0
02186035730

انتقال محتوا و نکات ان ال پی برای انجام بهتر این کار

ما روزانه دائما در حال انتقال محتوا به اشخاص دیگر هستیم. آن شخص می‌تواند شاگرد کلاس ما باشد یا یکی از اعضای خانواده ما. اگر انتقال محتوا به درستی انجام نشود باعث ایجاد سوتفاهم‌ها یا به اهداف نرسیدن ما باشد.

شما به عنوان یک مدرس باید شیوه‌ی تدریسی که دارید بر اساس دیدگاه کلی و جامع موقعیت‌های آموزش باشد و این فرصت وجود ندارد که دیدگاه‌های شخصی خود را به شنوندگان بگویید و به این دلیل که فرصت نداریم زمان خاصی را برای هر کدام از شنوندگان بگذاریم باید توانایی آن را داشته باشیم با توجه کانال‌های ترجیحی و شناسایی آنها بهتر مطالب را انتقال دهیم.

مطالعه کنید: کانال‌های ترجیحی چیست

انتقال محتوا و کانال‌های ترجیحی

همه ما دارای پنج حس، دیداری، شنیداری، لامسه، بویایی و چشایی و سه گیرنده بینایی، شنوایی و لامسه گیرنده‌های اصلی هستیم. درون این سه طبقه، تعداد مختلفی گیرنده برای دریافت و سپس پردازش اطلاعات داریم.
حس‌های چشایی و بویایی در درون طبقه لامسه‌ای و حس‌های بدنی جای می‌گیرند. هر کدام از ما برای دریافت و پردازش اطلاعات از یک روش ترجیحی مناسب برخورد داریم، یعنی یک روش غالب در هر یک از ما وجود دارد.

برای پردازش اطلاعات کانال‌های ترجیحی مناسبی داریم

فرآیندهای ارتباطی متفاوت انسان‌ها

استفاده از ان ال پی در انتقال محتوا به این بستگی دارد که بپذیرید انسان‌ها برای دریافت و پردازش پیام دریافتی از سه گیرنده اصلی خود استفاده می‌کنند. برای مثال اگر بتوانید سیستم ترجیحی افراد به به‌طور دقیق تشخیص دهید این توانایی را خواهید داشت تا زبان‌تان متناسب با یادگیری او تنظیم نمایید. افرادی که از قدرت ارتباطی بسیار قوی برخوردارند، تمایل به استفاده از ۳ روش با تمرکز بیشتر به یکی از این روش ها به عنوان روش برتر دارند. آنها همچنین در استفاده هر کدام از روش‌ها بر حسب موقعیت، انعطاف پذیری از خود نشان می‌دهند تا بتوانند ارتباط خود را با شخص دیگر بهتر منعکس کنند.

بیشتر بخوانید  راه رسیدن به آرامش درونی و انجام تمرینات آن

ریچارد بندلر و جان گریندر (بنیان‌گذاران ان ال پی) طی تحقیقاتی که بر روی افراد با مهارت بالا در ارتباطات انجام دادند متوجه شدند این افراد از هر سه سیستم گیرنده‌ای به تناسب پیام دریافتی استفاده می‌کردند که تاثیر مستقیم بر نحوه ارتباطات آنها گذاشته است.

استفاده از سیستم‌های مخابره‌ای مختلف

دانیل گولمن نویسنده معروف آمریکایی می‌گوید:

مردم به وسیله‌ی عادت و مخصوصا تحت فشار قرار گرفتن، شیوه‌ی خاصی را برای جمع آوری اطلاعات درباره‌ی جهان، سازماندهی اطلاعات و بیان آنها یاد می‌گیرند.

 دانیل گولمن
دانیل گولمن

بسیاری از مردم از روش یا روش‌های ترجیحی مورد استفاده خود آگاهی ندارند. زیرا سیستم‌های ارتباطی ناخودآگاه هستند. همان‌طور که یک فرد پیام دهنده-آموزش دهنده بر حسب عوامل ارتباطی خود را تغییر می‌دهد ما هم نیاز داریم ضمن آگاهی از سه نظام مختلف ترجیحی با به‌کارگیری آنها اجازه ندهیم گروه خاصی حداکثر عوامل ارتباطی ما را تشکیل دهند. بنابراین برای شناسایی کانال‌های ترجیحی آنها باید از کلماتی که بکار می‌برند استفاده کنیم. برای مثال:

  • یک فرد دیداری از چنین جمله‌ای یا مشابه آن استفاده می‌کند: حتی نمی‌توانم تصورش را بکنم! خوب به نظر می‌رسد.
  • یک شخص شنیداری از چنین جمله‌ای استفاده می‌کند: آهنگ خوبی دارد.
  • شخصی که مکالمه‌ی درونی دارد می‌گوید: فکر می‌کنم ایده‌ی خوبی باشد.
  • یک فرد با ویژگی حسی می‌گوید: برای من سنگین است.
  • یک فرد چشایی می‌گوید: هضم این موضوع برای من مشکل است.

تاثیر ان‌ال‌پی بر روی انتقال محتوا

برای چیره شدن بر موانع ارتباط ابتدا باید شیوه ی ارتباطی را تشخیص داد و سپس با تغییر دادن زبان ارتباط مورد لزوم به شیوه‌ی گیرنده به او پاسخ داد و ارتباط برقرار کرد. در اینجاست که ان ال پی به‌طور موفقیت‌آمیز می‌تواند در فروش، تجارت و مشاوره مورد استفاده قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید  مدیریت استرس با ان‌ال‌پی

فروشندگان دریافته‌اند که می‌توانند با تغییر دادن زبان بدن و کلام خود بر اساس واکنش‌های حواس پنجگانه همدلی لازم را با او انجام داده و نیازهای او را بفهمند. ما می‌توانیم بیاموزیم از هر سه روش ارتباطی اصلی استفاده کنیم ولی باید متوجه و مراقب باشیم و سعی کنیم تا با افراد مختلف بر اساس نظام ترجیحی هر کدام از آنها ارتباط برقرار کنیم و نه فقط با روش ترجیحی خودمان.

نوشته‌های تازه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *