0
02143000313

هیپنوتیزم در افراد تفکیک کننده

همانطور که در مقاله خیال پردازی و ارتباط آن با هیپنوتیزم چیست؟  توضیح دادیم در بین گروه هایی که نسبت به دیگر افراد راحت تر هیپنوتیزم می شوند، دو گروه بالاتر از همه قرار می گیرند. گروه اول خیال پردازان و گروه دیگر را افراد تفکیک کننده نامگذاری کردیم. حال در این مطلب قصد داریم به گروه تفکیک کنندگان بپردازیم. شاید شما نیز جزء این گروه باشید.

تفکیک کنندگان دارای ویژگی های مشترک زیر هستند؟

بسیاری از این افراد سابقه کودک آزاری را گزارش کردند. اگرچه برخی از آنها به خوبی آن خاطره را به یاد می‌آوردند، اما تعدادی دیگر، از زبان اطرافیان خود این موضوع را متوجه شده بودند که مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند. سایر آنها که مورد آزار قرار نگرفته‌اند، آسیب‌های دوران کودکی مانند شرایط پزشکی طولانی‌مدت و دردناک را متحمل شده‌اند و یا قبل از 10 سالگی مرگ والدین خود را تجربه کرده‌اند.

فرار از تفکر منفی

برخی از تفکیک کنندگان عنوان می‌کنند که آنها توانایی “تفکر نکردن” در مورد چیزهای ناخوشایند را توسعه داده اند، مهارتی که  در طول رشد آنها به طور مکرر و ناخودآگاه از آن استفاده می کنند. به نظر می رسد آنها این توانایی را برای مقابله برای کاهش درد و دشواری زندگی سالهای اولیه خود پرورش می دهند.

در حالی که خیال پردازان برای رویاها، فیلم ها و داستان هایی که تخیل آنها را تسخیر کرده اند، یادآوری عالی دارند، افراد تفکیک کننده معمولاً قادر به یادآوری آنها نیستند. وقتی معلم یا رئیسی به طور غیرمنتظره با آنها تماس می‌گیرد، اغلب مبهوت می شوند و می گویند که ذهنشان «جایی دیگر» بوده است، اگرچه نمی توانند بگویند کجا.

حذف خاطرات بد

تلقین و تغییرات فیزیکی در افراد تفکیک کننده

آنها به شدت جذب کتاب ها و فیلم ها می‌شوند و زمان را از دست می‌دهند، اما خاطره آنها از داستانها  مبهم است. تفکیک کنندگان نیز تا حدودی مانند خیال پردازان گزارش می دهند که تصاویر در زندگی روزمره آنها می توانند احساسات فیزیکی ایجاد کنند. با این حال، اکثر این احساسات منفی هستند.

یکی از افراد مورد آزمایش در تحقیق من بعد از اینکه به او تلقین که یک درخت انگور پیچک سمی است، دچار جوش شد. برخی از تفکیک کننده ها از تماشای اخبار تلویزیون اجتناب می کنند زیرا دیدن مجروح شدن دیگران برای آنها بسیار دردناک است.

فراموشی حالت خلسه

مانند خیال پردازان، تفکیک کننده ها به یاد نمی‌آورند که به وضوح هیپنوتیزم شده اند. به عنوان مثال، وقتی از یکی از تفکیک کننده‌ها پرسیده شد که آیا تا به حال هیپنوتیزم شده است یا خیر. او پاسخ داد «شاید» و توصیف کرد که با دوستش یک برنامه پلیسی را در تلویزیون تماشا کرده است که در آن یک کارآگاه در حال هیپنوتیزم کردن یک شاهد بود. او ساعتش را تکان داد و به شاهد گفت که بخوابد. فرد تفکیک کننده هیچ چیز دیگری از نمایش را به یاد نمی‌آورد تا اینکه 20 دقیقه بعد در صحنه‌ای که در آن کارآگاه شاهد خود را بیدار می‌کرد، از خواب بیدار شد.

تفکیک کننده ها از تجربیات جنسی مشابهی که همتایان خیال پرداز خود گزارش می دهند، برخوردار نیستند و در واقع، آنها اغلب با تخیلات جنسی خفیف هم آشفته می شوند.

افراد تفکیک کننده تحقیق من همیشه فراموشی بعد از هیپنوتیزم داشتند که من آن را در خلسه هایشان پیشنهاد می کردم. برخی حتی زمانی که پیشنهاد نشده بود فاقد یادآوری بودند. تفکیک کننده ها بعد از هیپنوتیزم ظاهراً نگران بودند و می‌پرسیدند چه اتفاقی افتاده است و همانطور که برای رفتن به خلسه نیاز به یک زمان طولانی دارند، کمی هم زمان می‌برد تا از آن خارج شوند.

پاک کردن خاطرات بد با هیپنوتیزم

شما در کدام گروه قرار می گیرید؟

اگر خود را یک خیال پرداز می‌دانید، تنها نیستید: خیال پردازان تقریباً دو برابر افراد تفکیک کننده ها هستند. با این حال، تفکیک کننده‌ها در جمعیت بالینی بیشتر هستند، زیرا احتمال مشکلات روان‌شناختی آن‌ها بیشتر از خیال‌پردازان است.

اما خبر خوب برای تفکیک کننده ها این است که نه تنها احتمال اینکه به حالت خلسه بروید، بیشتر است، بلکه بیشتر از آن سود خواهید برد.

حتي اگر هيچ يك از این دو گروه نيستید، نگران نباشید : حدود 95٪ از همه افراد مختلف قابل هيپنوتيزم هستند. شما می‌توانید برای از بین بردن استرس، جلوگیری از سردرد یا ترک عادت بد استفاده کنید، هیپنوتیزم ابزاری برای سلامتی بیشتر است.

اینکه چقدر خوب کار می‌کند بستگی به شما دارد. هیپنوتیزم در جراحی نه تنها درد و اضطراب بیماران را کاهش می‌دهد، بلکه زمان جراحی را کوتاه می کند و عوارض ناشی از عمل را کاهش می‌دهد. البته توصیه می‌کنیم مقاله درمان اضطراب را مطالعه کنید.

سرطان

در بسیاری از بیماران سرطانی نه تنها پس از شیمی درمانی، بلکه قبل از آن دچار تهوع و استفراغ می‌شوند. در مطالعه‌ای بر روی 16 نفر دارای علائم بیماری، هیپنوتیزم باعث کاهش علائم پیش از شیمی‌درمانی در همه آنها شد.

سیستم ایمنی بدن

به نظر می رسد هیپنوتیزم به طور قابل توجهی فعالیت سلول های B وT  (هر دو سلول مسئول ایمنی بدن هستند) را در افراد بسیار قابل هیپنوتیزم افزایش می دهد. (مجله آمریکایی هیپنوتیزم بالینی، 1995)

سیگار کشیدن

 از تقریباً 3000 سیگاری که برای ترک این عادت در جلسه گروهی هیپنوتیزم انجمن ریه آمریکا شرکت کردند، 22 درصد تا یک ماه پس از آن سیگار نکشیده اند. (مجله بین المللی هیپنوتیزم بالینی و تجربی، 2000)

اختلال کمبود توجه (ADD)

تحقیقات نشان می دهد که هیپنوتیزم به اندازه ریتالین در درمان ADD در کودکان موثر است. (ارائه شده در نشست انجمن روانشناسی آمریکا، 1999)

برای اطلاعات بیشتر در مورد درمان اختلال کمبود توجه مقاله آیا هیپنوتیزم می تواند به درمان اختلال کم‌توجّهی – بیش‌فعالی کمک کند؟  را مطالعه کنید.

 کاهش درد

 در 169 بیمار، خود هیپنوتیزم تا حد زیادی در کاهش سردرد تنشی مزمن موفق بود. (مجله بین المللی هیپنوتیزم تجربی بالینی، 2000)

دیدگاه کاربران
  • محمدرضا فرج زاده آلان 6 دی 1400

    خیر اما می تواند به درمان اختلال پول شماری خاتمه دهد.
    اختلال کسب سود و اختلال خرید و فروش کالا یا خدمات.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *