0
02143000313

بیوگرافی امید کردستانی؛ رئیس هیئت مدیره‌ی توئیتر

امید کردستانی از آن دسته افرادی است که وقتی درباره‌اش صحبت می‌کنیم می‌توانیم سخت‌کوشی و تلاش را در میان صحبت‌های خود حس کنیم.

امید کردستانی سال ۱۳۴۱ در شهر تهران متولد شد. مادر او پرستار و پدرش مهندس بود. او تقریبا در دوران تحصیل تفاوت‌هایی با دیگران داشت! پدرش او را به مدرسه‌ای فرستاد که بتواند همزمان به یادگیری زبان انگلیسی نیز بپردازد. همین موضوع باعث شد که امید کردستانی اکثر دوران جوانی خود را در مدرسه‌ی کاتولیک ایتالیایی (پیترو دلاواله) تحصیل کند.

اما یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که باعث شد خانواده امید کردستانی به زندگی در ایران پایان دهند و مهاجرت کنند، مرگ پدر امید کردستانی به علت بیماری سرطان بود. به این ترتیب او و خانواده‌اش به همراه یکی از دوستان فامیلی خود به آمریکا مهاجرت کردند و این شروعی بر ماجراجویی‌های امید کردستانی در دنیای تکنولوژی بود.

دوران کودکی امید لرستانی
دوران کودکی امید کردستانی

ورود به آمریکا و تحصیلات

سن خوزه شهری بود که خانواده کردستانی آن را برای سکونت انتخاب کردند. او دوران متوسطه خود را در دبیرستان Santa Clara گذراند و موفق شد مدرک دیپلم خود را در این مدرسه کسب کند. او تصمیم گرفت رشته‌ی مهندسی برق را در دانشگاه سن خوزه مطالعه کند اما پس از اینکه موفق شد مدرک لیسانس خود را در رشته‌ی مهندسی برق دریافت کند به استخدام شرکت HP به عنوان مدیر بازاریابی درآمد. حوزه فعالیت این شرکت تولید سخت‌افزار و لپ‌تاپ بود که استخدام امید کردستانی در این شرکت یک گام مثبت در زندگی او تلقی میشد.

همچنین مطالعه کنید: داستان زندگی سالار کمانگر ؛ تحول گوگل با مهندس ایرانی!

سال ۱۹۹۱ یکی از سال‌های مهم در زندگی امید کردستانی بود، او پس از اینکه به استخدام شرکت HP درآمد تصمیم گرفت که مدرک MBA خود را نیز در دانشگاه استنفورد کسب کند و به این ترتیب اطلاعاتی را نیز در زمینه تجارت داشته باشد. دومین اتفاق مهم برای او در آن سال ازدواج او بود. او با «بیتا دریاباری» ازدواج کرد. بیتا دریاباری حامی مالی پروژه‌های ایرانشناسی دانشگاه استنفورد می‌باشد.

امید لرستانی مدیر عامل توییتر

ورود به دنیای تکنولوژی

اما حضور در کمپانی بزرگی مانند HP چیزی نبود که امید کردستانی را راضی نگه دارد و در سال 1995 به استخدام شرکت Netscape درآمد. شرکت نت‌اکسیپ شرکتی بود که در زمینه ارائه مجموعه نرم‌افزارهای اینترنتی، مرورگر وب، پورتال‌های وب و خدمات اینترنتی فعالیت می‌کرد. ۴ سال حضور در نت‌اسکیپ و عملکرد فوق‌العاده او در توسعه‌ی مالی این شرکت باعث شد که جناب کردستانی در سال ۱۹۹۹ به گوگل برود، گوگلی که در آن زمان تقریبا یک شرکت نوپایی بود.

امید کردستانی در شرکت گوگل علی‌رغم تمام چالش‌هایی که برای یک شرکت نوپا وجود دارد، عملکرد چشم‌گیری داشت و به عنوان مدیر ارشد بازاریابی این شرکت از سوی لری پیج (مدیرعامل گوگل) منسوب شد. وی در این بخش نیز بسیار موفق عمل کرد و توانست با ایده‌ها و خلاقیت‌های خود درآمد بزرگترین موتور جستجوی جهان را چند برابر کند.

امید لرستانی گوگل و توییتر

در سال ۲۰۰۹ نیز دو رخداد بزرگ در زندگی امید کردستانی رخ داد، بعد از ۱۰ سال حضور موفق در گوگل او تصمیم گرفت که این شرکت را ترک کند و بیزینس خود را ادامه دهد. اما دومین اتفاق به موضوع زندگی شخصی او بر می‌گردد، پس از سال‌ها زندگی مشترک با بیتا دریاباری در نهایت این دو از یکدیگر جدا شدند و به این ترتیب سال مهمی برای آقای کردستانی رقم بخورد.

امید کردستانی و توییتر

در سال 2015 و به دعوت لری پیج او دوباره به گوگل بازگشت اما پس از اینکه شرکت گوگل زیرمجموعه‌ی آلفابت قرار گرفت، وی تصمیم گرفت این شرکت را ترک کند و به دعوت از جک دروسی به شرکت توییتر بپیوندد.

در شرکت توئیتر همواره نقش مهم‌تری نسبت به گذشته خود دریافت کرد و به عنوان رئیس اجرایی هیئت مدیره توییتر منسوب شد. این اتفاق در حالی رخ داد که توئیتر از لحاظ وضعیت مالی در آن سال اوضاع خوبی نداشت. انتخاب او باعث شد سود مالی این شرکت با افزایش قابل توجه‌ای همراه باشد.

نکات جالب درباره امید کردستانی

  • به گفته‌ی وب‌سایت vox، همکاران امید او را همیشه با لبی خندان مشاهده می‌کنند.
  • امید کردستانی یکی از 10 ایرانی موفق در جهان می‌باشد.
  • او یکی از بنیان گذاران بنیاد خیریه‌ی پارسی می‌باشد.
  • جز اولین مهندسان ارشد شرکت گوگل می‌باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *