لوگو ان اب پی استاد فرشید پاکذات
021-43000313

استراتژی چیست و چگونه یک استراتژی داشته باشیم؟

استراتژی

کلمه‌ی استراتژی را احتمالا در محیط کار یا تلویزیون و یا در معاملات زیاد شنیده‌اید و یا شاید یک اطلاعات کوتاهی درباره استراتژی دارید. به هر صورت در این مقاله به تعریف استراتژی و اینکه چگونه استراتژی داشته باشیم می‌پردازیم.

مایکل پورتر اقتصاددان اهل ایالات متحده در تعریف استراتژی می‌گوید:

استراتژی یعنی اینکه مشخص کنید چه کارهایی را باید و چه کارهایی را نباید انجام دهید.

استراتژی عملی است که مدیران برای دستیابی به یک یا چند هدف از سازمان انجام می‌دهند. یعنی اینکه مشخص می‌شود چه کاری را چگونه، در چه زمانی و توسط چه شخصی با چه روشی انجام شود. هدف از بیان استراتژی رسیدن به اهدافی است که شرکت یا مدیران تعیین کرده‌اند و داشتن استراتژی برای آن به درست انجام شدن آن کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

استراتژی چیست؟

هنری مینتزبرگ یکی از دانشمندان موفق در زمینه تجارت و مدیریت و استاد دانشگاه مک گیل در تعریف استراتژی می‌گوید: برنامه‌ای عملی است که برای رسیدن به یک هدف خاص طراحی شده‌است. یعنی اگر در یک شرایط برابر بخواهید با کسی رقابت کنید تنها چیزی که می‌تواند شما را به پیروزی برساند استراتژی شما است. مانند دو تیم فوتبال که استراتژی مربیان است که در برد تیم تاثیرگذار است. (البته به‌جز اشتباهات داوری!)

استراتژی چیست

هنری مینتزبرگ 5 کاربرد از استراتژی را توضیح می‌دهد که ما از آنها برای پیشبرد اهداف‌مان استفاده می‌کنیم. این 5 کاربرد عبارتند از:

  • برنامه
  • اقدام
  • الگو
  • موقعیت
  • دورنما

در ادامه به توضیح هر یک از موارد معرفی شده می‌پردازیم.

۱- برنامه‌ها در استراتژی

استراتژی را شاید بتوان به داشتن برنامه هم تشبیه کرد. در عموم شاید استراتژی این معنا را داشته باشد اما تنها این مورد نیست و می‌توان این گزینه را جز مهم‌ترین عوامل در داشتن یک استراتژی خوب دانست. داشتن برنامه به این معناست که افراد به خوبی و با منطق منظم و دقیقی استراتژی‌های خود را پیاده می‌کنند. رعایت کردن این مورد می‌تواند به خودی خود نیمی از کارهای شما را پیش بیاندازد.

مطالعه کنید: کار‌آفرینان موفق چه ویژگی‌هایی دارند؟

۲- اقدام برای پیشبرد استراتژی

زمانی که برای استراتژی خود برنامه‌ای مشخص تعیین می‌کنید، با مشکلاتی مواجه می‌شوید. مشکلاتی از قبیل چگونگی و شرح وظایف اجرای استراتژی، عواملی که از داخل و خارج بر استراتژی شما اثر می‌گذارند، فعالیت‌هایی که باید انجام شود و موضوعات مرتبط با عملکرد شما. تمامی این موارد نیازمند اقدام برای پیش‌بردن استراتژی شما می‌باشد که باید آنها را اجرا کنید.

۳- الگو

در این مورد سازمان تصمیم می‌گیرد که چه نوع برنامه‌ای برای آینده خود تدوین کند. در این برنامه با تحلیل‌ها و بررسی آمارهای مجموعه تدوین می‌باشد که در راس آنها مدیر مجموعه می‌باشد.

۴- موقعیت‌ها در استراتژی

هنری مینتزبرگ به این موضوع اشاره می‌کند که استراتژی شما در چه موقعیتی می‌خواهد اجرا شود؟ آیا استراتژی شما و آن چیزی که می‌خواهید انجام شود خارج از محیط سازمانی است یا داخل آن؟ سودی که برای شما می‌خواهد برآورد شود در داخل است یا خارج؟ همه‌ی این موارد موقعیت‌ها را در استراتژی مشخص می‌کند.

۵- داشتن دورنما

یکی از ویژگی‌های درست داشتن استراتژی داشتن دورنما در برنامه‌ریزی و تعیین اهداف است. این مورد مشخص می‌کند شما چه هدفی را برای خود مشخص کرده‌اید و استراتژی شما به چه مقصودی انجام می‌شود.

شما تا به حال در اجرای برنامه‌های خود استراتژی داشته‌اید؟ نظرات خودتان را با ما در این باره به اشتراک بگذارید.

مطالب دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *