0
02143000313

کار عار نیست! آیا واقعا به این جمله اعتقاد دارید؟

به نظرتون کار عار نیست؟ میگید نه؟ به سوال بعدی فکر کنید تا ذهن‌تون درگیر بشه! خود شما حاضرید هر کاری رو انجام بدید؟ البته منظور کاریه که در محدوده اخلاق و قانون قرار داشته باشه. واقعا اگه اعتقاد دارید کار عار نیست حاضرید هر کاری رو انجام بدید؟

احتمالا اکثر مردم جواب‌شون منفی هست. پس چرا وقتی خودمون حاضر نیستیم هر کاری رو بکنیم، می‌گیم کار عار نیست؟ منطق اکثر افراد قبول داره که کار عار نیست، اما واقعا به این جمله باور ندارند.

کار عار نیست دقیقا یعنی چه؟

اصلا وقتی می‌گیم کار عار نیست منظورمون دقیقا چیه؟ منظور از این اصطلاح اینه که ما حاضر باشیم هر کاری رو برای بدست آوردن پول انجام بدیم. باز هم تاکید می‌کنیم، هر کاری که در محدوده اخلاق و قانون قرار داشته باشه. حالا واقعا فکر می‌کنید کار برای شما عار نیست؟

یکی از دلایلی که خیلی‌ها نمی‌تونند در زندگی‌شون به ثروت و زندگی مورد علاقه‌اشون برسند اینه که هر چند در کلام قبول دارند که کار عار نیست اما در عمل باورشون چیز دیگه‌ای هست و حاضر نیستند هر کاری رو انجام بدن. چه چیزهایی جلوی ما رو می‌گیره و باعث میشه حاضر نباشیم هر کاری رو انجام بدیم؟ شاید هر کسی دلایل مختلفی بیاره. اما احتمالا مهم‌ترین و پرتکرارترین دلایل، مواردی هستند که در ادامه توضیح میدیم.

نظر مردم باعث میشه هر کاری رو انجام ندیم

نظر مردم باعث میشه هر کاری رو انجام ندیم
از دید خیلی‌ها کاری که انجام میدیم شخصیت ما رو تعریف میکنه

برای خیلی از آدم‌ها نظر مردم خیلی مهمه. نظر مردم مسیر زندگی خیلی از آدم‌ها رو تحت تاثیر قرار میده. در واقع خیلی‌ها بیشترین انرژی‌شون رو در زندگی صرف این می‌کنند که دیگران قضاوت بدی درباره‌اشون نداشته باشن. البته حساسیت همه نسبت به قضاوت دیگران در یک حد و اندازه نیست.

اما یکی از عواملی که باعث میشه از زندگی لذت ببریم و احساس خوشبختی بکنیم، اهمیت ندادن به قضاوت و نظر مردم هست. پروفسور میهالی چیک سنت ۳۰ سال از عمر خودش رو صرف تحقیق درباره عواملی کرد که احساس خوشبختی رو در انسان بوجود میارن. در این تحقیقات به این نتیجه رسید که ۸ ویژگی انسان رو به حس خوشبختی می‌رسونه. یکی از این ویژگی‌ها این بود که نگران قضاوت دیگران نباشیم.

می‌تونید ۸ ویژگی که باعث بوجود اومدن احساس خوشبختی در انسان میشه رو در این نوشته مطالعه کنید: «این ۸ ویژگی را بدست آورید تا به انسان خوشبختی تبدیل شوید»

توقعات ما باعث میشه هر کاری رو انجام ندیم

مدرک تحصیلی یکی از مواردی هست که باعث بوجود اومدن توقع در ما میشه. خیلی‌ها به خاطر داشتن مدرک تحصیلی دیگه حاضر نیستند سر هر کاری برن. این در حالی هست که ممکنه هیچ تخصص خاصی هم نداشته باشند.

داشتن تخصص هم یکی از مواردی هست که باعث میشه در عمل به جمله کار عار نیست اعتقاد نداشته باشیم. وقتی تخصص داریم بهتره از تخصص‌مون استفاده کنیم و از این راه پول دربیاریم. اما اگه کاری متناسب با تخصص ما پیدا نشد چی؟ کسی که واقعا اعتقاد داره کار عار نیست، هر کاری پیدا کنه مشغول به کار میشه. اما همین تخصص برای عده‌ای مانع انجام هر کاری میشه.

شرایط کار بهانه‌ای برای فرار از کار

شرایط کار بهانه‌ای برای فرار از کار
خیلی‌ها شرایط کار رو بهانه می‌کنن تا هر کاری رو انجام ندن

خیلی‌ها هستند که شرایط کار رو بهانه‌ای می‌کنند برای اینکه مشغول به کار نشن. قطعا شرایط کار یکی از موارد مهم برای انتخاب شغل هست. اما بعضی‌ها شرایط کار رو واقعا بهانه می‌کنند. مثلا سختی کار، دوری کار و… . حالا از کجا معلوم میشه که شرایط کار واقعا نامناسبه یا فقط داریم بهانه گیری می‌کنیم؟

اگه چند دقیقه با این افراد درباره شرایط کار صحبت کنید، مثلا ازشون بپرسید که واقعا هیچ آدم سالم یا عاقلی حاضر نیست با این شرایط کار کنه؟ احتمالا در نهایت جواب‌هایی مشابه این دریافت می‌کنید که شرایط این کار برای من مناسب نیست و من هستم که این شرایط رو دوست ندارم. همین می‌تونه نشون دهنده این باشه اون فرد شرایط کار رو بهانه کرده.

چرا در عمل به اینکه کار عار نیست اعتقاد نداریم؟

کار عار نیست باید یاد بگیریم
ما فرهنگ کار کردن رو یاد نگرفتیم، وگرنه باور داشتیم که کار عار نیست

می‌دونیم خیلی از آدم‌های موفق بدون اینکه به نظر مردم اهمیت بدن تمام تلاش خودشون رو برای رسیدن به ثروت و موفقیت انجام دادن و از انجام هیچ کاری هم خجالت نکشیدن. خیلی از آدم‌های موفق هستند که برای رسیدن به ثروت و موفقیت حاضر شدن توقعات خودشون رو نادیده بگیرند و هر کاری رو انجام بدن.

تفاوت کسانی که خیلی چیزها مثل شرایط کار و مدرک تحصیلی و حرف مردم رو بهانه قرار می‌دن، با آدم‌های موفق در این هست که افراد موفق فرهنگ کار کردن رو یاد گرفتند. این افراد ارزش‌هایی که در کار کردن هست رو شناختند. خیلی از این افراد در کودکی برای کار کردن و پذیرش مسئولیت تربیت درستی دریافت کردند.

افراد موفق، کسانی که در زندگی به ثروت رسیدن و تونستند آرزوهاشون رو به واقعیت تبدیل کنند، کسانی هستند که کار کردن به خودی خود براشون تبدیل شده به یک ارزش و کشف این ارزش نیازمند آموزش هست. آموزشی که یا خانواده باید اون رو به فرزند منتقل کنه، یا افراد اون رو در جامعه یاد می‌گیرند یا خود فرد برای یادگرفتن این آموزش‌ها تلاش میکنه تا در نهایت به موفقیت، ثروت و زندگی مورد نظرش برسه.

امیدواریم شما هم جزو کسانی باشید که با تلاش برای دریافت آموزش‌های درست و اصولی، در مسیر رویاهاتون گام بردارید.

گروه آموزشی پژوهشی فرشید پاکذات

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *