0
02143000313

سیستم بازنمودی چیست و چه تاثیری در زندگی ما دارد

یکی از راه‌هایی که بهتر می‌توانیم خود و اطرافیان‌مان را بشناسیم استفاده از سیستم‌ بازنمودی است. از روش‌هایی که اطلاعات را پردازش می‌کنیم، توجه بیشتر به اطلاعاتی است که از طریق حواس به ذهن ما منتقل می‌شوند.

سیستم بازنمودی و حواس پنجگانه

برای درک و استفاده از سیستم بازنمودی از حواس پنجگانه استفاده می‌کنیم که هر یک از آن‌ها به بهبود استفاده از آن تاثیرگذار هستند.

حواس پنجگانه
ما برای ارتباط با دیگران به‌طور مداوم از خصوصیات سیستم نمودی یعنی حواس پنجگانه استفاده می‌کنیم
  • حس بینایی (بصری)
  • حس شنوایی
  • حس بویایی
  • حس لامسه
  • حس چشایی

سیستم بازنمودی ما

آدم‌ها ممکن است در هر لحظه از سیستم بازنمودی خاصی به سیستم دیگری روی آورند اما در عین حال سیستمی برای خود داشته باشند که به واسطه‌ی آن بین چیزها و اتفاقات فرق بگذارند.

برای مثال: اگر سیستم بازنمودی شما بصری است، بیش از هر چیز دیگری موارد بصری را به خاطر می‌آورید.

سیستم مورد نظر شما نوع کلام کاربردی شما را نیز مشخص می سازد بنابراین اگر بتوانید به زبان خود گوش دهید، می‌توانید سیستم مورد نظر خویش و آدم‌هایی را که با آن‌ها مراوده دارید را شناسایی کنید. با این روش می‌توانید شیوه‌ی گفتگو با آن‌ها را بیاموزید و ارتباط‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تان را با آن‌ها عمیق‌تر گردانید.

سیستم بازنمودی اصلی

زمانی‌که شما می‌خواهید به اطلاعات مهمی دسترسی داشته باشید، از سیستم بازنمودی اصلی خود استفاده می‌کنید. این سیستم ممکن است بصری، شنوایی یا لامسه باشد.

نقشه های چشمی، کلیدهای دستیابی به سیستم بازنمودی هستند بین نقشه‌های ذهنی و حرکات چشم ارتباطی وجود دارد برای اینکه بدانید هر کس از چه سیستم بازنمودی استفاده می کند، می‌توانید علاوه بر گوش دادن به نوع زبان کاربردی، مسیر حرکت چشمان او را نیز زیر نظر قرار دهید.

مطالعه کنید: چشم خوانی با ان‌ال‌پی

زبان و حس‌های ما

در سیستم‌های بازنمودی از کلمات کلیدی متفاوتی استفاده می شود که در ان ال پی به آن‌ها حامل‌ها گفته می‌شود. حامل‌ها کلمات خاص حسی هستند که افعال، قید‌ها و صفات را در بر می‌گیرند.

آدم ها از روی عادت، بیشتر زبانی را به کار می‌برند که منطبق با سیستم‌های بازنمودی مورد نظرشان باشد و در عین حال کم‌ترین استفاده از بیانی می کنند که به سیستم بازنمودی‌اش چندان توجه نمی‌کنند و برای‌شان مهم نیست. اگر بتوانید با کسی از راه این سیستم ارتباط برقرار کنید، رابطه ی دوستانه ی خود را با او افزایش می‌دهید.

تاثیر حس‌ها در سیستم‌های بازنمودی

حس بصری

کسانی که از حس بصری خود بهره می گیرند، سریع حرف می زنند یا اکثرا افرادی با جثه لاغر می‌باشند و راست می‌ایستند. آن‌ها با تصویر سازی می‌اندیشند و اگر به آن‌ها عکس نشان دهید، بهتر مسائل را می‌فهمند.

حس لامسه

کسانی که به حس لامسه بها می‌دهند، در گفتار آهسته‌اند و با شکم تنفس عمیق می‌کشند. هنگام صحبت کردن نزدیک تر به دیگران می‌ایستند و دوست دارند به کسانی که دوست‌شان دارند، دست بزنند.

حس شنیداری

کسانی که در این دسته قرار می‌گیرند، از میانه ی سینه تنفس می‌کشند از راه شنیدن می‌آموزند و برای‌شان تکرار حرفی که شنیده‌اند، آسان است. اغلب صدای‌شان آهنگین است و از گفتگوی تلفنی لذت می‌برند و حواس‌شان زود از بابت سر و صدا پرت می‌شود.

چه امتیازی می دهید؟
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.