0
02188250686

آیا شما وظیفه‌ی خوشحال کردن همسر خود را دارید؟

برخی بر این باورند که ما وظیفه داریم تا همسر خود را دائما خوشحال کنیم و این می‌تواند در هر زمانی رخ دهد! اما آیا چنین منطق و استدلالی درست است؟

اگر فکر می‌کنید زوجین وظیفه خوشحال کردن یکدیگر را بر عهده دارند، کاملا در اشتباه هستید! بسیاری از زوج‌ها که بر این باورند یکی از وظایفی در زندگی مشترک دارند، خوشحال کردن طرف مقابل است. همینطور بعضی از زوجین که از طرف مقابل‌شان توقع دارند یکی از منابع خوشحالی در زندگی باشند. در این مطلب توضیح می‌دهیم که چرا این توقعات و تصورات اشتباه است.

خوشحالی چیست؟

قبل از اینکه بگوییم خوشحال کردن شریک زندگی وظیفه محسوب می‌شود یا خیر و چرا نباید از دیگران توقع داشته باشیم، باید بررسی کنیم که خوشحالی چیست؟ اگر از افراد بپرسیم خوشحالی چیست، پاسخی که دریافت می‌کنید این است که درد و رنجی در زندگی نداشته باشند و زندگی بی‌استرسی را تجربه کنند. اما اگر با دقت به این پاسخ‌ها توجه کنیم می‌بینیم که افراد دلایلی را بازگو می‌کنند که آنها را نمی‌خواهند و چیزهایی که می‌خواهند را در پاسخ نمی‌گویند. با این توضیحات وقتی شخصی نداند که تعریف دقیق خوشحالی چیست چطور می‌تواند شخص دیگری را خوشحال کند؟

چرا تلاش برای خوشحال کردن شریک زندگی اشتباه است؟

در ادامه ۲ دلیل برای اینکه تلاش برای خوشحال کردن شریک زندگی کار اشتباهی است را ارائه می‌کنیم.

۱- باعث افسردگی خودمان می‌شود

تلاش برای خوشحال کردن دیگران باعث افسردگی خودمون میشه

باید پذیرفت که اکثر آدم‌ها زمانی که می‌خواهند درباره خوشحالی صحبت کنند، همانطور که در بالا به آن اشاره شد به مواردی اشاره می‌کنند که آنها را نمی‌خواهند. بنابراین وقتی بخواهیم برای خوشحال کردن شخص دیگری تلاش کنیم عملا در حال تمرکز بر مشکلات آنها هستیم. به این معنا که در حال تفکر بر روی مشکلات و یا استرس ناشی از زندگی آنها هستیم. این افکار باعث تاثیرگذاری در زندگی ما می‌شود و در حالی که فکر می‌کنیم بر روی زندگی دیگران تاثیر مثبت می‌گذاریم، اثرات منفی ناشی از این تفکرات به زندگی ما وارد می‌شود.

همچنین مطالعه کنید: چگونه انتقادهای بی‌مورد را در زندگی زناشویی حذف کنیم

۲- ملاک‌های خوشبختی متغیر استملاک‌های خوشحالی متغیر هست

وقتی ملاک‌های خوشحالی متغیر است تلاش برای خوشحال کردن دیگران بیهوه به نظر می‌آید

اگر حتی تصور کنیم که شریک زندگی شما مفهوم دقیق خوشحالی را در زندگی بداند و شما نخواهید که بر روی موارد منفی تمرکز کنید، در این حالت باز هم خوشحال کردن شریک زندگی‌تان با مشکل مواجه است. به این دلیل که خوشحالی تعریف مبهمی دارد. یعنی اینکه ملاک‌ها با یکدیگر متفاوت است و ملاک‌های افراد در زندگی دائما در حال تغییر است.

چطور باید در زندگی مشترک به خوشحالی رسید؟

چطور باید در زندگی مشترک به خوشحالی رسید؟

سعی کنید از هر کاری که می‌کنید لذت ببرید

برای رسیدن به خوشحالی در زندگی مشترک باید تلاش برای خوشحال کردن شریک زندگی‌تان را فراموش کنید. به این نکته‌ی مهم توجه کنید که «خوشحالی با انجام دادن کاری که دوستش داریم بدست نمی‌آید، بلکه با دوست داشتن کاری که انجام می‌دهیم بدست می‌آید»‌

شما می‌توانید به‌جای تلاش برای خوشحال کردن همسر خود، تلاش کنید کارهایی که همسرتان به آنها علاقه دارد را انجام دهید. اما آیا همیشه می‌توانید چنین کارهایی را انجام دهید؟ مسلما خیر اما چطور می‌توان این کارها را انجام داد؟

شما باید تلاش کنید از هر کاری که انجام می‌دهید لذت ببرید. اگر آشپزی می‌کنید، سعی کنید از انجام این کار لذت ببرید. اگر وسایل منزل را تعمیر می‌کنید یا در حال اسباب کشی هستید، سعی کنید از انجام آن لذت ببرید. اگر همسرتان بیمار است و به نوعی در حال پرستاری از او هستید از کاری که می‌کنید لذت ببرید.

فقط با لذت بردن از کارهایی که انجام می‌دهیم می‌توان زندگی مشترک را شیرین‌تر کرده‌ایم. بنابراین تلاش برای خوشحال کردن شریک زندگی کار بیهوده و اشتباهی است. هر کس خودش مسئول خوشحالی و ناراحتی خودش است. پس باور کنیم نه خوشحال کردن دیگران در دست ما است و نه خوشحال شدن ما به دیگران وابسته است.

نوشته‌های تازه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *