0
02143000313

نوشتن لیست وظایف روزانه چه تاثیری در موفقیت دارد

نوشتن لیست وظایف روزانه کاری است که خیلی به آن توجه نمی‌کنیم اما تحقیقات نشان داده که مغز در مواجه با این کار واکنش مثبتی را نشان می‌دهد و باعث به‌وجود آمدن یک نظم کاری در زندگی ما می‌شود. اما لیست وظایف روزانه چگونه باعث این رخداد می‌شود و چطور یک برنامه روزانه مثل افراد موفق بنویسیم.

در واقع نوشتن لیست روزانه کار سختی نیست و ما باید برنامه‌هایی که در طول روز انجام دهیم را برنامه‌ریزی کنیم و ارزش آن کار را به خودمان یادآوری کنیم.

لیست وظایف بر اساس اهداف

بسیاری از ما لیست کارهایی که باید انجام دهیم را یادداشت نمی‌کنیم و علت آن ترس انجام ندادن و عدم هماهنگی در کارهایی است که در طول روز انجام می‌دهیم. آرت مارکمن استاد دانشگاه استاد دانشگاه شهر تگزاس گفته است:

اغلب ما برای اینکه به سراغ کار جدید و خطر ریسک‌پذیری آن نرویم کارهای روزمره و تکراری برای‌مان شیرین‌تر است.

مارکمن برای حل این مشکل گفته است باید چند هدف مهم بلند مدت و کوتاه مدت برای خودتان یادداشت کنید و آن‌ها را در اولویت قرار دهید. با این روش تمرکز شما بر روی هدف قرار می‌گیرد. اگر انجام دادن کاری که شما را به هدف می‌رساند را انجام دهید حس شادی بیشتری به شما هنگام انجام کارهای روزمره به شما القا می‌گردد.

نوشتن لیست قبل از خواب

لیست وظایف قبل از خواب
نوشتن لیست وظایف قبل از خواب باعث بهبود کارایی مغز در قبال انجام آن شود

اکثر افراد موفق قبل از خواب لیست کارهایی که قرار است انجام دهند را یادداشت می‌کنند. پرانرژی‌ترین زمانی که انسان در طول روز می‌تواند تجربه کند صبح است. وقتی لیست کارهای فردا قبل خواب یادداشت می‌کنید حتی هنگام استراحت مغز آن کارها را پردازش می‌کند و ممکن است با ننوشتن حتی کارهایی که قرار بوده انجام دهید را فراموش کنید.

لیست کردن کارهای مهم

هر چیزی که در فهرست روزمره شما قرار می‌گیرد باید با یک ویژگی مهم و متناسب داشته باشد. کاری که مهم باشد و انجام آن به نفع شما خواهد بود. اغلب ما کارهایی را در لیست وظایف قرار می‌دهیم که هیچ نیازی به انجام آن‌ها نداریم که اصطلاحا به آن‌ها کارهای بیهوده می‌گویند. وقتی شما لیست روزانه برای‌ خود درست کرده‌اید اما کارهای مهم را ستاره دار نکرده‌اید در واقع برنامه‌ی وظایف را مشخص کرده‌اید اما کارهایی که شما را به هدف می‌رساند را در اولویت کاری خود قرار نداده‌اید.

نوشتن لیست وظایف به شکل خاص

بالا بردن کارایی خودتان با لیست وظایف امکان‌پذیر است. فقط باید به‌جای اینکه به نوشتن لیست ساده بسنده کنید یک برنامه‌ی خاص بنویسید و خودتان را به چالش بکشید. این لیست باید شما را مجبور به تفکر درباره کاری که انجام می‌دهید کند. شما باید هدف‌های بزرگتر را در لیست خود قرار دهید. کاری که قبل‌تر هیچ‌وقت انجام نداده‌اید یا در آن شکست خورده‌اید. این لیست به‌جای اینکه شما را تبدیل به فردی که صرفا کار‌های روزانه‌اش را انجام می‌دهد به یک فرد قابل انعطاف می‌کند.

از شروع تا پایان روز کارهای مختلفی انجام می‌دهیم که یک‌سری از این کارها با برنامه‌ریزی قبلی و بعضی‌ها بدون برنامه‌ریزی و صرفا اتفاقی می‌باشد. داشتن لیست وظایف روزانه در وهله‌ی اول به زندگی شخصی نظم می‌دهد و در مرحله‌ی دوم کمک می‌کند کاری که در رسیدن به هدف باید انجام دهید را با افزایش تمرکز نسبت به آن در اولویت قرار دهید.

چه امتیازی می دهید؟
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.