خرید دوره «ثروت پیشرفته» با 51 درصد تخفیف به مدت محدود
0
02186035730

آیا ما انسان کاملی هستیم؟ چگونه می‌توانیم انسان کاملی باشیم؟

هرکسی برای اینکه بگوید انسان کامل کیست و چه ویژگی‌هایی دارد دلایلی را عنوان می‌کند که ممکن است برخی از آنها درست و برخی دیگر اشتباه باشند. اما برایان تریسی در کتاب «۱۴ اصل دستیابی به موفقیت» توضیح می‌دهد چگونه باید انسان کاملی باشیم.

اینکه شما تا چه حد انسان خوبی هستید بر حسب میزان همسوئی زندگی شما با والاترین ارزش‌های مد نظرتان سنجیده می‌شود. کمال، یک ارزش است مانند مداومت، شجاعت و پشتکار. حتی از اینها هم بیشتر است، کمال در حقیقت ارزشی است که سایر ارزش‌ها را ضمانت می‌نماید. کمال صفتی است که شما را در ارزش‌هایتان محصور کرده و شما را بر آن می‌دارد تا همسو با آنها زندگی نمایید.

اهمیت کمال

کمال، بنیان و اساس شخصیت شما را تشکیل می‌دهد و ارتقای شخصیت یکی از مهمترین فعالیت‌هایی است که می‌توانید در آن شرکت نمایید. تنها فردی که همسو با والاترین ارزش‌ها و فضیلت‌هایش زندگی می‌کند، در زندگی خویش از کمال واقعی برخوردار است، این شخص، استاندارهایش همواره ارتقاء می‌یابد.

انسان کامل
کمال، بنیان و اساس شخصیت شما را تشکیل می‌دهد

تشخیص سطح کمال

برای تشخیص سطح کمال خود تنها روی واکنش‌ها و عکس‌العمل‌های خود در قبال فراز و نشیب زندگی دقیق شوید. می‌توانید رفتارهای معمول روزانه‌ی خود را مشاهده کرده و در یابید که چه شخصیتی دارید.

نمود خارجی کمال والا، کار با کیفیت می‌باشد. فردی که کاملا با خود صادق است در تمام موقعیت‌های کاری هم بهترین عملکرد را داراست یا دست کم در پی آن است. این ارزش‌های شما هستند که تعیین کننده‌ی حقیقی شخصیت شما هستند. آن چه به آن پایبند هستید و آنچه به آن پایبند نیستید نوع شخصیتی که کسب کرده‌اید را برای خودتان و دیگران معین خواهد نمود. برای شناسایی سطح ارزش خود این سوالات را از خودتان کنید:

  • در قبال چه چیزهایی از خودگذشتگی می‌کنید؟
  • در برابر چه چیزهایی احساس مسئولیت می‌کنید؟
  • کدام ارزش ها برای شما محبوب‌تر به حساب می‌آیند؟
بیشتر بخوانید  چطور در برابر مشکلات زندگی تحت هیچ شرایطی تسلیم نشویم؟

برای هر سوال به دقت فکر نمایید و ۵ ارزش برای هر کدام به عنوان پاسخ مشخص کنید و آنها را اولویت‌بندی کنید. رده بندی ارزش‌هایتان یکی از بهترین و سریع‌ترین روش‌های تعریف شخصیت شما می‌باشد.

قدم اول تعیین ۵ ارزش مهم خود در زندگی است. سپس هر کدام از ارزش‌ها را برای خود شرح دهید. ارزشی که با یک تعریف ترکیب شده باشد، به یک اصل سازمان دهنده تبدیل می‌شود که ابزار و استانداردی است که به شما می‌فهماند که تا چه حد به اعتقادات و باورهای خود پایبند هستید.

برای تقویت یکپارچگی و شخصیت خودتان، مطالعه‌ی سرگذشت زنان و مردان بزرگ است. سرگذشت افرادی را مطالعه کنید که جاذبه‌ی شخصیت آنها دنیای اطرافشان را دگرگون کرد. همین‌طور که مطالعه می‌کنید با خود بیندیشید اگر این افراد با مشکلاتی که شما با آنها سروکار دارید مواجه می‌شدند چه عکس‌العملی داشتند؟

ناپلئون هیل، با مطالعه شخصیت‌های بزرگ تاریخ، یک گروه مشاور خصوصی برای خود در ذهنش خلق می‌کرد. او افرادی چون ناپلئون، لینکن، حضرت مسیح و الکساندر کبیر را برای کادر مشاوره‌ی خود برگزید. هرگاه می‌خواست تصمیم مهمی بگیرد خود را در آرامش عمیقی فرو می‌برد و سپس خیال می‌کرد که اعضای شورای مشاورانش دور تا دور یک میز بزرگ در برابر وی نشسته‌اند. سپس از آنها می‌پرسید که چگونه می‌توان با فلان موقعیت خاص به صورت کاملا کارآمد کنار آمد؟ این تنها یک نمونه مطالعه شخصیت بزرگ بود و شما هم می‌توانید بنا برارزش‌های خود، افراد مناسب را انتخاب کنید.

ناپلئون هیل
ناپلئون هیل یکی از نویسنده‌های بزرگ آمریکایی

ما می‌دانیم که اگر کسی احساس خاصی داشته باشد، به شیوه‌ای همسو با احساس خود عمل خواهد نمود و بالعکس، یعنی شما می‌توانید از عمل به احساس برسید. بنابراین شما می‌توانید به طور کاملا هوشیارانه و دقیق مانند کسی عمل کنید که آرزو دارید مثل او شوید، و به این ترتیب به یک انسان ممتاز تبدیل شوید.

بیشتر بخوانید  اهمیت برقراری ارتباط موثر و داشتن تفاهم با دیگران

اعمال شما حقیقت شما را شکل خواهند داد. شخصیتی را به وجود خواهید آورد که همسو با والاترین آرزوهایتان است. هر چه بیشتر در جهت ناب‌ترین ارزش‌هایتان قدم بردارید، سخن بگویید و رفتار نمایید، بیش‌تر خود را دوست خواهید داشت و احساس بهتری نسبت به خود خواهید داشت. تصویر ذهنی شما از خودتان ارتقاء خواهد یافت و سطح خود پندارتان بالاتر خواهد رفت. خود را قوی‌تر، جسورتر، و در مواجهه با چالش‌ها توانمند‌تر خواهید یافت. عملکرد یکپارچه و تمام عیار در سه زمینه ی عمده زیر از زندگیتان از اهمیت بالائی برخوردار است.

اهمیت خانواده

اولین زمینه به روابط شما با دوستان و خانواده تان و در کل افراد نزدیکتان مربوط می‌شود. اگر در زمینه ای از روابط خود مشکل دارید در صدد کسب احساس رضایت باشید به این ترتیب که سعی کنید مشکل را مطرح و رفع نمائید شما باید روابط مشکل ساز خود را خنثی نموده از زندگیتان حذف نمائید.

اهمیت خانواده

نگرش شما

دومین زمینه یکپارچگی و کمال به نگرش و رفتار شما در قبال پول مربوط می‌شود. اهمالگری در قبال پول خسارت‌هایی در زندگی مالی شما به وجود می آورد. لازم است با در نظر گرفتن تعهدات مالی خود به وعده‌هایتان عمل نمایید.
سومین زمینه ی یکپارچگی و کمال به تعهدات شما با سایرین، به خصوص در زمینه‌ی تجارت و فعالیت‌های کاری مربوط می شود. آدمی باشید که در تمام شرایط کاملا قابل اعتماد باشد.
کمال شما درمیزان اشتیاق شما به ارزش‌هایی که برایتان مهم هستند، نمود می‌یابد. هر عملی که با یکپارچگی و کمال همراه باشد شخصیت شما را اندکی قوت خواهد بخشید. و ارتقای کیفیت و قدرت شخصیت شما، سایر بخش‌های زندگیتان را نیز ارتقاء خواهد داد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *