0
02188250686

چطور می‌توانیم یک احساس ارزشمندی در خودمان ایجاد کنیم

احساس ارزشمندی درونی دیدگاه و نظری است که با نسبت به خودمان داریم. به این معنا که چقدر به خودمان احترام می‌گذاریم و چطور مسائل مرتبط با خودمان را حل می‌کنیم. افرادی که احساس خود ارزشمندی را دارند می‌دانند چطور ارزش و احترام به خود بگذارند.

بسیاری از مردم بنا به دلایلی به ارزش‌های خود احترام نمی‌گذارند و خود را شایسته احترام نمی‌بینند و در نتیجه کسی که به خود نمی‌تواند احترام بگذارد توانایی احترام گذاشتن به عقاید و نظرات دیگران را ندارد. اینکه چطور بتوانیم احساس ارزشمندی نسبت به خودمان داشته باشیم موضوعی است که به آن با ذکر چند تکته اشاره خواهیم کرد.

انتظار تایید اطرافیان را نداشته باشید

جهان ما مانند آینه می‌باشد و آنچه را که فکر می‌کنیم و هستیم به ما نشان می‌دهد. اگر شما می‌خواهید در مقابل دنیا احساس بی‌ارزش بودن یا ناچیز بودن داشته باشید چیزی که از جهان هستی خواهید گرفت احترام و ارزشمندی نخواهد بود. ما به این علاقه داریم که اطرافیان بدانند که چه آدم مهم و تاثیرگذاری هستیم اما تا زمانی که خودتان نتوانید این حس را در وجودتان داشته باشید دیگران نیز نمی‌توانند. اگر توقع دریافت احساس ارزشمندی از سوی دیگران را دارید با چیزی فراتر از بی‌ارزش بودن از خود نشان دهید.

احساس ارزشمندی حسی درونی است

اینکه تصور داشته باشید حس ارزشمندی به شما در خارج از چیزی که هستید تعلق گیرد کاملا اشتباه است. اگر شما درک کنید که می‌توانید فردی با ارزشمند باشید زمانی است که به این باور رسیده‌اید ارزش‌ها در ابتدا از خودتان شروع می‌شود و بعد دیگران می‌توانند به آن بها دهند.

احساس قدرت
احساس ارزشمندی باعث قدرتمند شدن افراد می‌شود

لایق بهترین‌ها هستید

برای اینکه بدانیم احساس کامل خودارزشمندی را دارا هستیم یا خیر باید بدانیم چقدر به خود احترام می‌گذاریم و اینکه خودمان را لایق چیزهایی که هنوز به آن نرسیده‌ایم ‌می‌دانیم یا خیر. افرادی که خود را لایق بهترین چیزها نمی‌دانند در واقع احساس خود ارزشمندی نمی‌کنند. شما به اندازه‌ای که باید برای رسیدن به چیزهایی که می‌خواهید خوب هستید و اگر این حس را در خودتان ایجاد کنید که لیاقت آن را دارید می‌توانید به آن برسید. چرا شما نباید لایق خودرو یا تفریح خوب باشید؟

روابط عاشقانه ایجاد کنید

یک رابطه عاشقانه درست و صحیح در افزایش خودارزشمندی کمک خواهد کرد. شخص مقابل شما باید این توانایی را داشته باشد حس ارزشمند بودن‌تان را چه در زندگی مشترک و چه در زندگی شخصی به شما یادآوری کند. ایجاد یک رابطه عاشقانه به شما کمک می‌کند ابتدا خودتان را دوست داشته باشید و سپس حس عشق را در رابطه تجربه کنید. اکثر افرادی که حس خود ارزشمند بودن را ندارند علاقه‌ی بسیار کمی به خود دارند و نمی‌توانند در ایجاد یک رابطه یا حفظ آن موفق باشند.

مطالعه کنید: ایجاد یک رابطه موفق

میزان خود ارشمندی شما

در سال ۲۰۰۳ سه محقق به نام‌های Crocker, Luhtanen, Cooper بر روی ۳۵ نفر تحقیقاتی انجام داند و متوجه شدند که این افراد چند عامل را برای حس خود ارزشمندی مهم می‌دانند:

تایید شدن از طرف دیگران

همان‌طور که در مورد اول گفته شد این افراد به شدت نیازمند تایید اطرافیان برای انجام یا عدم انجام آن هستند که زندگی آن‌ها را در برگرفته است.

ظاهر

نوعی اعتماد به نفس در آن‌ها با ظاهرشان شکل می‌گیرد. باز هم این موضوع وابسته به نکته‌ی قبل می‌باشد که دیگران چه نگاهی به شخص دارند.

مدرک تحصیلی

مدرک تحصیلی داشتن یا نداشتن آن برای این افراد بسیار مهم بود. بسیاری از افراد تصور می‌کنند برای حفظ شان خود باید مدارج بالای آکادمیک را سپری کرده باشند.

تمام نکاتی که ذکر شد صرفا نتایجی را به دنبال دارد که ما خودمان را بیشتر دوست داشته باشیم و بتوانیم برای آنچه که هدف‌مان است مصمم‌تر شویم. شما از چه روش‌هایی برای دوست داشتن خودتان استفاده می‌کنید؟ نظر خود را زیر همین پست با ما درمیان بگذارید.

نوشته‌های تازه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *