0
02186035730

چرا ثروت باد آورده را باد می‌برد؟ آیا این ضرب المثل درست است؟

شنیدید میگن ثروت باد آورده را باد می‌برد؟ واقعا اینطوریه؟ یعنی هیچ کسی نیست که ثروت باد آورده بدست آورده باشه و از دست نداده باشه؟ امروز توضیح می‌دیم چرا میگن ثروت باد آورده را باد می‌برد؟ بنابراین با خوندن این نوشته متوجه درستی یا غلط بودن این ضرب المثل و دلیلش می‌شید.

آیا ثروتمندان با ثروت باد آورده پولدار شده‌اند؟

جواب خیلی‌ها به این سوال مثبت هست. خیلی‌ها هستند که فکر می‌کنند برای ثروتمند شدن باید شانس آورد یا بدون زحمت، مثلا با راه‌های میان‌بر مثل کلاهبرداری و رانت خواری و رابطه بازی میشه ثروتمند شد. اما مگه ثروتمند شدن فقط بدست آوردن پوله؟ اگه شما یک شبه پول زیادی بدست بیاری و چند ماه بعد بیش‌تر اون پول یا تمامش رو از دست داده باشید چی؟

آیا ثروتمندان با ثروت باد آورده پولدار شده‌اند؟
ثروتمندان جهان با پول باد آورده ثروتمند نشده‌اند

پس پیشنهاد می‌کنیم کمی دقیق‌تر به ثروتمندان و زندگی ثروتمندان نگاه کنید. اگه لیست ۱۰ ثروتمند اول جهان رو ببینید، متوجه می‌شید هیچ کدوم از اون‌ها ثروت‌شون رو از پدرشون به ارث نبردند. هیچ کدوم از اون‌ها ثروت‌شون رو از طریق شرکت در قرعه کشی بدست نیاوردن. هیچ کدوم از اون‌ها بدون زحمت و یک شبه به ثروت نرسیدند.

شاید بگید وضعیت ایران با کشورهای دیگه‌ی دنیا فرق داره. می‌تونید با چند نفر ثروتمند شهر خودتون صحبت کنید و ازشون بپرسید از کجا شروع کردند. اکثر این افراد حتی در شروع کار صاحب یک مغازه هم نبودند. اغلب از شرایط مالی خیلی بد، کار خودشون رو شورع کردند و به جایگاهی که الان دارند رسیدند.

اگه زندگی کسانی که ثروتمند شدند و تونستند ثروتمند بمونند رو بررسی کنید، به این نتیجه می‌رسید که خلق ثروت واقعا راه و روش‌های خاص خودش رو داره. برای آشنایی با این راه و روش‌ها می‌تونید این مقاله رو مطالعه کنید: «چطور مثل افراد ثروتمند بدون کار کردن پول پارو کنیم؟ (راز موفقیت افراد ثروتمند)».

بیشتر بخوانید  هر که بامش بیش برفش بیش‌تر: تاثیر ضرب المثل‌ها در زندگی ما

عاقبت کسانی که پول بادآورده بدست می‌آورند چه می‌شود؟

عاقبت کسانی که ثروت بادآورده بدست می‌آورند چه می‌شود؟
اکثر افرادی که پول بادآورده بدست آوردند خیلی سریع اون رو از دست دادند

اکثر ما فقط تا اینجای قضیه رو می‌بینیم که کسی تو قرعه‌کشی یا به طور شانسی یا از هر راه دیگه‌ای بدون زحمت و سریع پولدار میشه. بعد نتیجه می‌گیریم که تنها راه ثروتمند شدن همین راه‌ها هست. اما دیگه نمی‌بینیم زندگی این افراد چطور ادامه پیدا می‌کنه!

تحقیقاتی روی زندگی اشخاصی که در لاتاری (قرعه‌کشی) پول‌های زیادی بدست آوردند انجام شده. این تحقیقات نشون میده تمام این افراد تا ۵ سال بعد، تقریبا تمام پولی رو که بدست آوردند از دست میدن. زندگی این افراد بعد اینکه ثروت باد آورده رو از دست دادند به مراتب بدتر از زمانی شده که هنوز در قرعه‌کشی برنده نشده بودند.

نکته‌ی مهمی که از نتیجه‌ی این تحقیقات میشه متوجه شد اینه که بدست آوردن ثروت یک داستان هست و حفظ ثروت یک داستان دیگه. افرادی که ثروت باد آورده بدست میارن، توانایی حفظ ثروت رو ندارند. به همین خاطر دیر یا زود، ثروت باد آورده رو از دست میدن.

برای اینکه با قواعد حفظ ثروت و مدیریت پول آشنا بشید، می‌تونید این مقاله رو مطالعه کنید: «چطور با مدیریت پول از انسانی فقیر تبدیل به آدم پولداری شویم؟».

چرا خیلی از مردم تصور می‌کنند اکثر افراد ثروتمند، ثروت باد آورده دارند؟

چرا خیلی از مردم تصور می‌کنند اکثر افراد ثروتمند، ثروت باد آورده دارند؟
مردم چیزی رو که بهش باور دارند برجسته‌تر می‌بینند

با وجود اینکه زندگینامه خیلی از افراد ثروتمند در دسترس هست و مطالب زیادی درباره اینکه ثروتمندان چطور به ثروت رسیدند در اینترنت منتشر شده، چرا باز هم عده‌ی زیادی از مردم فکر می‌کنند خیلی از ثروتمندان بدون زحمت و شانسی به ثروت رسیدند؟

بیشتر بخوانید  استراتژی چیست و چگونه یک استراتژی داشته باشیم؟

دلیل این نگاه به باورهای ما برمی‌گرده. وقتی ما باور داشته باشیم که امروز روز بدی هست، همه اتفاقات خوب رو نادیده می‌گیریم و همه اتفاقات برامون پررنگ میشن. در این مورد هم همین اتفاق برامون میوفته. وقتی باور داریم ثروتمندان، ثروت بادآورده دارند، اگه کسی رو ببینیم که به ثروت بادآورده‌ای رسیده، بدون توجه به اینکه آینده‌ی زندگیش چی میشه، میگیم همه همینطوری ثروتمند شدند.

وقتی که باور داشته باشیم همه ثروتمندان از راه زد و بند ثروتمند شدند، به محض اینکه خبر یک اختلاس رو بخونیم، می‌گیم تمام کسانی که ثروتمند هستند از همین راه ثروتمند شدند. به همین خاطر هست که وقتی یک ماشین مدل بالا و گرون تو خیابون می‌بینیم، با خودمون یا حتی با صدای بلند می‌گیم: «صاحب این ماشین هم حتما اختلاس کرده».

همین باورها هست که مانع رسیدن خود ما به ثروت میشه. پیشنهاد می‌کنم در این رابطه حتما این مقاله رو مطالعه کنید: «مقصر وضعیت بد اقتصادی ایران کیست؟ نفت؟ مسئولین؟ یا…؟».

دوستان، اگه زندگی افراد موفق و ثروتمند رو نگاه کنید، متوجه می‌شید هیچ ثروتمندی نبوده که بدون زحمت و یک شبه به ثروت رسیده باشه. هیچ ثروت باد آورده‌ای هم نیست که باد اون رو نبرده باشه. پس برای ثروتمند شدن بهتره راه‌های رسیدن به ثروت رو یاد بگیریم و با تکیه به توان و تلاش خودمون، ثروتمند بشیم و در آرزوی ثروت باد آورده نباشیم.

گروه آموزشی پژوهشی فرشید پاکذات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *