0
02143000313

آیا می‌دانید برای لذت بردن از زندگی به چه چیزهایی نیاز دارید؟

برای لذت بردن از زندگی چی لازم دارید؟ پول؟ چقدر پول؟ فرض کنید ما بخوایم ۱۰۰ میلیون تومن پول به شما بدیم. آیا از این به بعد از زندگی‌تون لذت می‌برید؟ شاید بگید نه! با ۱ میلیارد چطور؟ با ۱۰ میلیارد می‌تونید از زندگی‌تون لذت ببرید؟ احتمالا خیلی‌ها جواب‌شون مثبته.

اما حقیقت اینه که اگه نتونید با ۱ میلیون تومن از زندگی لذت ببرید، با ۱۰‌ها میلیارد تومن هم نمی‌تونید لذت بردن از زندگی رو تجربه کنید. حتی می‌خوایم بهتون بگیم اگه نتونید بدون داشتن پول از زندگی لذت ببرید، با ۱۰ها میلیارد هم نمی‌تونید طعم لذت بردن از زندگی رو بچشید.

شاید بگید داریم شعار میدیم. اما این حقیقت داره. اگه به این موضوع باور ندارید ادامه این نوشته رو بخونید تا باور کنید که باید بتونید بدون پول از زندگی لذت ببرید. اگر هم این حرف‌ها رو قبول دارید، این نوشته رو بخونید تا متوجه بشید برای لذت بردن از زندگی به چه چیزهایی نیاز دارید!

آیا لذت بردن از زندگی را بلدید؟

آیا لذت بردن از زندگی را بلدید؟
فکر می‌کنید لذت بردن از زندگی واقعا به پول گره خورده؟

اجازه بدید از بحث پول و اینکه با چقدر پول می‌تونید از زندگی لذت ببرید خارج بشیم. با یک مثال بحث رو ادامه می‌دیم. فرض کنید از شما بپرسیم: «فردا می‌خواید چیکار کنید؟» مثلا ممکنه بگید: «خب فردا میرم سر کار». حالا اگه بهتون بگیم: «نه منظورمون این نیست. منظورمون اینه که فردا دقیقا می‌خوای چیکار کنی؟ اگه ۱ ساعت وقت آزاد داشته باشی چطوری می‌خوای ازش لذت ببری؟»

جواب شما به این سوال چیه؟ فکر می‌کنید برای ۱ ساعت لذت بردن از زندگی بین ساعت کاری نیاز به پول دارید؟ حتی اگه جواب‌تون مثبت باشه (که البته کمی عجیب هست)، باز هم به پول زیادی نیاز ندارید. اصلا فرض کنید اون مبلغ رو دارید، حالا چطوری می‌خواید از زندگی لذت ببرید؟

خیلی از آدم‌ها وقتی به این نقطه می‌رسند تازه تو فکر فرو میرن. تازه به این فکر می‌کنن که خب حالا اگه پول داشته باشیم چیکار می‌خوام بکنم؟ میدونید دلیل این اتفاق چیه؟ اکثر مردم تصور می‌کنند که برای لذت بردن از زندگی به پول نیاز دارند. اما همونطور که می‌بینید ظاهرا برای لذت بردن از زندگی به چیزی غیر از پول نیاز دارید. شاید پول در خیلی از موارد لازم باشه، اما کافی نیست. چیزی که بهش نیاز دارید تا بتونید از زندگی لذت ببرید، قدرت تصمیم‌گیری هست.

قدرت تصمیم‌گیری چرا و چطور باعث لذت بردن از زندگی می‌شود؟

برای اینکه متوجه بشیم قدرت تصمیم‌گیری چطور روی لذت بردن ما از زندگی اثر میذاره یک مثال می‌زنیم. تصور کنید رفتید رستوران. حالا می‌خواید از منو غذا انتخاب کنید. چطور انتخاب می‌کنید؟ بعضی‌ها به قول معروف همون همیشگی رو سفارش میدن. یعنی اصلا تصمیمی خاصی نمی‌گیرن. این افراد خودشون رو از لذت‌های جدید محروم می‌کنن.

یک عده دیگه چند بار منو غذا رو بالا و پایین می‌کنن. اسم غذاها رو نگاه می‌کنن. قیمت‌ها رو می‌بینند. با خودشون فکر می‌کنن این غذا با چی درست شده؟ احتمالا اگه همراهی داشته باشند، ازش می‌پرسند تو کدوم غذا رو خوردی؟ این غذا چطوریه؟ و… یعنی مدام به دنبال بدست آوردن اطلاعات بیشتر هستند تا بتونند تصمیم‌گیری کنند.

تصمیم‌گیری برای این افراد اغلب با رنج همراه هست. خیلی اوقات بعد از خوردن غذا تازه از اینکه سنگین شدن یا این غذا برای سلامتی‌شون خوب نبوده یا موارد دیگه گلایه و شکایت دارند. فکر می‌کنید دلیلش چیه؟ این افراد به جای اینکه بیشتر به اثر تصمیمی که گرفتند فکر کنند، خودشون رو درگیر جمع‌آوری اطلاعات می‌کنن.

چطور با تصمیم‌گیری‌های خود از زندگی لذت ببریم؟

به جای تمرکز روی جمع آوری اطلاعات، بهتره روی نتایج تصمیمات خودتون تمرکز کنید. به احساس و وضعیت خودتون بعد از انجام اون تصمیم فکر کنید و ببینید با انجام اون کار می‌تونید لذت ببرید؟ برای اینکار به ترتیب زیر عمل کنید:

  1. به هر تصمیمی که می‌خواید بگیرید فکر کنید. خودتون رو در حال انجام دادن اون کار ببینید. اگه می‌خواید بدونید اون تصمیم خوب هست یا نه باید بتونید یک تصویر ذهنی با جزییات زیاد داشته باشید. برای اینکه در این کار موفق باشید، این مقاله رو مطالعه کنید: «مدالیته و ساب مدالیته چیست؟ و چگونه درک ما از جهان هستی را می‌سازند؟». بحث ساب مدالیته‌ها بهتون کمک می‌کنه تصویر واقعی‌تری در ذهن‌تون بسازید.
  2. تاثیر نتایج مختلف هر تصمیم رو تصور کنید.
  3. در ذهن خودتون یک فیلم از آینده به نمایش دربیارید و تمام اثرات هر تصمیم در کل زندگی‌تون رو مشاهده کنید.
  4. حالا از بین تصمیمات مختلف، تصمیمی که بهترین احساس رو برای شما ایجاد می‌کنه انتخاب کنید.
  5. اگه این تصمیم اثرات منفی هم داره، بررسی کنید با اثرات منفی اون تصمیم می‌خواید چیکار کنید؟

برای اینکه به خوبی از این روش نتیجه بگیرید باید تمرین کنید. مطمئن باشید به زودی می‌تونید تصاویر روشنی از نتیجه تصمیمات خودتون ببینید و خیلی راحت متوجه بشید انجام کدوم کار باعث لذت بردن از زندگی میشه. فراموش نکنید، لذت بردن از زندگی یه فرایند ذهنی هست. شما می‌تونید تصمیماتی بگیرید که باعث بشه از زندگی لذت ببرید یا رنج بکشید. پس بدون پول هم می‌تونید در مسیر لذت بردن از زندگی قرار بگیرید.

حالا که این روش رو یادگرفتید، زمان رو از دست ندید، این روش رو حتما در ۲۴ ساعت آینده امتحان کنید. چیزی رو که یاد گرفتید هر چه سریع‌تر امتحان کنید. تا نتیجه اون رو در زندگی خودتون تجربه احساس کنید.

گروه آموزشی پژوهشی فرشید پاکذات

چه امتیازی می دهید؟
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.