالیفرنیا ادامه تحصیل دهد. بنابراین ریچارد به عنوان سرایدار ملک اسپیتزر یک مکان کوچک در همان محل برای خودش درست کرد. در همین مکان بود که ریچارد با ویرجیناستیر ملاقات کرد.

ریچارد بندلر
ریچارد بندلر

ویرجینیا ستیر و میلتون اریکسون از جهت درمان مراجعین در زمان کوتاه بسیار شهرت داشتند. ریچارد بندلر و جان گریندر روش درمانی این دو نفر را بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که روش درمانی هر دو، تا حدود بسیار زیادی مشابه یکدیگر است. پس از استخراج و طبقه‌بندی شیوه درمان آن‌ها، شیوه استخراج را در اختیار گروهی روانشناس قرار دادند و متوجه شدند که میزان نتیجه‌گیری این گروه روانشناسان در مقایسه با قبل بسیار بهبود یافت. این شروعی بود برای تحقیقات بیشتر ریچارد و جان برای یافتن اشتراکات انسان‌های موفق در زمینه‌های دیگر.

جان گریندر از بنیانگزاران ان ال پی
جان گریندر

معنا و کاربرد NLP چیست؟

ان ال پی NLP چیست
 • Neuro: اولین حرف واژه ان ال پی بر نقش ویژه اعصاب در این علم تاکید دارد. Neuro به این موضوع اشاره دارد که چگونه سیستم عصبی به کمک حواس پنج گانه و ذهن خودآگاه و ناخودآگاه و عملکردهای شناختی، از محیط اطراف اطلاعات کسب می کند.
 • Linguistic: دومین حرف واژه آنالبی به این مفهوم اشاره دارد که چگونه از کلام و زبان برای تنظیم و بازسازی افکار، رفتار و احساسات خود استفاده کنیم. به ما می آموزد که چگونه از کلمات برای برقراری ارتباط بهتر با دیگران بهره مند شویم.
 • : Programming سومین حرف واژه ان ال پی، نحوه ساماندهی افکار با کمک کلام و تاثیر متقابل افکار بر کلام، نگرش و رفتار را توضیح می دهد. تعريف اخير ريچارد بندلر از ان ال پی که به دیکشنری آکسفورد اضافه شده است:

برنامه ریزی عصبی کلامی یک مدل از ارتباط بین فردی است. این مدل عمدتا با رابطه بین الگوهای موفق رفتاری و تجربه های ذهنی نهفته در آن ارتباط دارد. NLP یک سیستم درمانی پایه گذاری تناوبی بر اساس خوداگاهی، ارتباط موثر و تغییر الگوهای فکری، احساسی و رفتاری است.

NLP چطور باعث افزایش رضایت ما از زندگی می شود؟

ان ال پی NLP چطور باعث افزایش رضایت ما از زندگی می شود؟

ان ال پی، به عملکرد پویای بین ذهن و زبان و چگونگی اثرگذاری آن‌ها روی جسم و رفتار می‌پردازد. موجب توانمندسازی یک شخص نسبت به محرک‌ها می‌شود. یادگیری ان ال پی را می‌توان به یادگیری زبان ذهن تشبيه کرد. مثال زیر در این رابطه به شما کمک می‌کند:

آیا تا حالا برای شما پیش آمده که بخواهید با یک نفر که او را درک نمی‌کنید، یا زبان او را متوجه نمی‌شوید، ارتباط برقرار کنید؟ مثال کلاسیک آن وقتی است که شخصی به رستورانی در یک کشور خارجی می‌رود و بعد از سفارش غذای مورد نظرش، گارسون برای او خورشت جگر می‌آورد. در حالیکه در واقع او استیک خواسته بود، نه خورشت جگر!!!

این مثال همانند رابطه ما با ضمیر ناخودآگاه‌مان می‌باشد. در اصل ان ال پی به شما یاد می‌دهد، چگونه یک استیک را به ذهن‌تان معرفی کنید که در نهایت برای شما استیک بیاورد، نه خورشت جگر!

ما از زندگی چی می‌خواهیم؟ شاید ما فکر کنیم که پول بیشتر، شادی، رابطه سالم و خوب با اعضاء خانواده را می‌خواهیم. ولی احتمال دارد در عمل بیش از هر چیز به دنبال رژیم غذایی سالم باشیم.

چرا که احتمالا در ضمیر ناخودآگاه و خودآگاه ما، تفاوت زیادی بین این مقوله‌ها وجود دارد و ما از آن بی‌خبریم. این تفاوت باعث می‌شود چیزی که در واقع از زندگی می‌خواهیم به صورت کامل برآورده نشود. و در نهایت موجب نارضایتی ما از زندگی خواهد شد.

برای اینکه بهتر با ان ال پی آشنا شوید پیشنهاد می کنیم، ویدیو زیر را تماشا کنید. فرشید پاکذات یکی از بهترین مدرسان ان ال پی در ایران در مورد NLP توضیحاتی ارائه می دهند. برای دریافت این فایل رایگان کافی اطلاعات خود را وارد نمایید.

یادگرفتن NLP چگونه رضایت ما را از زندگی افزایش می‌دهد؟

در ان ال پی، ما ذهن خودآگاه را یک تعیین کننده هدف می‌دانیم، در صورتی که ذهن ناخودآگاه گیرنده اصلی هدف بوده و امکان دارد به جای استیک، یک کاسه خورشت جگر برای شما بیاورد!

ان ال پی به بهبود سریع افراد کمک بسیاری می‌کند. زیرا توانایی زیادی در ایجاد تغییر در عادت‌ها و باورهای محدود کننده‌ای دارد که ما را از پیشرفت باز می‌دارد. ان ال پی با تکنیک‌های مفید، خیلی سریع می‌تواند با کمک ضمیر ناخودآگاه، تغییرات مورد نظر را ایجاد کند.

برنامه‌ریزی عصبی کلامی چگونه به مغزتان برای تغییر عادت‌ها و باورها کمک می‌کند؟

برنامه‌ریزی عصبی کلامی مانند یک کتابچه راهنمای مغز است. با یادگیری ان ال پی شما با زبان مخصوص مغزتان آشنا می‌شوید. ان ال پی به شما کمک می‌کند بدانید چه چیزی از زندگی می‌خواهید و چگونه به آن برسید. شما با حواستان اطلاعات را از محیط اطراف می‌گیرید. بعد براساس اطلاعات قبلی، باورها و تجربیات، تجزيه و تحلیل می‌شوند. سپس در ذهن شما جا می‌گیرند و شما بر اساس آن رفتار می‌کنید. براین اساس ان ال پی می‌تواند از دو طریق به شما کمک کند:

ان ال پی می‌تواند اطلاعات قبلی را که در ذهن‌تان وجود دارد، طوری اصلاح کند که در نهایت رفتار مناسب را ارائه دهید. یا با استفاده از تغییر نگرش و زاویه دید، چشم انداز مطلوب را در شما ایجاد می‌کند تا اطلاعات مناسب را از محیط بگیرید. به این ترتیب رفتار مناسب از شما سر می‌زند.

در چه مواردی می‌توان روی این متد حساب کرد؟

ان ال پی همچنین به شما کمک می‌کند تا برای اهداف‌تان ابزارها و تکنیک‌های مورد نیاز را فعال و استفاده کنید. حاصل این کار رسیدن به اهداف‌تان همراه با کسب نتایج عالی است. برای مثال:

 • اگر شما در خوردن مواد غذایی ناسالم از خود ناراضی هستید
 • اگر برای سخنرانی در جمع استرس دارید
 • اگر زمان های بیهوده زیادی در فضاهای مجازی تلف می کنید
 • اگر از ارتفاع می‌ترسید
 • اگر عادت های ناپسند و نامطلوب دارید
 • اگر در ارتباط برقرار کردن مشکل دارید
 • و خیلی چیزهای دیگر

ان ال پی یک مهارت عملی است که به همه این امکان را می‌دهد که نبوغ خود را بشناسند و به حداکثر موفقیت برسند. از دیگر مزیت‌های ان ال پی امکان ارتباط با خود و ارتباط با دیگران به شکل موثر است.

از چه طریق وارد این صفحه شدید؟

مطالب دیگر

50 پاسخ

 1. سلام موضوع بسیار عالی وخوبی است وتقریبا اکثر موارد شناختی عصبی کلامی وکلا تاثیر بر رفتار انسان را خیلی عالی توضیح داده متشکرم فقط لطف میکنید کتابهایی در این زمینه معرفی کنید ممنونم

 2. با سلام و درود بر استاد گرانقدر
  امروز برای اولین با توضیحات لازم در مورد ان ال پی را دیدم و لذت بردم و امیدوارم بتوانم به بهتریت نحو یاد بگیرم و از آن استفاده کنم.
  موفق و سربلند و پیروز باشید

 3. سلام روز و اوقات خوش
  سوالی که برام پیش اومده اینه که باnlp میشه به موفقیتهای مالی هم رسید خرید خونه درآمد بالاتر و این طور چیزا…

 4. با سلام. آیا میشه از ان ال پی برای جذب فرد مورد نظر استفاده کرد بدون اینکه خودش بفهمه؟

  1. سلام دوست عزیز، خیر. ان ال پی با تکنیک eft متفاوت هست. ان ال پی بر روی سیستم عصبی-کلامی شما تاثیرگذار هست.

 5. سلام چطوری میتونیم ان ال پی یاد بگیرم و ازکجاباید شروع کنم؟من تو قزوینم کجا میتونم مراجعه کنم برای ان ال پی ممنون میشم جواب بدین

 6. سلام موضوع جالبی بود واستفاده کردم .موضوعی هست که چندسال هست ذهن منوبه خودش مشغول کرده ولی توضیحش برای دیگران دغدغه ای شده که ازخودموضوع سخت تره البته دلیلش امادگی نداشتن ویابهتربگم سابغه ای درموردش وجود نداره که حداقل بشه پیش زمینه ای درذهن شنونده داشته باشه تابخوادانگیزه بشه بیشتربخاطر اینکه بتونم اسمی براش پیداکنم شایدتابحال چندهزارصفحه نوشتم .ایراد کار سیستم نوشتاری ما هست که نمیشه بصورت مخفف نوشت .درحقیقت همین ان ال پی هست ولینه درسطح شخص بلکه دسته جمعی وشاید بشه گفت جهانی .شاید اغراق امیز باشه ولی درهرجا استفاده کردم جواب داده خیلی دوست داشتم اگر میشد با کسی که دراین مورد تخصص ویاعلاقه ای داشته باشه مطرح کنم وبشه ازاین طرح یا نظریه یا قانونی دراورد .خیلی خلاصه بگم من چکیده همه تاریخ روبصورت یک شکلی میبینم کهدرون وبیرون ذهنرو بهم ربط میده وبا توجه به صدای حروف واسمها ومعانی اونه دیوارپیصلح روبدست اوردم .البته باید توضیح بدم طی یک سری اتفاق من متوجه یک سری اشتراکات درزبانه ونوعی چرخش 360 درجه دراونه شدم که همین عدد با حروف روسی ویضربدردر اخرش زباخ خونده میشه واین همون چیزی بود که برای خوداتفاق افتاده بود وباخ دراذری یعنی نگاه کن .این داستان یا تخیل نبود واقعا برای من اتقاق افتاد ولی باورش برای دیگران سخته ا وفکر دیگه ای میکنند اونهم بخاطر فرهنگ ما ایرانیهاست که زیاد ازاین مثائل ومتافیزیک اطلاعاتی ندارند.بعد ازاون بود که خواستم این مسئله روجوری فرمولی توضیح بدم که اونهم کاری تخصصی هست واحتیاج به کمکی که ازباشنیدن حرفهام بتونه اسمی روش بزاره چون من داخل این قضیه هستمونمیتونم خودم روقضاوت کنم امیدوارم تونسته باشم منظورم رورسونده باشم البته باید نوشتهام روهم نشون میدام که اینجا امکانش نبود .خوشحال میشم اگر نظرتون روبفرمایید.

  1. سلام وقت بخیر
   بنده خیلی علاقمند به مطلب تحریر شده توسط شما در موضوع nlp شدم.
   اگه من بخوام کتابی برای مدیران سازمانم که یک موسسه مالی است و تحصیلات آکادمیک آنها در سطح دکتری ست انتخاب کنم ، شما چه کتابی رو پیشنهاد می کنید .
   سپاسگزارم

   1. سلام وقت شما هم بخیر. ممنون از نظر شما
    در زمینه ان ال پی کتاب 9 گام طلایی تغییر با NLP پیشنهاد می کنیم. ولی اگر تصمیم به درک کامل دارید بهتر دوره های ویدیویی را از سایت ما خرید کنید. اگر برای یک مجموعه تصمیم به خرید داشته باشید با تخفیف قابل توجهی می تونید تهیه کنید. اگر سوال بیشتری داشتید با شماره 09394771999 تماس بگیرید.

 7. سلام ان ال پی می‌تونه در مورد درس هاهم کمک کنه یا اینکه فقط در مورد کسب و کار مفیده ممنون میشم اگه جواب بدین

  1. سلام دوست عزیز، بله ان ال پی می‌تونه به شما در درس‌خوندن و به خصوص بالا بردن تمرکز کمک زیادی کنه.

 8. سلام برای استفاده از اموزه های ان ال پی سن مهمه؟ مثلا
  بالای۴۰سال آیا امکان تغییر هست؟ ممنون میشم جواب را ایمیل کنید

  1. علیرضا عزیزی
   دقیقا درسته! هرچی که میگه درسته!
   من شاهدم.

 9. سلام استاد عزیز من در دورهای رایگان ثبتنام کردم اولین فایل امد ولی بقیه نیومدبا تشکر

  1. سلام دوست عزیز، درصورت وجود مشکل با شماره 09394771999 تماس بگیرید.

 10. سلام خسته نباشید
  من یه مشکلی روحی و ذهنی دارم که هیچکس غیر از خودم و خدا اون رو درک نمیکنه بنظرتون من با ان ال پی میتونم این مشکل رو که اصلا تصورش رو بکنم که یروز ازش خلاص شدم این مشکل رو از بین ببرم؟

  1. سلام دوست عزیز، بله تکنیک‌های موثر در ان‌ال‌پی وجود داره که می‌تونید این مشکل رو برطرف کنید. اگر نیاز به توضیحات بیشتر دارید با این ۰۲۱۸۶۰۳۵۷۳۰ شماره تماس بگیرید

 11. آیا مکانیسم های ان ال پی ، با مکانیسم های یادگیری(به طور کلی )، تفاوت داره ؟ به نظر نمیاد فرقِ خاصی داشته باشه بلکه فقط فرقشون ، احتمالا” تراشیدن یا پاک کردن و حذف مسیرهای قبلی(که احتمالا” مغز در برابرشون مقاومت می کنه ) و جایگزینیِ مسیرهای جدید برای تلقین یک گزاره هست درست متوجه شدم ؟ یعنی به نظر میاد یک جور دوباره کاری در زمینه ی آموزش باشه که در واقع مغز رو آپدیت و یا به روز میکنه
  لطفا” نظرم رو نقد و یا اصلاح کنین

  1. سلام دوست عزیز، ان ال پی همین‌طور که تو متن هم توضیح داده شده قدرت سازماندهی افکار را دارد و تغییر همین موضوع باعث یادگیری بهتر از سیستم فعلی می‌باشد. در بعضی مواقع می‌تونه باعث آپدیت و در بعضی مواقع می‌تونه باعث بازنویسی مطالب باشه. بستگی به شخص دارد.

 12. سلام وقتتون بخیر خیلی دوست دارم در مورد nlp و کاربردش بیشتر بدونم و بخونم علمیه که خیلی میتونه کمک کننده باشه
  ممنون میشم مطالب بیشتری بزارین تا بتونین ازشون استفاده کنیم
  ممنون

  1. سلام دوست عزیز، می‌تونید برای مطالعه بیشتر مطالب و انجام تکنیک‌های ان‌ال‌پی از منو سایت، دسته‌بندی ان‌ال‌پی رو انتخاب کنید.

 13. سلام من امروز به طور خلاصه با ان ال پی آشنا شدم ودر سایت شما ثبت نام کردم ممنون از شما

  1. سلام دوست عزیز، خوشحالیم که مطلب مورد توجه شما قرار گرفته.

   1. ایا قانون جذب با nlpیکی هست ؟یا nlp یکی از ریشاهای قانون جذب هست ؟

    1. خیر دوست عزیز. قانون جذب یکی از مباحث موفقیت هست و با nlp متفاوت هست.

 14. سلام ان ال پی میتونه باعث پیشرفت در روابط اجتماعی بشه و اگه این امکان وجود داره دقیقا چه مدت زمان میبره.

  1. سلام دوست عزیز، بله می‌تونه. مدت زمان تاثیرگذاریِ این تکنیک‌ها بستگی به انجام درست آن‌ها دارد و نمی‌توان به‌طور حتم زمانی را برای اثرگذاری اعلام کرد.

 15. امروز بصورت خیلی جزیی با علم ان ال پی آشنا شدم و برایم جالب بود و خواهان یادگیری این علم می باشم.
  با سپاس از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *