0
۰۲۱۸۶۰۳۵۷۳۰

معرفی کتاب؛ تفکر، سریع و آرام اثر دانیل کاهنمن

دانیل کاهنمن نویسنده بزرگ آمریکایی-اسرائیلی موفق شد در سال ۲۰۰۲ جایزه نوبل اقتصاد را به همراه ورنون اسمیت دریافت کند. در این مطلب نیز قصد داریم کتاب موفق او یعنی تفکر، سریع و آرام را معرفی کنیم که مورد استقبال بسیاری از منتقدان ادبی قرار گرفته است.

خلاصه کتاب تفکر، سریع و آرام

مغز انسان یک فرآیند دوگانه دارد، یعنی اینکه ما جهان و سینگال‌هایی که به مغز ما ارسال می‌شود را می‌‌توانیم به دو طریق ممکن پردازش کنیم. این دو طریق نحوه عملکرد ما را در نحوه تصمیم‌گیری‌ها، احساسات، ارتباطات و حالت‌های حرکتی تحت تاثیر مستقیم خود قرار می‌دهند. حال نویسنده این دو حالت را به طرز تفکر سریع و آرام عنوان کرده است.

حالت اول که همان حالت سریع می‌باشد سیستمی بر مبنای حسی،خودکار و واکنش‌پذیری ما را نشان می‌دهد و حالت دوم که سیستم آرام می‌باشد نیاز به سنجیدن و تحلیل بیشتری دارد. برای مثال اگر از خودتان عدد ۲۶ ضربدر ۳۸ را بپرسید نیاز دارید که کمی فکر کنید و تحلیل خود را از این مسئله انجام دهید. اگر بخواهید این دو را در هنگام تصمیم‌گیری با یکدیگر مقایسه کنید نمی‌دانید کدام درست است. در واقع انسان نمی‌داند از کدام سیستم فکری استفاده می‌کند.

دانیل کاهنمن
دانیل کاهنمن نویسنده کتاب تفکر، سریع و آرام

طرز تفکر ما کدام است؟

خب این بسیار سخت است بخواهیم به‌طور ساده بگوییم سیستم فکری ما از کدام نوع می‌باشد. نوع اول که سریع و احساسی است یا نوع دوم که آرام و منطقی می‌باشد. این سیستم‌ها وجود خارجی ندارند و همه‌ی پردازش آنها درون ذهن ما انجام می‌شود. این دو سیستم اطلاعات را سریع دریافت می‌کنند اما نحوه پردازش و تحلیل آنها متفاوت می‌باشد. در سیستم شماره یک یعنی سریع و احساسی ممکن است از ضمیر ناخودآگاه خود به‌طور آشکار استفاده کنیم و متوجه آن نشویم.

مدیریت هر دو سیستم

اما چه اتفاقی رخ می‌دهد که ما بتوانیم از هر دو سیستم به‌طور همزمان استفاده کنیم؟ تصور کنید که هم بتوانید سریع واکنش نشان دهید و هم واکنش شما نسبت به موضوع منطقی باشد؟ دنیل کانمان در این کتاب توضیح می‌دهد که چگونه می‌توانیم از هر دوی سیستم مغزی‌مان در راستای پیشرفت اقتصادی، موفقیت، انتخاب‌های شغلی و بهره‌وری بیشتر استفاده کنیم. این کتاب کمک می‌کند تا طرز تفکر خود را درباره هر آنچه که از دیدگاه‌تان درست است تغییر خواهد داد.

نسخه‌های منتشر شده

کتاب تفکر، سریع و آرام اخیرا به زبان فارسی ترجمه شده است و می‌توانید به دو صورت فیزیکی و دیجیتالی خریداری کنید. نظر شما درباره این کتاب چیست؟ در صورت مطالعه‌ی این کتاب نظرات خودتان را زیر همین پست ارسال کنید.

نوشته‌های تازه
دیدگاه کاربران
  • شهاب 18 سپتامبر 2020

    خیلی خلاصه کوتاهی بود.
    من نسخه دیجیتال رو پیدا نکردم، ممنون میشم راهنمایی کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *